YÖK’ten vakıf üniversitelerine maaş incelemesi

Lena

Global Mod
Global Mod
YÖK tarafınca yapılan açıklamada 17 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunun ek 8’inci unsuruna 7243 sayılı Kanunun 11’inci hususu hatırlatıldı. İlgili kararda yer alan, “Vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarına, unvanlarına bakılırsa Devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen fiyat fiyatından az fiyat verilemez. Bu fıkra kapsamında Devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen emsal fiyatın hesaplanmasında ilgili mevzuat uyarınca aylıklara ait kararların uygulandığı takıma bağlı ödemeler dikkate alınır” tabirleri üzerinden şikayetlerin odağındaki üniversitelere inceleme sonucu bildirim edildi.

ŞİKAYETLER DEĞERLENDİRİLDİ
YÖK’ün yaptığı açıklamaya göre; “bir müddetdir basına yansıyan birtakım vakıf üniversitelerindeki akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikayetler üzerine YÖK gerekli inceleme ve soruşturmaları başlatmıştır.

Akademik işçilerden fiyatlarının mevzuata uygun belirlenmediği ve maaşlarına artırımların yansıtılmadığı konularında yapılan şikayetler üzerine 03.03.2022 tarihindeki ve 05.04.2022 tarihindeki yazılarımızla toplam 9 vakıf yükseköğretim kurumuna Yükseköğretim Denetleme Konseyi Başkanlığı tarafınca inceleme başlatılmıştır.

İKİ ÜYE VE MÜFETTİŞLER GÖREVLENDİRİLDİ
Kelam konusu üniversitelerdeki şikayetleri denetlemek üzere YÖK Denetleme Kurulu’ndan iki üye ve müfettişler bakılırsavlendirilmiştir. İncelemeler mevzuat kapsamında yapılmakta olup mevzuata muhalif tespitlerin olması halinde Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 25. Unsuru kapsamında ilgili yükseköğretim kurumuna tedbirler uygulanacaktır. Ayrıyeten denetleme süreçleri ile ilgili olarak süreç şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılacaktır.”