Özvar, “Yükseköğretimdeki genişleme gurur verici”

Lena

Global Mod
Global Mod
PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen merasime YÖK Lideri Erol Özvar, Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, eski İktisat Bakanı Nihat Zeybekci, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, iş insanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Merasimde konuşan Özvar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ve liderliği yardımıyla Türkiye’de yükseköğretime erişimde daha büyük bir kuşatıcılık ve demokratikleşme yaşandığına şahit olduklarını söylemiş oldu. Özvar, yükseköğretim siyasetlerinin iş birliği ve irtibat ile oluşturmanın Türkiye’deki yüksek öğretimi uygunlaştırma doğrultusunda en büyük sermayenin olduğuna inandıklarını kaydederek, “Üniversiteler birinci kuruldukları birinci anda her ne kadar seçkin bir topluluğun gereksinimlerini karşılamaya yönelik sonlu bir misyona sahip olmuşsa da süreç ortasında bu misyon farklılaşarak öteki içerikler kazanmıştır. Bilhassa sanayi ihtilali kararı nitelikli iş gücüne duyulan muhtaçlığın olağanüstü düzeyde artması, üniversitelerin kitleselleşmesini de birlikteinde getirmiştir. Teknoloji ve ulaşım alanındaki gelişmeler bilgi transferi açısından ülke sonlarını ortadan kaldırmıştır. Bu durumun kararında giderek artan globalleşmeyle bir arada yükseköğretim kurumlarının ülkeler ölçeğindeki rolü ve misyonu da giderek farklı bir düzeye ulaşmıştır” diye konuştu.

GURUR VERİCİ BİR TABLO
Yükseköğretim programlarında cumhuriyet tarihi boyunca rekor bir genişlemenin yaşandığını görmenin gurur verici bir tablo olduğunu söyleyen Özvar, “Son 30 yılda açılan yeni üniversiteler yardımıyla üniversite başına düşen öğrenci sayılarının daha makul düzeye çekildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yükseköğretim Heyeti olarak temel misyonlarımızdan birisi yükseköğretimin talebini ve nüfus eğilimlerini de dikkate alarak üniversiteler içinde uyumu sağlamaktır. Bu çerçevede kaliteli yüksek üretimin yurt genelinde yaygın ve yalnızca muhakkak bir zümrenin değil toplumun tüm bölümlerinin faydalanacağı bir nispet olarak gördüğümüzü bir defa daha vurgulamak isterim” diye konuştu.

Özvar, Yüksek Öğretim Heyeti Akademik Hareketlilik Projesi’ni de 2022-2023 akademik takviminin bahar sömestirinde hayata geçireceklerini söyleyerek, şunları kaydetti:

“Bu yıl itibariyle yaklaşık bin 800 öğretim üyesi hareketliliği batıdan doğuya yanlışsız gerçekleştirilecek. Biz bu projeyle yükseköğretim alanı içerisinde üniversiteler içinde bağlantıların daha sıcak hale geleceğini, hocalarımızın tabir yerindeyse tam bir akademik seferberliğe iştirak edeceklerini düşünüyoruz. Bu hareketlilik projesine katılan öğretim elemanlarımızın bulundukları vilayetlerin geliştirme ödeneklerinden istifade edeceklerini, yolluk konusunda yarar sağlayacaklarını bu vesileyle söz etmek isterim.”

Konuşmanın akabinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı, İstanbul Denizcilik Müzesi’nde sergilenen, PAÜ Moda Tasarım Kısmı tarafınca aslına uygun biçimde yapılan reprodüksiyon bornoz, müzeye götürmek için gelen yetkiliye Özvar tarafınca teslim edildi.

Tören, Rektör Kutluhan’ın YÖK Lideri Özvar’a Yatağan palası armağan etmesiyle bitmiş oldu.