Metaverse dersine ilgi büyük

Lena

Global Mod
Global Mod
2021-2022 yılı Bahar devrinde başlayan derse farklı kısımlardan 331 öğrenci katılıyor. Metaverse dersinde hangi mevzular işleniyor, uygulama teknikleri nasıl, öğrenciler bu derste aradıklarını buldu mu sorularına karşılık bulabilmek için YTÜ’de bir derse konuk olduk. Sanal dünyayı öğrencilerle deneyimledik. Üniversitenin sanal yerleşkesinde gezintiye çıktık.

Ders evvela teorik bilgilerle başladı. İnternetin ömrümüze girişinin birinci gününden bu yana gelişim etaplarının işlendiği ders sanal gerçeklik teknolojilerinin anlatılmasıyla devam ederken, VR gözlük teknolojisinin tarihî süreci de masaya yatırıldı. Sıra uygulamaya geldiğinde öğrencilere cardboard ismi verilen ilkel taşınabilir VR gözlükten daha sonra üstün teknoloji VR gözlükler sunuldu. ‘Meta’ dünyasına birinci sefer giriş yapan öğrencilerden kimileri heyecanlanırken kimileri da sanal gerçeklik hissiyatından ürperdi. Biz de Rec Room ismi verilen uygulamadaki avatarı yönetip bir asansörle binanın çatısına çıkıp uçma hissini birinci sefer deneyim ettik.
YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr Ertan Toy bu yıl birinci kere verdiği dersin bilgilerinı şu biçimde anlattı:

GELECEKLE TANIŞMA DERSİ
Metaverse sıradan bir tanımla fizikî dünyada yaptığımız etkileşimleri sanal dünyada yapabileceğimiz bir imkan sunan ve hatta gerçek dünyada yapılması mümkün olmayan şeyleri de yapabileceğimiz bir platformlar bütünü. Dünya devi şirketlerin bu alana yatırım yapmasıyla ve burada bir ekosistemin kurulmasıyla bu biçimde bir ders verme gereksinimi duyuldu. Daha evvel verdiğimiz genişletilmiş gerçeklik dersimize blokzincir teknolojisini entegre ederek bir ders yapısı oluşturduk. Müfredat metaverse teriminin içerdiği tüm alanların genel bir özeti. Bu dersi alan öğrencilerimiz metaverse dünyasının üstünde inşa edildiği platformların temelini algılamış oluyor. Bu bir gelecekle tanışma dersi. Metaverse hakkında epey fazla dezenformasyon var. Bu mevzuda internet kaynaklarını dikkate almak fazlaca hakikat değil. Biz akademik data ve kaynakları temel alıyoruz.

ÖĞRENCİLER DERS İÇİN SIRAYA GİRDİ
Rektörümüz Prof. Dr. Tamer Yılmaz’ın talebi üzerine metaverse dersi açmak çalışmaya başladık ve uygulamanın da ortasında olduğu küçük bir ders kurguladık. Lakin derse ilgi daima arttı. 50 öğrenciyle başladık artık 331 öğrencimiz var. Onların bu ilgisini merak olgusuna bağlıyorum.

Nisa Sevdim Mimarlık 2’inci sınıf: Daha evvel VR gözlük kullanmamıştım, iddia ettiğimden çok daha gerçekçiydi. Okulun yerleşkesinde gezdim sınıflara girdim etrafa bakındım ve ok atma tecrübem oldu. Attıktan daha sonra bitirmek istediğimde gerçek hayattaki üzere elimdeki oku bir yere bırakmam gerektiğini farkettim.

Gizem Yavuzyılmaz Sanayi Mühendisliği 2’inci sınıf: Alanımdan uzak olsa da merakım olduğu için seçtim. Kripto ile de epeyce ilgiliyim. süratle gelişen teknolojinin ne kadar geliştiğini görüyoruz bu derste ve bize gelecek için ışık tutuyor.
Ozan Karabakılırsan İktisat Fakültesi 1’inci sınıf : Farklı bir tecrübeydi. Gözlüğü taktığımda sanal alemde bir asansöre bindim ve o asansörle binanın en üst katına çıktım. Asansörün kapısı açıldığında önümde bir tahta ve karşımda bir kent vardı. Kendimi o tahtadan aşağı bırakmadan evvel güya sahiden bir uçurumun kenarındaymış üzereydim. Derse gelmedilk evvel bu biçimde bir tecrübe yaşayacağımı bilmiyordum.

İpek Şahin Fizik Kısmı 1’inci sınıf: Birinci sefer bu biçimde bir şey yaşadım. Gerçeklik algımı büsbütün kaybetmiş üzereydim. Yerleşkede gezdim ve birinci başta biraz korktum. Bundan daha sonrası için korkacağımı sanmıyorum. Bu dersi alarak geleceğe yatırım yapıyoruz.