TÖZOK Lideri Öztürk: Eğitimde süratle gelişen teknolojinin sonunu çizmeliyiz

Lena

Global Mod
Global Mod
Eğitim ve teknoloji alanında uzman isimlerin yer aldığı panelin açılış merasiminde konuşan ve “Türkiye Özel Okullar Derneği olarak 71 yıldır ana konularımızdan biri; eğitim ismine ülkemizde ve dünyadaki gelişmeleri takip edip, öğretmenlerimizle paylaşmak ve öğrencilerimizin kullanmasına sunmaktır. Lakin bunu yaparken hudutları âlâ çizmeli” diyen TÖZOK İdare Heyeti Lideri Zafer Öztürk kelamlarına şöyleki devam etti:

YÜZ YÜZE VE UZAKTAN EĞİTİM BİRLİKTE KULLANILIYOR
Teknolojik yatırımlarına fazlaca daha önce başlayan ve önemli birikimi olan özel okullarımızın, bu deneyimlerini öbür özel okullarımızla ve resmi kurumlarımızla paylaşması fikriyle yola çıktık.
Pandemi süreci öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve ailelerin uzaktan öğretime süratli bir biçimde adapte bulunmasına imkan tanımıştır. Okullarımızda artık yüz yüze eğitim ve uzaktan öğretim bir arada kullanılmaktadır.

EĞİTİMİN TEMEL ÖGESİ ÖĞRETMEN
Eğitim teknolojilerinde en kıymetli öge içeriktir, içerik ise öğretmenlerimizin uğraşları ve üretkenliği ile oluşmaktadır. Öğretmensiz bir eğitim düşünülemez. Teknoloji ile tahminen öğretim yapabilir ya da öğretimi destekleyebilirsiniz fakat insanı eğitemezsiniz. Teknoloji; âlâ insan olmayı, ahlakı, şefkati, adaleti, bedelleri, demokrasiyi, saygıyı, sevgiyi öğretemez. Bunları öğreten, kazandıran öğretmenlerimizdir.

Öğretmenlerimiz teknolojiyi alıp özümseyerek sınıfında uyguladığı ve sunum yaptığı vakit ortaya ilham alınan bir sonuç çıkıyor ve eğitim kalıcı hale geliyor. İşte bu etkinliğimizde öğretmenlerimiz; kendi geliştirdikleri teknolojiyi,kullanma formlarını, derslerinde kullanma metotlarını ve aldıkları sonuçları birbirleriyle paylaşıyor olacaklar.

METAVERSE İÇİNDE HER ŞEYİN YERİ VAR
Şimdiden birfazlaca şirket, metaverse içerisinde kendi dünyasını inşa etmeye başladı bile. Metaverse, aslında ömrümüze yeni giren bir kavram değil. Artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik uygulamaları ile aslında uzun vakittir ömrümüzün pek ortasında. Oyunlardan iş toplantılarına, dijital eşyalardan sanal gayrimenkullere kadar her şeyin metaverse ortasında bir yeri var.

Metaverse, temelinde oyun mantığı üzerine inşa edildiği için elbet teknolojiyle barışık Z kuşağı dediğimiz yeni öğrenen profilini süratle yakalayacaktır. Ancak değerli olan bu alandaki hudutları yanlışsız belirlemektir.

HİÇBİR EĞİTİM SİSTEMİ GERÇEĞİ ALTERNATİFİ OLAMAZ
Gelecekte sanal sınıflarda avatarlarla mı, yoksa gerçek sınıflarda hologramlarla mı ders yapılır bilemeyiz. Lakin, toplumsal ve duygusal öğrenme ile eğitimin oluştuğu bir ortamda, fizikî gerçekliğin haricinde yaşanacak hiç bir ömür tecrübesinin, gerçeğe alternatif olamayacağı unutulmamalıdır. Bu teknolojiler, hayatlarımıza kolaylık kattığı noktalarda başvurulacak birer araçtır ve bu manada onlardan elbette yararlanmalıyız.