Sanremo 2023, Festivali Marco Mengoni kazandı

Actinopteri

New member
Marco Mengoni, Due Vite şarkısıyla 2023 Sanremo Festivali’ni kazandı. Lazza için ikincilik. Üçüncü Bay Rain. Ultimo için dördüncü, Tananai beşinci. Mengoni, “Bu ödülü katılan, harika şarkıcılar olan tüm kadınlara adamak istedim. İlk beşe beş kişi girdi” dedi.

Ayrıca oku

Altıncıdan 28. sıraya sıralama: 6. Giorgia; 7. Hanımefendi; 8. Pembe Kimyasal; 9. Elodiler; 10. Colapesce ve Dimartino; 11. Moda; 12. Gianluca Grignani; 13. Coma_Things; 14. Koç; 15.LDA; 16. Madde 31; 17. Paola ve Chiara; 18. Leo Gassman; 19. Mara Sattei; 20. Kola Zio; 21. Ülke Kuzenleri; 22. Gianmaria; 23. Levant; 24. Olly; 25. Anna Oxa; 26. İrade; 27. Şeriat; 28. Sethu.

AKŞAM – Şov açılıyorMameli’nin marşıHava Kuvvetleri Bandosu tarafından gerçekleştirildi.

Yine Amadeus ve Gianni Morandi’nin yanında Festivalin galibini belirlemek için Clare Ferragni Ariston sahnesine ilk kez çıkmak için, üzerine büyük bir asma kilidin oyulduğu ve vücudun heybetli mavi bir örtüye sarıldığı altın bir büstü seçen: kendi açıkladığı gibi, anneyi ve savaşçı kadını temsil eden bir kıyafet. Instagram.

DALLA’YA HAYIR – Lucio Dalla’ya saygı duruşunda bulunan Gianni Morandi başta olmak üzere ayakta alkışlandı ve duygulandı. 4 Mart’ta 80 yaşına girecek olan Bolonyalı şarkıcı-söz yazarına saygı duruşu, aslında Dalla’nın yardımcı şefi ve yakın arkadaşı Gianni Morandi tarafından Lucio’nun en ikonik üç parçasından oluşan bir karışıkla ödeniyor: ‘Piazza Grande’, ‘Futura’, ‘Caruso’. Başlangıç, ‘Piazza Grande’yi ima eden gitarla seyirciler arasında Morandi için başlıyor, ardından sahneye çıkıyor, gitarı bırakıyor ve orkestra eşliğinde ‘Futura’ya ve ardından ‘Caruso’ya saldırıyor.

YARIŞ – Hemen ardından Elodie ile yarış başlar. Yayınlanma sırasına göre: Colla Zio, Mara Sattei, Tananai, Colapesce ve Dimartino, Giorgia, Modà, Ultimo, Lazza, Marco Mengoni, Rosa Chemical, Cugini di Campagna, Madame, Ariete, Mr Rain, Paola & Chiara, Levante, Lda, Coma_Cose, Olly, Madde 31, Will, Leo Gassmann, Gianmaria, Anna Oxa, Shari, Gianluca Grignani ve Sethu.

Ukrayna’nın renkleri Ariston Tiyatrosu’nda sahne alıyor Zelensky’nin Tananai ile olan mesajından birkaç saat önce. ‘Tango’ ile yarışan şarkıcı, elinde sarı ve mavi bir gül ile sahneye çıkıyor ve onları yere koyuyor. Şarkısının herkesi duygulandıran video klibi, çatışma nedeniyle parçalanmış Ukraynalı bir çift olan Olga ve Maxim’in hikayesini anlatıyor. “Onlar olmasaydı bu şarkı olmazdı” diyen Tananai, öğleden sonra Sanremo kumarhanesinin önünde gitar eşliğinde şarkıyı doğaçlama yaparken, izleyicilere sarı ve mavi güller hediye edildi. “Tango” videosu bir barış ve umut mesajı taşıyor: Bir gün iki oğlan arasındaki yeniden birleşmenin kucaklaşmasını söyleyebilmek.

