Öğretmen meslek imtihanı için müracaatlar başladı

Lena

Global Mod
Global Mod
Öğretmenlik Meslek Basamakları Yazılı Sınavı’na müracaatta bulunan ve müracaatları onaylanan öğretmenlerden 30 Ekim 2022 tarihine kadar lisansüstü eğitimini tamamlayacak olanlar, eğitimlerini tamamladıklarına dair evraklarını ibraz etmeleri ve MEBBİS’te ilgili modülde tahsil durumlarının güncellenmesi kaydıyla imtihandan muaf tutulabilecek. Müracaatta bulunacak adaylardan resmî eğitim kurumlarında bakılırsav yapanlar MEBBİS e-Devlet şifreleriyle, özel öğretim kurumlarında bakılırsav yapanlar ise e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapabilecek. MEB haricindeki başka kamu kurum ve kuruluşlarında nazaranv yapan öğretmenlerin müracaatlarına yönelik iş ve süreçler, misyon yaptıkları kurumlarca yapılacak duyuru doğrultusunda kurumlarınca yürütülecek.

UZMAN VE BAŞÖĞRETMENLİK MÜRACAAT ŞARTLARI
Adaylar yazılı imtihan müracaatlarını basvuru.meb.gov.tr adresinden yapabilecek. Müracaatlara ait ayrıntılar ise şu biçimde yer alıyor:
Uzman öğretmenlik için müracaatta bulunacaklarda; yazılı imtihan müracaat tarihinin son günü prestijiyle aday öğretmenlik dâhil öğretmenlikte en az on yıl hizmetinin bulunması, öğretmen olarak misyon yapıyor olması, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının bulunmaması, öğretmenlerin mesleksel gelişimlerine yönelik hazırlanan en az 180 saatlik Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’nı tamamlamış olması, uzman öğretmenlik mesleksel gelişim çalışmalarını bitirmiş olması gerekiyor.

Başöğretmenlik için müracaatta bulunacaklarda ise; yazılı imtihan müracaat tarihinin son günü prestijiyle uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmetinin bulunması, uzman öğretmen olarak bakılırsav yapıyor olması, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının bulunmaması, uzman öğretmenlerin mesleksel gelişimlerine yönelik hazırlanan en az 240 saatlik Başöğretmenlik Eğitim Programı’nı ve başöğretmenlik mesleksel gelişim çalışmalarını tamamlamış olması kaideleri aranıyor.

SINAV FİYATI ALINMAYACAK
Yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğretmenler uzman öğretmenlik, doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmenlik için öngörülen yazılı imtihandan muaf tutulacak. Uzman öğretmenlik/başöğretmenlik için müracaatta bulunacak adaylardan yazılı imtihandan muaf tutulacak olanların da uzman öğretmenlik/başöğretmenlik için aranan koşulları taşımaları gerekiyor. Öğretmenlik Meslek Basamakları Yazılı Sınavı’na müracaatta bulunacak adaylardan rastgele bir imtihan fiyatı ise alınmayacak.