Türk Akademisyene ‘Kraliyet’ unvanı

Lena

Global Mod
Global Mod
10 yıldır bilimsel çalışmalarını YTÜ’de sürdüren ve lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinden oluşan 67 kişilik bir araştırma kümesinin başında bulunan Prof. Bakırdere; “Ülkemizin ismini memleketler arası toplulukta daha fazla duyurmak için çaba sarf ediyoruz. Biliyoruz ki bunun yolu bilimden geçer. Bir ülke bilimde ne kadar kuvvetliyse memleketler arası arenada da sesi o kadar yüksek çıkar. Biz de çorbada tuzumuz olması için bilim yolunda ilerlemeye gayret gösteriyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLERİ NOBEL ÖDÜLLÜ İSİMLERLE BULUŞTURDU
Prof. Dr. Bakırdere ona kraliyet unvanını getiren çalışmalarını anlatırken şunları söylemiş oldu:
“Biz takım olarak analitik kimya alanında bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Kovid-19, kutup, sıhhat ve etraf üzerine son senelerda ağırlaşıp tesir faktörü yüksek çalışmalar yapmaya uğraş gösterdik. Pandeminin birinci vakit içinderında kullanılan iki ilaç etken unsuru üzerine hazırladığımız proje Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TUSEB) tarafınca desteklendi ve proje kapsamında yaptığımız çalışmalar 5 farklı yayın halinde tesir pahası yüksek, saygın mecmualarda dünya literatürüne kazandırıldı. Araştırma grubumun bakış açısını değiştirmek ve katkı sağlamak ismine Nobel ödüllü bilim insanlarını davet ettim ve bu kapsamda ‘Farklı Olmak için Farklı Düşün’ mottosuyla “Think Different to be Different” aktifliğini başlattım. Bir lisans öğrencisinin Nobel ödüllü birine soru sorması fikri beni heyecanlandırıyordu ve Nobel ödüllü 7 bilim insanıyla bu aktifliği yaptık. 2016 Nobel Kimya mükafatı sahibi Dr. Jean-Piere Sauvage’ın toplantı daha sonrası ona soru soran lisans öğrencilerinin fotoğraflarıyla bir arada isimlerini istemesi yaptığım işin yanlışsız olduğunu bir sefer daha bana gösterdi. Analitik kimyanın geniş yelpazseninde yaptığımız çalışmalar bana bu üyeliği getirdi. Bu muvaffakiyet yalnızca benim değil araştırma grubumun başarısı.”

KIDEMLİ OLMADAN DANIŞMAN OLDU
Normal koşullarda danışman üye olmak için evvela kıdemli üye olmak ve 6 yıl bu unvanla çalışmalar yapmak gerektiğini söyleyen Dr. Bakırdere kendisinin direkt danışman üyeliğe uygun görüldüğünü belirterek, “Bu toplulukta bir misyon ediniyorsunuz. Kimya üzerine bir siyaset geliştirecekleri vakit danışman üyelerden teklifler talep ediyorlar. Her yıl bu çerçevede toplantılar organize ediliyor. Ben de ülkemizin sesi olarak orada bulunup tekliflerde bulunacağım. Ülkemizi en yeterli biçimde temsil etmeye uğraş edeceğim” dedi.

LGS ŞAMPİYONU BABASININ MUVAFFAKİYETİNİ ANLATTI
2022 LGS şampiyonlarından Bengisu Ece Bakırdere 500 tam puan alarak, hayali olan Galatasaray Lisesi’ne yerleşmişti. Şampiyon, babasının elde ettiği muvaffakiyetin kendisini kamçıladığını söylemiş oldu ve şöyleki devam etti;
“Babam gece gündüz çalışarak bu başarıyı hak etti. Eforunun karşılık bulması ve insanlığa yardım edebilecek bilimsel faaliyetlerin ortasında olması beni epey gururlandırıyor. hem de annem Doç. Dr. Gülhan Bakırdere de YTÜ’de öğretim üyesi olduğu için konutta daima bilim üzerine konuşmalar yapılıyor. Babamın başarısı ve bilimle iç içe bir ailede büyümem benim gelecekle ilgili hayallerimi daha üst koymam konusunda motive ediyor. Babamı görür görmez başarılarına imreniyorum.”

KRALİYET KİMYA TOPLULUĞU
1841 yılında, İngiltere’de diyalizin mucidi Thomas Graham’ın başkanlığında kurulan Londra Kimya Derneği, 7 yıl daha sonra Kraliçe Victoria’nın “Kimya Biliminin Genel İlerlemesi” başlıklı Kraliyet Beyannamesi’nin yayınlanmasıyla ‘Kimya Derneği’ olarak çalışmalarını sürdürdü. 1972’de Kraliyet Kimya Enstitüsü, Faraday Topluluğu ve Analitik Kimya Derneği ile birleşme sürecini başlatan Kimya Derneği, 15 Mayıs 1980’den bu yana The Royal Society of Chemistry (Kraliyet Kimya Topluluğu) ismi altında bilime istikamet veren çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar Kraliyet Ailesi tarafınca destekleniyor. Daha evvel 2018 yılında İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Reşat Apak emsal bir unvanla topluluğa kabul edilmişti.