Ruben Rigillo, Franz Kafka’nın “Süreci”ni Roma’daki Ciak tiyatrosuna geri getiriyor

Actinopteri

New member
geri dön Roma’daki Ciak tiyatrosuyarına kadar sahnede ‘İşlem’ tarafından romandan alınmıştır. franz kafkaiki yıl önce Cassia’da salon sezonunu başlatmış olan bir çalışma, şimdi sanat yönetmenliğine emanet edildi. mariano rigillo. Kahraman Joseph K rolünü oynamak da bu kez Reuben Rigilloburada Riccardo Barbera ve Mario Scaletta’nın katıldığı ve yönetmen tarafından yönetilen Anna Masullo Massimiliano Giovannetti ve Michele Montemagno tarafından imzalanan uyarlama için. Kahramanın uyanıkken yaşadığı kabus, işlemediği ve yalnızca kendisinin değil mahkemenin kendisinin de bilmediği bir şey için suçlanıp yargılanmasıdır.

Hikaye, onun açıklanmayan bir suçla itham edildiğini, tutuklandığını ancak serbest bırakıldığını, iradesi dışında giderek içinden çıkılmaz düğümlere dolanan adli bir gerçekle bağlantılı saçma ve paradoksal durumla yüzleşmeye zorlandığını görüyor. Kafka’nın trajik bir teslimiyet tavrıyla ele aldığı adaletin idaresi teması, yolsuzluk, keyfilik, sıkıcı bürokrasi, gücün şiddeti fenomenleriyle bağlantılı sonuçlarıyla birlikte, en evrensel anlamıyla anlaşılan Adalet temasına atıfta bulunur. Yusuf K masumiyetinin nedenlerini kendisi de kaybedecek kadar “ne olursa olsun” suçludur.

“‘Süreç’, 2021 sezonunu pandeminin ortasında başlatmıştı – o hatırlıyor Michael Montemagno – Yapılan tüm emekler ve yaşanan ‘Kafka’ döneminden sonra, eleştirmenler tarafından oldukça beğenilen ancak bilinen kısıtlamalar nedeniyle seyirci sayısı azalan aynı şovu bu sezon yeniden sunmak istedik. Bu önemli gösteriyi, bizi her zaman sıcak bir şekilde destekleyen izleyicilerimize ithaf ederek karanlık ve dolambaçlı bir dönemi sembolik olarak kapatıyoruz” dedi.

(İle ilgili Enzo Bonaiuto)