Olgunlaşma Enstitüleri’nde gaye 10 bin tescil

Lena

Global Mod
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul Sabancı Beylerbeyi Olgunlaşma Enstitüsü ile İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) iş birliğiyle yürütülen projenin birinci ayağı 2021 yılı Haziran ayında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenmişti. 500’e yakın dokuma ve 140 kumaş çeşidinin sergilendiği aktiflikte konuşan Bakan Özer şunları söylemiş oldu:

‘OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİ KÜLTÜREL MİRASI TAŞIR’
“24 OIgunlaşma enstitümüz var. Bulundukları vilayetlerde, medeniyetler beşiği ülkemizde tarih boyunca bırakılan izleri takip ederek kıymetlerimizi zenginleştirmek ve vatandaşların kullanmasına sunmak için çalışıyorlar. Türkiye’nin Dokuma Atlası da bu misyondan hareketle ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin dört bir noktasından dokumayla ilgili, kumaşlarından tekniklerine kadar tüm müktesebatı bir ortaya getirip bu kültürel mirasın geleceğe taşınması için atılan değerli bir adımdır.

YIL SONUNDA 10 BİN TESCİL MAKSADI
Olgunlaşma Ensitüleri için yeni bir gaye koyduk. Artık 24 Olgunlaşma Enstitümüz yalnızca klasik hizmetleri yerine getirmiyor hem de birer Ar-Ge merkezi olarak da hizmet vermeye başladılar. Bu doğrultuda geçmişteki mamüllerin fikri mülkiyet ve sinai haklar kapsamında da günümüze taşınması konusunda büyük fonksiyon görüyorlar. Genel Müdürlüğümüz tüm Olgunlaşma Enstitüleri’ndeki arşivlerin süratli bir biçimde tasarım tescilini alması için fikri mülkiyet kapsamında çalışmalarına başladı. 7 bin 843 tane tasarım tescili için paten başvurusu yaptılar ve 6 bin 830 tane tasarım tescilini aldılar. Yani geçmişteki Olgunlaşma Enstitüleri’ndeki tüm mamüllerin tasarım tescili bulunmakta. 2022 yılının sonuna kadar 10 bin tasarım tescili almayı hedefliyoruz.

3 AYDA 2 MİLYON 600 BİN KURSİYER
bununla birlikte Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğümüze bağlı 967 Halk Eğitim Merkezimizde kurslarımız faal olarak devam ediyor ve 2022 yılında bu kursları vatandaşlarımızın erişimine basitçe ulaştırabilmek ve çeşitlendirmek için epeyce büyük uğraş sarf ediyoruz. 3 ay içerisinde yaklaşık 2 milyon 600 bin vatandaşımızı halk eğitim kurslarıyla buluşturduk. Maksadımız her ay 1 milyon vatandaşımızın ayağına bu kurslarla gitmek.