Özer, New York’ta eğitim tepesine katılacak

Lena

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer, New York’taki programları kapsamında birinci vakit içinderda Eğitimin Dönüştürülmesi Tepesi çerçevesinde 17 Eylül tarihinde ‘Çözümler Günü’ temalı ön tepeye iştirak edecek. Özer, çabucak sonrasında ‘Eğitim ve Öğrenme Alanlarında Gerçekleşen Kriz ve Acil Durumlarda Eğitimin Dönüşümü’ temalı Yüksek Seviyeli Eğitim Bakanları Toplantısı’na katılacak.

Bakan Özer, Yüksek Seviyeli Eğitim Bakanları Toplantısı’nda ‘Dirençli Eğitim Sistemleri İnşa Etmek’ temalı panelde iştirakçilere hitap edecek. Panelde finans, planlama ve uyum mevzularına odaklanarak eğitimin bir daha inşası için neler yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişlerinde bulunulması amaçlanıyor.

EĞİTİM ALANINDAKİ DÖNÜŞÜM ANLATILACAK
2021-2025 devri UNESCO Yürütme Konseyi üyesi olan Türkiye; global eğitim, bilim ve kültür siyasetlerine ait karar alıcı sistemde yer alıyor. Bu kapsamda Eğitimin Dönüştürülmesi Doruğu’nda 2030’a kadar eğitimi dönüştürmek için çalışmalar ele alınacak.

Zirve; eğitimi dönüştürmek için siyasi maksatlar, çalışmalar, tahliller ve dayanışmayı seferber etmeyi, salgınla ilgili öğrenme kayıplarını giderme uğraşlarını değerlendirmeyi, mevcut ve gelecekteki eğitim sistemlerini bir daha tasarlamayı ve nitelikli eğitim hakkı ile ilgili olan sürdürülebilir kalkınma hedefi içindeki “kapsayıcı, herkese eşit derecede kaliteli eğitim sağlamak ve herkese ömür uzunluğu eğitim imkânı tanımak” tarafındaki ulusal ve global gayretleri canlandırmayı amaçlıyor.

Eğitimin Dönüştürülmesi Tepesi kapsamında ayrıyeten eğitimin geleceği için ortak maksatlar belirlenmesi ve kimi genel ögelerin çağın gereklerine bakılırsa dönüştürülmesi için çalışmalar yapılacak.

Birleşmiş Milletler tarafınca dönüştürülmesi ve üzerinde çalışılması gereken ortak mevzular; ‘Geleceğin Okulları ve Öğrenme Ortamları’, ‘Öğretmen ve Öğretim için yeniçağ’, ‘21. Yüzyıla uygun müfredat ve pedagoji’, ‘Dijital ve öbür öğrenme kaynakları’, ‘Önemine uygun olarak eğitimin finanse edilmesi’ üzere başlıklardan oluşuyor.

UNESCO GENEL SEKRETERİ’NİN TÜRKİYE ÖVGÜSÜ
Haziran ayında UNESCO tarafınca Paris’te düzenlenen görüşmede bakanlar seviyesinde ‘Ön Zirve’ gerçekleştirilmişti. Ön Tepe’de; ulusal istişareler hakkında ön raporlar sunulmuş, global iş birliği için hareket biçimleri teşebbüslerinden elde edilecek kilit teklifler tartışılmış ve 2030 ve daha sonrasında eğitimde gelişimi hızlandırıcı uygulamalar ele alınmıştı.

Bakan Özer, haziran ayında ‘Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Doruğu’na Katılmak Üzere gittiği Paris’te OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann ile görüşmüş ve görüşme daha sonrasında Cormann, Türkiye’de eğitim alanında son 20 yılda değerli ilerlemeler kaydedildiğini, bunların bölgedeki başka ülkelere örnek olması gerektiğini vurgulayarak toplumsal medya hesabından da şu paylaşımda bulunmuştu: “Yapacak daha epey şey var lakin Türkiye’nin başarısı bölgeye ilham kaynağı olmalı” sözlerini kullanmıştı.

Bakan Özer, New York temasları kapsamında ayrıyeten ABD’de eğitim alan Türk öğrencilerle bir ortaya gelecek.