Meslek eğitimi yüzde 99 tamamlandı

Lena

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan öğretmenlik meslek basamakları eğitim programlarına başvuran resmi ve özel öğretim kurumları ile MEB haricindeki kamu kurum ve kuruluşlarında nazaranv yapan toplam 614 bin 390 öğretmenin yüzde 98.64’ünün eğitimlerini tamamladığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlerin meslek basamakları kapsamında aldıkları eğitime ait şu ayrıntıları paylaştı: “Uzman öğretmenlik eğitim programına başlayan 543 bin 429 öğretmenimizin yüzde 98.71’i, başöğretmenlik eğitim programına başlayan 70 bin 961 öğretmenimizin yüzde 98.08’i, toplamda ise 614 bin 390 öğretmenimizin yüzde 98.64’ü eğitimlerini tamamladı.”

Bakan Özer, öğretmenleri mesleksel ve şahsi gelişim alanında daima desteklemek için çalışmalarını sürdürdüklerini söz ederek “Eğitimini tamamlayan ve imtihanını muvaffakiyetle geçen bütün öğretmenlerimiz, uzman öğretmenliğe başvurduysa uzman öğretmenliğe, başöğretmenliğe başvurduysa başöğretmenliğe geçiş yapacak. Yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerimiz de imtihandan muaf olacak” diye konuştu.

BAŞÖĞRETMENLİK EĞİTİM PROGRAMININ MÜHLETİ 25 EYLÜL’E KADAR UZATILDI
Öte yandan Bakan Özer, 19 Eylül tarihinde sona eren başöğretmenlik eğitim programına başlayan öğretmenlerin yüzde 98’inin eğitimlerini tamamladığını hatırlatarak “Başöğretmenlik eğitim programını tamamlayamayan kimi öğretmenlerimiz, mühlet uzatma talebinde bulundular. Bu arkadaşlarımızın da mağdur olmaması için süreyi 25 Eylül tarihine kadar uzattık. Bu sürecin tüm öğretmenlerimiz için iyi olmasını diliyorum” tabirlerini kullandı.