Rosa Chemical, Ariston seyircisinin yerini alıyor ve son akşam, akıcı erotik provokasyonunu yıldız seviyelerine taşıyor, Fedez’i içeren ön sırada oturuyor. Şarkıcı “Made in Italy” şarkısını söylüyor ve son mısrada rapçiye yaklaşıyor, üzerine oturuyor ve cinsel bir eylemin hareketlerini taklit ediyor. Sonra sahnede yanına alır. Son günlerde festivale katıldığı için zaten tartışmalara yol açan Fedez, eğleniyor ama yerinden olmuş görünüyor, gülümsüyor ama Rosa şarkı söylemeye devam ederken hareketsiz kalıyor. Şarkının sonunda, ağzına uzun bir öpücük kondurur. “Aşk beni tuttu, birdenbire beni aldı” diyor. Fedez eşlik ediyor ve gülüyor. Ve Chiara Ferragni de Amadeus ile reklamı başlatmak için performanstan sonra sahneye girerken gülümsüyor.

Madam taşındı. Ariston sahnesine taşınan Madam, “Bu benim için çok zor bir Sanremo’ydu, yüz metreyi katetmek bin metre koştum ama burada olduğum için mutlu ve memnunum” diyor. Festivale katılmasının ardından yaşanan tartışmaların ardından kendini özgürleştirici gözyaşlarına boğan sanatçı, ardından Amadeus’a dönerek “Amadeus’a teşekkür etmeliyim” diyor, “bana inanan o olmasaydı ben de yapmazdım. Bunların hepsini ve bu Sanremo’ya bağlılığımın bir kısmını size borçluyum ve size çok teşekkür ediyorum.” Orkestra şefi onu kucakladı: “Madam gerçekten büyük bir yetenek,” dedi seyircilerin alkışları arasında.

MİSAFİRLER – Ariston Tiyatrosu’nda uzun süre ayakta alkışlandı Depeche ModuSanremo festivaline iki şarkı getiriyor: yepyeni ‘Ghosts Again’ ve 1989’dan kalma tarihi ‘Personal Jesus’.

Seyirciyi aydınlatan onlarca cep telefonu ve avaz avaz şarkı söyleyen seyirciler, bunun yerine Ariston’un önündeki fotoğraftır. Gino Paoliheyecan verici bir performansın kahramanı. 88 yaşındaki Cenevizli sanatçı, piyanoda Danilo Rea eşliğinde ‘Uzun bir aşk hikayesi’nden ‘Sapore di sale’ye kadar en ünlü başarılarından bazılarını halka sundu. Amadeus ve Morandi ile bir sohbetin ardından Paoli, yoğun talep üzerine seyircilerin açık alkışları arasında ‘The sky in a room’ şarkısını söyledi.

Ornella Vanoni’nin dönüşü için ironi, alkış ve enginar Ariston sahnesinde süper konuk olarak. Şarkıcı, repertuarının en ikonik dört parçasını sahneye taşıyor. Ama ondan önce yaptığı meşhur şakalardan bazılarını kaçırmaz. Bu yüzden Amadeus onu karşılayıp Gianni Morandi’yi sorduğunda, sanat yönetmeni ona şöyle açıklıyor: “Gianni her zaman ortalıkta, dışarı çıkıyor, koşuya çıkıyor, ortadan kayboluyor, kahve içmek için bara gidiyor…”. Ornella’nın “Ben zaten yorgunum” yorumu Ariston’u içten bir kahkahaya boğar.

Amadeus, istediği gibi ona çiçek yerine bir buket enginar vaat ediyor. “Enginar iyidir” diyor. Sonra ‘Vai, Valentina’, ‘Randevu’ ve ‘Sonsuzluk’ ile ‘Bir sebep daha’ karışımı.

Sonunda “Neyse ki yarışta değilim, yarışta ölüyormuşum gibi hissediyorum, yarış beni öldürüyor” diyor ve altını çiziyor. Amadeus, ona Sanremo’dan gelen enginar buketini uzatır: “Bunlar sana söz verdiğim enginarlar”. Ornella onları saymaya başlar. Amadeus hazırlıksız yakalanmaz: “On enginar var”. “Bu yıl enginar konusunda daha cimrisin”, Ornella’nın can alıcı noktasıdır ve ardından Morandi ile kol kola gider.