‘THE Tesir Sıralaması’nda Türkiye’den 58 üniversite

Lena

Global Mod
Global Mod
Times Higher Education (THE), Tesir Sıralaması (Impact Ranking) 2022 sonuçlarını deklare etti. Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda belirlenen ‘17 dünya sorunu’ ile ilgili çalışmalar değerlendirilirken, üniversitelerin araştırma, idare, toplumsal yardım ve öğretim seviyeleri ile toplumsal, etraf ve toplumsal gelişme üstündeki tesirleri ölçüldü, sıralamada Avustralya Batı Sidney Üniversitesi birinci oldu. İkinci sırada ABD’nin Arizona Eyalet Üniversitesi yer alırken, onu Kanada’daki Western Üniversitesi takip etti.

İTÜ İKİ KATEGORİDE BİRİNCİ 20’DE
Türkiye’deki üniversiteler içinde 88,5 ile en yüksek kıymetlendirme puanını alan İstanbul Teknik Üniversitesi, Genel Tesir Sıralamasında birinci 100 ile 200 üniversite içinde kendine yer buldu. İTÜ bununla birlikte BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları uygulamasında 5 kategoride birinci 100’de yer aldı. BM’nin 17 kalkınma maksadı listesine bakıldığında İTÜ; ‘Nitelikli Eğitim’ alanında geçtiğimiz yıl dünyada 48’inciyken 30 basamak yükselerek 18’incı sıraya yerleşti. “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” başlığında ise 24’üncü bayağı 20’nciliğe yükseldi. İTÜ, Pak Su ve Sanitasyon, Beşere Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme, Karasal Ömür başlığında ise birinci 100’de yer aldı.

İTÜ MUVAFFAKİYETİNİ KANITLADI
2022 yılı dünya üniversite sıralamalarına ait değerlendirmede bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu şunları söylemiş oldu: “Times Higher Education (THE) 2022 Tesir Sıralaması, dünya genelinde çok değerli bir gösterge. Üniversitemiz, geçen yıl olduğu üzere bu yıl da bütün başlıkları kapsayacak biçimde 17 farklı alanda üst seviyelerde sıralandı. Dünya sıralamalarında toplam iki başlıkta birinci 20, toplam beş başlıkta birinci 100 ve tüm başlıkların birlikte puanlandığı genel sıralamada 101-200 aralığında yer alarak gurur verici bir muvaffakiyet gösterdi. İTÜ, bilhassa ‘Nitelikli Eğitim’ ve ‘Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı’ başlıklarında dünya sıralamalarında birinci 20 içerisinde yer alarak dünyanın en saygın, en yeterli eğitim veren ve fazlaca istikametli sanayi iş birliği kuran üniversitelerinden biri olduğunu kanıtladı.”

TÜRKİYE’DEN BİRİNCİ 400’E GİREN ÜNİVERSİTELER
THE Tesir Sıralamasında birinci 400’e giren üniversiteler şu biçimde sıralandı;
101-200 İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
101-200 Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)
201-300 Abdullah Gül Üniversitesi
201-300 Boğaziçi Üniversitesi
201-300 Hacettepe Üniversitesi
201-300 Sakarya Üniversitesi
201-300 Yıldız Teknik Üniversitesi
301-400 Erciyes Üniversitesi
301-400 Özyeğin Üniversitesi