“Telif hakkı öldü ve ben yalnızca canlı olarak yaşıyorum”

Actinopteri

New member
'İtalyan Cumartesisi'nin kırk yılı, 13 Nisan'da Parco della Musica Oditoryumu Sala Sinopoli'de verilecek konser ve 31 Ağustos'ta bekleyen ama onu kim bulan 70 mum etkinliği ile “nihayet bir Roma Cumartesi günü” kutlanacak “Ruh olarak kesinlikle daha genç, ayrıca yaşları 6 ile 11 arasında değişen üç çocuk sayesinde”. Sergio Caputo, doğup büyüdüğü şehir olan Roma'ya canlı yayında döndükten birkaç gün sonra, Adnkronos'la yaptığı röportajda kamu ile özel arasında kendisinden bahsediyor, ancak 90'ların sonunda önce Kaliforniya'da, sonra da yaşamak için ayrıldığı Roma'ya dönüyor. Şu anda Fransa'da, üç çocuğu olan ikinci eşi Cristina ile birlikte yaşıyor. “İtalyan cumartesilerini ve ülkemizde haftanın geri kalanını sevmediğimden değil -şaka yapıyor- ama her zaman beni tanımadıkları, kendimi yetersiz hissetmek zorunda olmadığım yerlerde yaşamayı tercih ettim. Sahnede olmadığım zamanlarda bile ilgi odağı oluyor. İtalya'da kültüre futbol ve politika hakim ve ben futbolu takip etmiyorum ve temelde kurallara saygı duyan bir anarşistim” diye altını çiziyor gülümseyerek.

Kırk yıla yayılan bir kariyerin avantajları hakkında şunları söylüyor: “Konserden önce kesinlikle daha az heyecanlanıyorum ve örneğin canlı performanslar sırasında ortaya çıkabilecek olası doğaçlama rahatsızlıkları daha iyi yönetebiliyorum.” Ama Cumartesi günkü Roma randevusu “İtiraf etmeliyim ki bu bana özel bir duygu veriyor ve bunun bir sürü Pazartesi, Salı, Çarşamba gününden sonra nihayet bir İtalyan Cumartesi günü gerçekleşmesi gerçekten hoşuma gidiyor… – gülüyor – bunu bulmak kolay değil Müziğin yalnızca canlı gösterilerde yaşandığı bir dönemde cumartesi günleri ücretsiz oditoryum!” diyor 'Un Sabato Italiano' gibi büyük başarıların yazarı Caputo (aynı isimli albüm Rolling Stone dergisinin en iyiler listesine dahil edilmişti). İtalyan tarihinin en iyi kayıtları), 1980'lerde 'Bimba se sassi', 'Italiani mambo' ve 'Il Garibaldi Innamorato'. Gündelik hayatı, aşkı ve metropol nevrozlarını anlatırken kullandığı dilin yenilikçi kullanımıyla da hemen göze çarpan parçalar.

2009'dan bu yana bağımsız olan ve kendi plak şirketi Alcatraz Moon ile Caputo, “kalıp içinde kalma, 'format'ı takip edememe” nedeniyle “bir bedel ödediğini” itiraf ediyor: kendi başınıza çalışmanın yaratıcı düzeyde büyük avantajları var, ancak açıkça Yalnızca tanıtım kısmını sunduğunuzda yeni şarkıların radyo rotasyonu daha fazla zorlukla karşılaşıyor” diyor Caputo, şaşırtıcı olmayan bir şekilde 20 Ocak'ta “Ben özgür bir ruhum” başlıklı bir single yayınladı. “Bu benim manifestomun bir parçası, bana şunu söylüyor ve tek seferde ortaya çıkan bir şarkı” diye altını çiziyor.

Pop'u swing ve caz ile birleştiren ve Latin müziğine yönelen tarzıyla ünlü Caputo, büyük müzisyenlerle (Dizzy Gillespie, Tony Scott, King Crimson'dan Mel Collins), Simply Red'den Tony Bowers, Enrico Rava, Roberto Gatto, Flavio ile işbirlikleri yaptı. Boltro, Danilo Rea bunlardan birkaçı) ve aynı zamanda çok beğenilen bir caz gitaristidir. “Gerçek enstrümanlarla çalınan müzik”i imzası haline getirmiş bir sanatçı ve bu yılları farklı kılan rap ve trap'in hakimiyetine dair belli bir şaşkınlığı gizlemiyor: “İnanıyorum ki bu dalga da er ya da geç sona erecek. Şu fark var ki, diğer dalgalarla karşılaştırıldığında bu şarkılardan çok azı uzun süre kalacak. Bugün tek kullanımlık müzik yapıyoruz çünkü pazar, kayıt endüstrisinin empoze edemediği yayın platformları ve sosyal ağlar da dahil olmak üzere yeni medyanın hakimiyetinde. Bu yüzden yeni nesilden, altı ay ve milyonlarca izlenme sonrasında artık hiçbir iz kalmayacağını bilerek, çılgın bir hızla, birbiri ardına üretim yapmaları isteniyor. Büyük sanatçılar geçmişin büyük sanatçılarının kataloglarını satın alıyor çünkü zamanla hayatta kalabilmek için kalan ve kalacak olan müziğe ihtiyaçları var” diyor ve repertuarının hâlâ sahip olduğu kısmını da Sony'ye sattığını açıklıyor.

