Sanremo 2024, BigMama zorbalık, utandırma ve şiddet üzerine intikam şarkısıyla festivalde

Actinopteri

New member
“Bu öyle bir parça ki intikam çemberini kapatır ve bunun arkasında kendime adadığım mesaj şu: Kendinize inanmaktan korkmayın, başkalarının söylediklerine çok fazla inanmayın, geleceğe yönelik kendinize dair projeksiyonunuzu her zaman ilk sıraya koyun “. Rapçi Büyük anneMarianna Mammone doğumlu, Sanremo 2024 yarışmasına çok güçlü bir şarkı getiriyor 'Öfke sana yetmiyor' Bu, hem küçük Marianna'ya bir adanma hem de zorbalığa, şiddete, iç karanlığa karşı mücadele edenler ve güç ve kurtuluş arayanlar için evrensel bir mesajdır; bu, başkalarının sözlerinde değil, kişinin kendine dair sahip olduğu fikirde bulunmalıdır. . “Eğer kaybolursan beni takip et”, BigMama'yı söylüyor.

Zorbalık, fiziksel ve psikolojik şiddet ve kanser (BigMama'nın bunu tatlı terimler olmadan adlandırdığı) 23 yaşındaki bu sanatçının ergenliğine damgasını vurdu: “Fiziksel açıdan bile şiddetli zorbalığa maruz kaldım, hatta cinsel şiddete bile maruz kaldım, aslında hiçbir şey eksik değil. Ve hiçbir şeyi kaçırmadığımızdan emin olmak için yirmi yaşımda kanser olduğumu keşfettim. 12 kemoterapi gördüm ve şimdi iyiyim ve ayrıca kısa saçla kendimi iyi hissettiğimi keşfettim. Diyelim ki tüm bu anlar bana yardımcı oldu ve bugün de bir şeyi yapmak istersem yapabileceğimi anlamama yardımcı oluyor. Tüm bunların üstesinden gelmek, dans etmek istersem dans edeceğimi anlamamı sağladı”, rap ile dansı birleştiren Sanremo şarkısında söylediği gibi: “Dans etmek istersen dans et, ortadan kaybolamazsın“.. “VE Sanremo sahnesinde bunu haykırabildiğim için mutluyum“, o ekler.

Şarkı, sanatçının bakış açısındaki değişimi anlatıyor: “Ben uzun zamandır nefrete nefretle karşılık verdim, birincil vektörüm öfkeydi. İlk sözlerimde öfkeyi gerçekten hissedebiliyorsunuz. İlk şarkım kendine zarar verme ve intiharla ilgiliydi; küçük bir kızın sahip olmaması gereken düşünceler. Bu şarkıyla şunu söylemek istedim: Bütün bu öfkenin sana faydası yok, öfke sana yetmiyor, kendini daha iyi hissetmek için daha fazlasını yapabilirsin. Tüm bu negatif enerjileri daha iyi hissetmek için dönüştürebileceğimi fark ettiğimde hayatım değişti. Ben olduğum haliyle güzel olduğumu, kendini az seversen başkalarının da seni az seveceğini, sen kendini seversen başkalarının da bunu görüp sana öyle davranacağını anladım” diyor.

Sanremo şarkısının altını çizmek istediği mesaj “sadece azınlıklar için değil, herkes için”: “Büyüdüğünüzde ne yapmak istediğinizi düşünün, onu nasıl yapmak istediğinizi düşünün ve düşünmeyin. etrafınızdaki her şey hakkında “. 'Öfke sana yetmiyor' hemen yazılmıştı: “Bir seansta gerçekten çok hızlı bir patlama oldu, sanki küçük kızımdan özür dileyecekmişim gibi: şişman olduğun için yapamayacağını, çok küçük bir gerçeklikten geldiğin için yapamayacağını söylüyorlar (BigMama, Avellino eyaletindeki küçük bir köyde doğdu, ed.), bunu kadın olduğun için yapamazsın, eşcinsel olduğun için yapamazsın ve bunun yerine buna yine de inanırsın çünkü er ya da geç harika bir şey yapacaksın. Ve bu şarkıyı İtalya'daki en önemli sahneye taşımak tam olarak aradığım cevaptı”, diye gururla altını çiziyor. Festivalin editoryal tutarlılığını takdir ederken Amadeus: “Gerçekten söylediği gibi parçanın kendisine rehberlik etmesine izin veriyor. Ben de geçen yıl bir parça gönderdim ama yeterince beğenmedi. Bu yıl Sanremo Giovani için iki parça sundum, ikisinden biri benim istediğimdi. kazanarak Büyüklerin arasına girseydim bu şarkıyı beğendi ve doğrudan Büyüklerin arasına koydu, Sanremo Giovani'nin 'kıyma makinesinden' kaçınmak” diyor.

Büyük anne 'Öfke sana yetmez' sözünün sadece zorbalığa uğrayanlar tarafından değil, zorbalığı yapanlar tarafından da duyulmasını istiyor“böylece bu gerçeği yansıtabilirim belki bugün zorbalık yapan küçük kız, yarın kız kardeşinin en sevdiği sanatçı olacak“, geçmişte yazdığı şarkılardan birinde söylediği gibi.

İlk başta orkestrayı dene duyguya kapılmıştı: “Kemanlar çalmaya başlar başlamaz ağladım. İşte o an Sanremo'da olduğumu gerçekten fark ettim ve bunu hak ettim. Katılımımın açıklanmasının ardından sosyal medyada Büyükler arasına girmeyi hak etmediğimi söyleyenler oldu ve ne yazık ki hala başkalarının söylediklerine çok fazla önem veriyorum. Ama Orkestra'nın alkışları durumun böyle olmadığını, doğru yerde olduğumu anlamamı sağladı.” En büyük korkunuz festivale katılmakla mı ilgili? “Beklentilerimi boşa çıkarmak. Ama hazırlanıyorum, çok çalışkanım” diyor sahneye vermek istediği mesaj doğrultusunda kıyafetler konusunda da hassas seçimler yapan BigMama:”Kapsayıcı ve queer markalar, bizden kendi bedenlerine uymamızı isteyen markalar değil“.

Sanremo coverları akşamı sahneye yanında getirecek Gaia, La Niña ve Sissi, ikonik 'Lady Marmelade' şarkısını birlikte söyleyeceği “üç genç kadın”: “Listelerde ve rap sahnesinde erkekler ve bir miktar da kadın var. Benim için kadınların o sahnedeki varlığı çok önemliydi. Benim gibi üç genç kadının çok şey yapabileceğini ve nasıl yapılacağını bildiğini göstermek istedim. Bu büyüklükte bir aşamanın üstesinden gelmek ve bunu göstermekten de mutlu oldum. aramızda yaratılan sihir, biz sahnede arkadaşız. Ve Herkesin birlikte söylediği bir parçayı seçtim. Bu rastgele bir seçim değil, çünkü çoğu zaman tam da kadınlara yönelik yerlerin az olması nedeniyle büyük bir rekabet yaşanıyor. Ve bunun yerine – aşikar olması gereken ama öyle olmayan bir şey söyleyeceğim – birlik güçtür”, diye bitiriyor.

(İle ilgili Antonella Nesi)

Ayrıca okuyun