Tıp fakülteli Eyşan sınıfı geçince lokma dağıttı

Lena

Global Mod
Global Mod
Eyşan Öztoprak ortaokulu Kayseri TED Koleji’nde birincilikle bitirdi. bu biçimdeki ismiyle Düzey Belirleme Sınavı’nda (SBS) birinci 100’e girme başarısı gösterip Galatasaray Lisesini kazandı. Oradan da muvaffakiyetle mezun olan Öztoprak 2019 yılında sayısalda 2 bin 500’üncü olarak Fransa Lyon Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden teklif aldı. Lakin o Türkiye’de kalmak istedi ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okumayı tercih etti. Birinci iki seneyi kayıpsız geçti, 3’üncü sınıfta kardiyoloji dersinde takıldı. Geçtiğimiz sene kardiyolojiden kalan Öztoprak bu dersi bütünlemede de veremeyince 4’üncü sınıfa başlayamadı.

İLK KERE BİR DERSTEN KALDIM
Eyşan Öztoprak ömrü boyunca daima başarılı bir öğrenci olduğunu söylemiş oldu ve şu biçimde devam etti; “Eğitim ömrüm boyunca hiç bir dersten kalmadım daima parmakla gösterilen bir öğrenciydim. Üniversitede 3’üncü sınıfa geldiğimizde 10-12 dersten sorumlu olduğumuz bir imtihan oluyoruz bu imtihana komite deniyor. Ben de kardiyolojiden 45 almam gerekirken 42 aldım ve geçemedim. Yazın bütünlemede bahtımı denedim bir daha olmadı. Bizim fakültede komiteyi alttan almak diye bir şey olmadığından 4’üncü sınıfa başlamak için bu imtihanı vermeliydim. Eylül ayından bu yana kütüphanede çalıştım. İki hafta evvel 65 alarak 3 ay gecikmeli de olsa 4’üncü sınıfa başladım.

‘KARDİYOLOJİDEN GEÇERSEM HAYIR YAPACAĞIM’
Çok külfetli bir müddetçten geçtim. Sınıfı geçmem uzun sürünce arkadaşlarımla şakalaşmaya başladık. O kadar yoruldum ve gerilim yaşadım ki geçersem lokma döktüreceğim diye adak adadım. Laf da bir kere ağızdan çıktı olağan.”

LOKMAYI KÜTÜPHANEDE GERİLİM ÇEKENLERLE PAYLAŞTIM
Dağıttığı lokmayı kendi fakültesi yerine imtihana hazırlık sürecinde yanında olanlara yakın bir noktada paylaşmayı yeğleyen Öztoprak şunları söylemiş oldu; “Normalde bizim derslerimiz Marmara Üniversitesi’nin Başıbüyük yerleşkesinde fakat ben lokmayı Göztepe yerleşkesinin önünde dağıttım. Fakülteden arkadaşlarım içinde ‘biz niçin yiyemiyoruz’ diyenler oldu. Lakin ben komiteden geçmek için aylarca Göztepe’deki kütüphanede çalıştım, orada benim üzere cefakâr arkadaşlar edindim. O yüzden lokma benim üzere kütüphanede gerilim çeken arkadaşlarıma nasip olsun istedim. Ayrıyeten imtihan çıkışına denk geldiği için daima öğrenciler yedi.”

ARKADAŞLARIM İNANMADI
Bir öğrencinin lokma döktürmesine şaşıranlar olduğunu tabir eden tıp fakültesi öğrencisi; “Lokma döken beyefendiye daima soruyorlardı o da en sonunda araçta yazıyor bulunmasına karşın ‘Eyşan Hanım sınıfı geçti onun için lokma döküyoruz’ diye bağırmaya başladı. Lakin ben bu durumu şaşkınlıkla karşılamadım zira arkadaşlarım da inanmadı. ‘Gelin lokma dağıtacağım’ dediğimde kimse gelmedi. O kadar imkânsız gördüler lakin daha sonra pişman oldular. çabucak hemen karar vermedim fakat mezuniyet daha sonrası için de tahminen bir adak adarım” dedi.

‘İYİ EYŞANLAR DA VARMIŞ’
Ezel dizisinde Cansu Dere’nin oynadığı Eyşan karakteri toplumsal medya lisanına berbat karakterlerin simgesi olarak yerleşti. Dizideki Eyşan karakteriyle tıpkı ismi taşıyan Öztoprak lokma dağıtımı sırasında ve çabucak sonrasında toplumsal medyada en çok yorumun ismine geldiğini söylemiş oldu ve şöyleki devam etti; “Öncelikle ismime epey takıldılar. ‘Gerçekten ismin Eyşan mı?’ diye soran fazlaca oldu. Eyşan’ı sırf dizi karakteri zanniçin varmış. Lokmayı yemedilk evvel adımın yazdığı tabelayı görüntüye çektiler. Bu ismi yalnızca bir dizi karakteri olarak biliyorlarmış. Aldığım en değişik reaksiyon; ‘Demek uygun Eyşan’lar da varmış’ oldu.