Özer, New York’ta öğrencilerle buluştu

Lena

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer, New York’taki programı kapsamında bugün birinci vakit içinderda Türkiye’den Amerika Birleşik Devletleri’ne yüksek lisans ve doktora için gelen Türk öğrencilerle bir ortaya gelerek onlarla sohbet etti. Bakan Özer, toplantıda 1940-50’li senelerda yurt dışına master ve doktora için giden öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan daha sonra Türkiye’ye döndüklerinde alanındaki birinci temsilciler olduklarını tabir ederek Türkiye’nin bu hususta hayli uzaklık aldığını kaydetti.

Özellikle son yirmi yılda okul evvelden yükseköğretime, eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarında epeyce önemli artışların olduğunu vurgulayan Özer, bununla birlikte eğitime erişimin önündeki tüm pürüzlerin de kaldırıldığını söylemiş oldu.

BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİSİNİZ
“Millî Eğitim Bakanlığı olarak bizim için hayli kıymetlisiniz” diyen Bakan Özer, öğrencilere seslenerek şunları söylemiş oldu: “Sizler, Türkiye Cumhuriyeti devleti için de epey değerlisiniz. Gittiğiniz yerde hem ülkemizi temsil ediyorsunuz birebir vakitte döndüğünüz vakit Türkiye’nin bilgi toplumu kapasitesini güçlendirmede epeyce kıymetli katkılarınız olacak. Bizim beklentimiz bu. Mümkün olduğu kadar büyük çoğunluğunuzun yurda dönerek Türkiye’nin fazlaca daha hoş olması, epey daha kuvvetli olabilmesi için katkı sunmanızın önündeki mahzurları ortadan kaldırmak. Bizim tek temennimiz bu, öbür bir beklentimiz yok.”

toplantıda öğrencilerle sohbet eden Bakan Özer; öğrencilerin görüş, teklif ve taleplerini dinledi. ABD’deki akademik çalışmaları hakkında bilgi veren öğrencilere Bakan Özer, yurt haricinde tahsil goren öğrenciler için her türlü dayanağı vereceklerini bir dahaleyerek öğrencilere muvaffakiyetler diledi.

ÖZER, EĞİTİM ATAŞELERİYLE BİR ORTAYA GELDİ
Bakan Özer, programı kapsamında ABD’deki Türkiye eğitim ataşeleriyle de görüştü. Özer, toplantıda Boston, Houston, Los Angeles, New York, Şikago ve Washington eğitim ataşelerinin bölgelerinde yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Eğitim müşavirlerinin kapasitelerini güçlendirmek ismine, çevrim içi de olsa çabucak her ay toplantılar yaptıklarını hatırlatan Özer, ataşelerden toplantılarda yurt haricinde okuyan öğrencilerin yalnızca burs ve çeşitli evrak süreçleriyle ilgilenmelerini değil, 3d düşünerek bölgelerindeki eğitimde âlâ uygulamaların tespit edilerek Bakanlıkla paylaşmalarını, bu biçimdece Bakanlık olarak bunları sisteme dâhil edebileceklerini söylemiş oldu.