Üniversiteler depremzedelerin konutu oldu

Lena

Global Mod
Global Mod
YÖK, zelzeleden etkilenen Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay ile zelzele bölgesine yakın vilayetlerden Antalya, Bingöl, Elâzığ, Erzincan, Karaman, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Niğde, Sivas ve Tunceli’deki üniversitelerin imkânlarının vilayet afet uyum ünitelerinin öncülüğünde depremzedelere sunulmasına karar verdi.

SICAK YEMEK VE İÇECEK DAĞITILIYOR
Söz konusu 22 vilayette toplam 44 üniversitede depremzedelere hizmet veriliyor. Meskenleri sarsıntıda hasar nazarann vatandaşlar yerleşkelerdeki yurt, yemekhane, toplantı, konferans salonları üzere inançlı kapalı yerlere yerleştirildi. Ayrıyeten üniversitelerde 24 saat sıcak yemek ve içecek dağıtılıyor. Türkiye genelindeki tüm üniversiteliler, besin, giysi, battaniye ve öteki muhtaçlıkları üniversite yerleşkelerinde oluşturulan yardım toplama merkezlerinden depremzedelere ulaştırıyor. Türkiye genelinde tıp fakültesi bulunan üniversitelerin sıhhat çalışanı sarsıntının çabucak akabinde bölgeye intikal ederek sıhhat hizmeti vermeye başladı.

24 SAATTE 7 HAYAT KURTARDILAR
Deprem haberini Erzurum’da bir kongredeyken öğrenen ve 17 saat süren seyahatin akabinde Hatay’a ulaşan Dokuz Eylül Üniversitesi Sıhhat, Kültür ve Spor Daire Lideri, ulusal dağcı Çetin Bayram’ın başında bulunduğu grup 24 saatte 7 hayat kurtardı. Ortalarında Rus ve Azerbaycanlı dağcıların da olduğu 11 kişilik grup gece evvel Hekim Ufuk Bayraktar’ı akabinde da umudun sembolü hâline gelen 2 aylık bebek Mehmet Çınar’ı enkazdan sağ çıkardı.

ZOR GÜNLERİ BİRLİKTE ATLAYACAĞIZ
YÖK Lideri Erol Özvar, üniversite yerleşkelerinin barınma ve tüm imkânlarının devletin kurumlarıyla koordineli biçimde depremzedelerin hizmetine sunulduğunu belirterek, “Bölgeden, yaşadığımız bu büyük acıyı hafifçeletecek dayanışma ve umut kıssaları geliyor. Üniversite çalışanımızın, öğrencilerimizin kimi enkazdan insan kurtarıyor, kimi yemek dağıtıyor, kimi yardım toplama çalışmasına katılıyor. Bu örnek insanlık öyküleri ve dayanışma ruhuyla millet olarak sıkıntı günleri bir arada atlatıp iyileşeceğiz” dedi.