Öğretmenler oyun öğreniyor

Lena

Global Mod
Global Mod
Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Kolu öğretim üyesi Doç. Dr. Seda Okumuş, fen bilimleri dersine yönelik, ‘Fen eğitiminde eğitsel dijital oyun takviyeli argümantasyon etkinliklerinin geliştirilmesi ve geliştirilen aktifliklerin akıl yürütme, kıymetler eğitimi, eleştirel düşünme hünerleri ve akademik muvaffakiyet üzerine etkisinin incelenmesi’ isimli bir proje hazırladı. TÜBİTAK tarafınca desteklenen projede Erzurum Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle 20 fen bilgisi öğretmeni hizmet içi eğitime alındı. Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi merkez binasındaki eğitime katılan 20 öğretmene, fen bilimleri derslerinde kullanılması önerilen argümantasyon, eğitsel dijital oyunlar ve pahalar eğitimine yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor. Doç. Dr. Seda Okumuş’un yanı sıra 2 danışman, 10 araştırmacı ve 13 bursiyerin misyon aldığı projede öğretmenlere dijital oyunlar konusunda da bilgiler veriliyor. Dijital oyun eğitimiyle, fen bilimleri öğretmenlerinin daha fazlaca Z jenerasyonuna hitap eden dijital oyunların eğitsel olarak nasıl kullanılabileceği anlatılıyor.

4 VİLAYETTE EĞİTİMLER VERİLECEK
Projesinin 2,5 yıl süreceğini belirten Doç. Dr. Seda Okumuş, TÜBİTAK 1001 projesinde geliştirdikleri etkinliklerle ilgili birinci yılda hizmet içi eğitimlerin Erzurum, Bursa, Trabzon ve Hatay’da yapılacağını söylemiş oldu. İkinci yılda projenin sınıf içi uygulamalarına geçileceğini belirten Okumuş, “Bu süreçte seçtiğimiz pilot vilayetlerimize yani projeyi yürüteceğimiz vilayetlerde 5, 6 ve 7’nci sınıf düzeyinde uygulamalarımızı yapacağız. Geliştirdiğimiz argümantasyon etkinliklerini ve birebir biçimde eğitsel dijital oyunlarımızı bir yıl boyunca uygulayacağız. Sene sonunda bunun öğrencilerimizin akademik başarısına, eleştirel düşünme maharetlerine ve akıl yürütme süreçlerine tesirine bakacağız. hem de kıymet eğitimi gelişimi noktasında katkılarına bakacağız” diye konuştu.

EMEL Z JENERASYONUNA HİTAP ETMEK
Projede dijital oyunları kullanmaktaki hedeflerinin Z jenerasyonuna hitap etmek olduğunu anlatan Okumuş, şunları söylemiş oldu:

“Oyunları kullanmamızın temel emeli aslında biraz daha Z jenerasyonuna hitap etmek. Zira biliyorsunuz artık çocukların vazgeçilmezi bilgisayar oyunları. Biz de düşündük ki, çocukları oyun oynamaktan vazgeçiremeyiz. Yaşları gereği aslına bakarsanız hayli seviyorlar. Eğitimi aslında oyunun içine koyalım, eğitsel oyun gerçekleştirelim. Hem feni öğrensinler, hem oynasınlar, hem eğlensinler. Bunun için projeye eğitsel dijital oyunları koyduk. Öğretmenlere öğretmemizin niçini ise burada eğitim verdiğimiz öğretmenler içerisinden seneye uygulama yapacak öğretmenleri seçeceğiz.”

İLGİMİ ÇEKTİ
Eğitime katılan öğretmen Elif Pınar Kuzu, “Eğitimin her bir ayağında farklı şeyler öğreniyoruz. Argümantasyon, pahalar eğitimi, dijital oyunlar. bir daha bunlarla ilgili proje tabanlı neler yapabiliriz, okulda öğrencilerimize neler uygulayabiliriz. Bununla ilgili farklı günlerde hem teorik bilgi, çabucak sonrasında uygulama yaparak her günümüzü bu türlü tamamlıyoruz. Açıkçası dijital oyunların olduğu kısım en epey ilgimi çekmişti. Zira ben web araçlarını fazlaca seviyorum. Öğrencilerime daha epeyce bu tabanla eğitim veriyorum, derslerimi bu türlü işliyorum. Dijital oyunlar da hem Z nesli öğrencilerine hitap ettiğimiz için hem çocukların ilgisini çekiyor, hem daha kolay öğrenmelerini sağlıyor. birebir vakitte bence en değerli kısmı derse eğlenerek ve isteyerek geliyorlar” dedi.

Dijital oyunları eğitimle birleştireceklerini söyleyen kursiyer Şeymanur Akay eğitimlerin eğlenceli geçtiğini söylemiş oldu. Dijital oyunların eğitime katkısı olacağını tabir eden Oğuzhan Okuyucu ise “Bu eğitimdeki hedef, fen bilgisi tahsilini günümüz teknolojisiyle birleştirerek çocuklar için daha ilgi alımlı hale getirmek. Bundan dolayı da bu oyun ortamında bulunmak fazlaca keyifli hale geldi. Hem bizim için tıpkı vakitte ileride öğrencilerimize öğretmek açısından da pek faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.