Sof kumaşının mukadderatı değişiyor

Lena

Global Mod
Global Mod
Ankara Sof Çalıştayı açılış merasimi, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in iştirakiyle Mogan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) Uygulama Otelinde gerçekleşti.

SOF KUMAŞI KÖY ÖMÜR MERKEZLERİYLE AYAĞA KALKACAK
Bakan Özer benzeri bir çalışma kararı Türkiye’nin ihracat eserleri ortasına kazandırılan yöreye has Şırnak şal şepik kumaşında olduğu üzere Ankara sof kumaşında da üretimi artırmak için çalışmalara başlanacağını lisana getirerek şu biçimde devam etti:

“Şırnak’ta her köy okuluna bir halk eğitim merkezi kurduk. İstedik ki o köyde yaşayan vatandaşlarımız tarımla ilgili, hayvancılıkla ilgili, günlük hayat maharetleriyle ilgili talep ettikleri her türlü eğitimi köyünden alabilsin. Şu ana kadar 2 bin köy hayat merkezimizde, 147 bin vatandaşımız eğitim almış. Daha evvelinde sıfırdı zira oraya hizmet gitmiyordu. İşte sof kumaşıyla ilgili isteğimiz bir köy ömür merkezi kurmak, orada keçileri üretmek, o süreçlerin tüm takibini yapmak ve halk eğitim merkezi üzerinden de üretimlerini sağlamak, bununla birlikte dokuma atölyelerini kurarak vatandaşların oraya ilgisini çekmek. Ayrıyeten bir işletmeyle birleştirerek oradan çırak kalfa olarak köylerimizin çalışabilirliğini sağlamak lakin üretilen eserleri yurt dışına ihracat etmek. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak bunu bir tarihi sorumluluk olarak alıyoruz.”

‘HAYAT UZUNLUĞU ÖĞRENME’ KAPASİTESİ ARTACAK
Yetişkinlerin eğitimleri için de çalışmalara ehemmiyet verdiklerini söyleyen Bakan Özer;
“Bir başka kıymetli maksadımız hayat uzunluğu öğrenmenin kapasitesini artırmak. Genelde Ulusal Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitüsü üzerinden yılda 3-4 milyon vatandaşımıza ulaşıyor. Yalnızca eğitim çağı nüfusundaki çocuklarımızın eğitim almaları değil, hem de yetişkinlerin de hayat uzunluğu öğrenme kapsamında daima eğitimle desteklenmesi amacımızla her ay 1 milyon vatandaşımıza ulaşmak istedik. Bugün prestijiyle 12 milyon 242 bin 46 vatandaşımıza ulaşmış bulunuyoruz.

HALK EĞİTİM SONLARI AŞIYOR
HAYAT UZUNLUĞU ÖĞRENME ile ilgili 3 yeni gayemiz var. Birinci maksadımız; Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nde 3 bin 500’ün üzerinde kurs var. 2022’nin sonuna kadar bu kursları akademisyenler, uzmanlar ve iş gücü piyasasının bilhassa taleplerini dikkate alarak istihdamı önceleyecek biçimde güncelleyeceğiz. İkinci maksadımız; tüm kursları dijital platforma aktarmak. Halk Eğitim Merkezleri Bilişim Ağı (HEMBA) ile tüm eğitim içeriklerini dijital platformda buluşturacağız. Üçüncü olarak HEMBA ile dijital platforma aktardığımız tüm kurslarımızı, Balkanlar merkez olmak üzere kıta Avrupası’ndaki tüm vatandaşlarımızın kullanmasına ve sertifikasyonuna açacağız. şahsi gelişimleriyle ilgili epeyce kıymetli bir enstrümanı 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle hizmete sunmuş olacağız” sözlerini kullandı.