Caputo'nun 25 yılı aşkın bir süredir (1987, 1989, 1998'deki üç katılımın ardından) kayıp olduğu Sanremo hakkında konuşurken de geri dönen bir tartışma. “Beni davet etselerdi, sabahın üçünde şarkı söyletmedikleri sürece Sanremo'ya geri dönerdim. Ama beni bir daha davet edeceklerini sanmıyorum, çünkü artık dönüş değişti” beni ilgilendirmiyor: bana göre bir şarkı söylenmeden de güzel olmalı, sadece müzikal kısmı bile güzel olmalı. 'Dün'ü sadece flütle çalabilirsiniz ve yine de güzeldir. Baskın şarkılardan biri şimdi, Fransa'da ve diğer ülkelerde olduğu gibi İtalya'da da, kelimeleri çıkarırsanız geriye hiçbir şey kalmıyor”, diye acı bir şekilde itiraf eden Caputo şunu itiraf ediyor: “Sadece 50'li ve 80'li yıllar arasında yaratılmış müzikleri kolayca dinleyebiliyordum sanırım. objektif olarak en iyinin hepsi orada. Ne kadar çok ararsam, bilmediğim güzel şeyleri o kadar çok buluyorum ve dinlemekten mutlu oluyorum. Bu yıllara ait pek çok müzik için aynı şeyi söyleyemem.”

Müziğe “çok az para ödeyen” platformların ve sosyal ağların hakim konumunun diğer tarafı ise “telif hakkı öldü ve bu korkunç bir şey çünkü demokrasilerin en önemli temellerinden biri.” “Yaratıcılık bunun üzerinde yaşayabilmelidir. Ben de telif hakkıyla yaşayabileceğimi düşünmüştüm ama hayır, sadece canlı şovlarda yaşıyorum” diyor Caputo, tam da bu nedenle yakın zamanda yayınlanan 'Sergio Caputo en France' albümü sayesinde (“maalesef Kovid'e yakın bir zamanda yayınlandı. ..”), ikonik şarkılarının çoğunu Fransızca olarak seslendiren sanatçı, aynı zamanda Alpler'in ötesindeki canlı çıkışına da hazırlanıyor. “İtalya ile tek başımıza geçimimizi sağlayamayız, Fransız cumartesi günlerini genişletmem gerekiyor” espriler.

2017'de birlikte 'Chewing Gum Blues' albümünü hazırladığı Francesco Baccini (“bir gece kendimi sahnede onunla hayal ettiğim ve onunla hiç tanışmamış olmama rağmen onu aradım çünkü doğdum”) ile yaptığı işbirliğinin ardından ve bir turne Pek çok meslektaşı için paylaşılan canlı deneyimin (Baglioni-Morandi'den De Gregori-Venditti'ye) son yıllarda bir klasik haline gelmesine ve sanatçıların canlı olarak önermek için yeni bir şeyler aramasına rağmen, bugün “yalnız” bir yolu tercih ediyor. her mevsim. “Oldukça sevildiğimi düşünüyorum, halktan da bu sevgiyi hissediyorum ve oldukça yalnız bir karaktere sahibim. Farklı bir yol hipotezi kurmak benim için kolay değil” diyor.

Dinleyicileri artık birkaç kuşaktan oluşuyor: “Müziğim nesiller arası hale geldi, babalardan oğullara geçti, aynı zamanda ağabeylerden küçük kız kardeşlere de geçti – şaka yapıyor – o kadar ki hayranlarımdan birinin küçük kız kardeşiyle evlendim”, Amerika yıllarında bir e-posta alışverişi sayesinde tanıştığımız Brescia'lı eşi Cristina'dan bahsederken ekliyor (“çevrimiçi yayınladığım yanlış bir Fransızca kelimeyi düzeltmemi tavsiye etti” diye anımsıyor) ve sonra arkada buluştuk Maggiore Gölü'nde “sağan yağmur altında” bir konserin sahneleri. Gülümseyerek “O günden bu yana birbirimizi hiç bırakmadık” diyor. En başarılı çiftlerin tamamlayıcı çiftler olduğunu düşünmüyorum: eşitiz ve birlikte çok iyi anlaşıyoruz” diyor.

Hikâyesiyle ilgili bir belgeselin çekileceği söylentileri varken (“Hiçbir şey söyleyemem ama bir şeyler pişiyor”, kendini uzaklaştırıyor), 70. doğum gününün arifesinde Caputo üçüncü kitabını yazıyor (ilk romanından sonra ' 2008 tarihli Umutsuzca (ve geç köpek)' ve 2013 tarihli 'Un Sabato Italiano Memories'): “Doğal olarak otobiyografik fikirleri de içeren bir kurgu romanı. Canlı bir gösteri arasında kendimi yeniden yazmaya kaptıracak zamanı bulmam gerekiyor. ve bitirmek için başka bir şey. O yüzden bana başlığı sormayın. Bu arada, özel olacak bir İtalyan Cumartesi günü için Roma'da Oditoryum sahnesinde buluşalım”, diye bitiriyor.

(Antonella Nesi tarafından)