Köy hayat merkezlerinin sayısı bin 600’e ulaştı

Lena

Global Mod
Global Mod
Köy Hayat Merkezi Projesi kapsamında köy okullarının tekrar açılarak ilkokul, anaokulu, halk eğitimi merkezi üzere hem çocukların hem ebeveynlerin bir ortada eğitim alacağı yerlere dönüştürülüyor.

MEB’den yapılan açıklamaya bakılırsa; Köy Ömür Merkezi Projesi anaokulu, ilkokul ve halk eğitimi merkezleriyle hudutlu kalmayacak. Köylerde yaşayan halkın uğraşlarına yönelik eğitimlerin de sunulduğu bir biçimde hizmet verecek. bununla birlikte köylerdeki bayan kooperatifleri de köy hayat merkezleriyle entegre edilerek, eğitimle iş gücü piyasasını iç içe geçiren bir sistem olacak.

YAŞAM UZUNLUĞU EĞİTİM MERKEZİ
Köy hayat merkezi, gereksinimler doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane; matematik, tabiat, bilim ve tasarım alanlarında hizmet veren atölyelerle gençlik kampları üzere eğitsel ve toplumsal aktifliklerin yapılacağı alanlara dönüşürken çocukların ve ebeveynlerin tıpkı çatı altında eğitim ve üretim süreçlerine katılmalarını sağlıyor. Çocukların eğitim alırken tecrübeli beşerlerle buluştuğu, kültür transferi yapıldığı bir yer haline gelen köy ömür merkezleri, ömür uzunluğu eğitim merkezi olacak.