Özvar, milletlerarası öğrencilerle buluştu

Lena

Global Mod
Global Mod
‘TÜRKİYE İNANÇLI BİR EĞİTİM MERKEZİ HALİNE GELDİ’
“Türkiye son senelerda memleketler arası öğrenciler için inançlı bir eğitim merkezi haline gelmiş bulunmaktadır. 204’ü bulan üniversitelerimiz yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencileriyle değil beraberinde dünyanın bütün uluslarına harika kaliteli eğitim imkanları sunan ve memleketler arası öğrencileri kendi öğrencileri olarak bakılırsan, bilen bir anlayışla eğitim hizmeti vermektedir. Türkiye’de lisans eğitiminin memleketler arası rekabetçi gücü dünyanın bir epeyce ülkesinden üniversitelerimize öğrencilerin gelmesine imkân vermektedir” dedi.

Ukrayna, Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Cezayir, Gambiya, Türkmenistan, Endonezya, Yunanistan, İran, Sırbistan, Bosna Hersek, Ruanda ve Hollanda üzere dünyanın biroldukça noktasından Türkiye’ye lisans ve lisansüstü eğitim almak için gelen öğrencilerle sohbet eden Özvar, “Biz Yükseköğretim Konseyi olarak mevcut milletlerarası öğrenci sayılarımızı daha üst noktalara çıkarmak suretiyle; hem milletlerarası yükseköğretim rekabet gücümüzü arttırmak hem farklı milletlerden öğrencilere üniversal insanlık bedellerinin bilim ve süratle gelişen teknolojinin gerektirdiği yüksek seviyede bilgi, maharet ve yetkinlikleri kazandırmak konusunda çaba içerisinde olmayı istek ediyoruz” dedi.

‘KENDİMİ ÖZEL HİSSEDİYORUM’
İftar programına katılan milletlerarası öğrenciler de YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar ile bir ortaya gelmekten dolayı memnunluk duyduklarını söz etti. Trakya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Kısmı 3’üncü sınıf öğrencisi Makedonyalı Tansu Asan, “Türkiye inanılmaz bir yer, sözlerle anlatılmaz. Üniversitemiz, hocalarımız epey güzel ve bizlerle hayli ilgileniyorlar. Burada olduğum için kendimi fazlaca şanslı ve özel hissediyorum” dedi.

YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, iftar programında milletlerarası öğrencilerin sorularını yanıtlayarak program sonunda öğrencilerle anı fotoğrafı çektirdi.