Patrizia Pellegrino ve Jane Alexander, Roma’daki Manzoni’de ‘La Venexiana’ için

Actinopteri

New member
Çalışma on altıncı yüzyıla, yani yaklaşık yarım bin yıl öncesine tarihleniyor… ama tema her zamankinden daha güncel: kadınların ihlali ve cinsel özgürlük, özellikle de duygularından değil ve en azından görevlerinden dolayı kadınların hoşgörüsü ama saf zevk için. VE’ ‘La Venexiana’Pazar gününe kadar sahnede olacak isimsiz metin Roma’daki Manzoni Tiyatrosu ile Patricia Pellegrino Ve Jane İskender başrol oyuncuları.

“Bütün yapıtı kaplayan erotizm temasına uygun olarak,” diye açıklıyor yönetmen. Cinzia Berni – hikaye, Venedik aristokrasisinin bir kesitini çizmek, kadın evrenine odaklanmak ve erkekten çok kadının yönettiği aşk oyununu benzeri görülmemiş bir perspektiften sunmak için bir bahanedir”. ‘La Venexiana’ Bir yataktan diğerine, bir nişanlıdan diğerine giden yakışıklı bir erkeğe âşık olan biri evli, biri dul iki kadının hikayesi. Kendini işine adamış iki hizmetçi ve bir ‘trallazzino’nun yardımıyla, iki kadın da bu aşk ya da daha doğrusu seks savaşını kazanmaya çalışan genç adamın iyiliği için rekabet edecek.

Sadece zaman için değil, zorlu teması göz önüne alındığında, eserin sadece özel bir performans için bestelenmesi, anonim kalmak isteyen ve hemen unutulmaya yüz tutan bir yazar tarafından bestelenmesi tesadüf değildir. filolog Emilio Lovarini onu koruyan tek el yazmasında keşfetti ve 1928’de önemli ölçüde eleştirel beğeni ve tiyatro başarısı için yayınladı, dolayısıyla yönetmen Mauro Bolognini ile bir film de yaptı Laura Antonelli kahramanı ve Ennio Morricone müzik bestecisi.

(İle ilgili Enzo Bonaiuto)