Köy okulları ‘Köy Hayat Merkezleri’ olacak

Lena

Global Mod
Global Mod
Eğitim ünitesi olarak kullanma imkânı olmaması halinde köy okulları binalarında halk eğitimi merkezi açacaklarını belirten Özer, şu biçimde devam etti:
“Tüm köy okullarında bu projeyi başlatacağız. Bu projeyle köylülerimize tarım ve hayvancılıkla ilgili eğitimler vererek daima yanlarında olmayı onlara takviye vermeyi amaçlıyoruz. Bu süreçleri Tarım ve Orman Bakanlığı ile yürüteceğiz ve bu mevzudaki çalışmalarımız tamamlandı. Öteki taraftan fiziki yer, kapasite kâfi olduğu vakit köy okullarını yaz kamplarına dönüştüreceğiz. Bu süreci de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yöneteceğiz. Köy okullarımızı, bölgenin gereksinimlerine bakılırsa etkin olarak kullanmak için dönüşüme alacağız. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız da bu sürecin ortasında olacak. ötürüsıyla 4 bakanlığın etkin olarak yer aldığı epeyce kapsamlı bir projeyi bayramdan daha sonra başlatıyoruz.

TARIM VE HAYVANCILIKLA İLGİLİ FARKINDALIK ARTACAK

Dünya genelinde tedarik zinciri ve su temini ilgili kasvetler tarım ve hayvancılığı epeyce daha kritik hale getirdi. Bu niçinle mevcut kapasiteyi fazlaca daha verimli kullanmak gerekiyor. Bu kapsamda bilhassa halk eğitimi merkezlerimizi köy okullarımızın binalarına kurarak vatandaşlarımızın tarım ve hayvancılıkla ilgili farkındalığını artırmak, yeni açılımlar, yeni tekniklerle arıcılıktan tutun tüm alanlarla ilgili kente gitmeden daima bir kurs alması için ayağına eğitim hizmetinin geldiği bir mekanizmayı oluşturacağız. ötürüsıyla kalkınmada tüm ünitelerimiz, köylerimiz, kentlerimiz, beldelerimiz, ilçelerimizle bir arada kuvvetli biçimde hareket edebilme kabiliyetimiz olacak.

ANA SINIFI AÇILAMAYAN BÖLGELER İÇİN UYGUNLAŞTIRMA
Önceliğimiz okul binaların bir daha eğitim ünitesi olarak kullanılması. Bu kapsamda köy okullarında ana sınıfı açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriterini 5’e düşürdük. Bu adımın öğrenci sayısı açısından ana sınıfı açılamayan bölgelerde kıymetli bir düzgünleştirme sağlayacak. Kısa müddette 12 bin öğrencinin bu kapsamda okul öncesi eğitimden yararlanmasını sağladık. Köy okullarını ilkokul olarak kullanılması imkânı yoksa kesinlikle anaokulu olarak kullanılacak.”