İş Sanat’ta 100. yıl kutlamaları başlıyor

Lena

New member
Konserde solist Dilek Türkan, Oğuzhan Balcı’nın orkestra şefliğinde notalara dökülmüş ve makamları kayıt altına alınmış yapıtların yanı sıra ilk radyo yayınında seslendirilen müziklerle bir arada Cumhuriyet periyodunun birinci senelerında üretilen yapıtları seslendirilecek. Geçmişle günümüz içinde inşa edilen bağların anımsanacağı konserde, Türkan’a klâsik Türk müziği enstrümanlarıyla bir arada senfoni orkestrası eşlik edecek.

2023’ün birinci ayında İş Sanat, “Şarkıların Cumhuriyeti” adlı konserin yanı sıra klasik ve caz müziğin önde gelen topluluklarını sahnesinde ağırlayacağı bir program sunuyor. Norveçli “progressive” caz topluluğu Jaga Jazzist, 25 Ocak saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda sahne alacak. BBC tarafınca ikinci albümleri “A Livingroom Hush”, 2002 yılının En Düzgün Caz Albümü seçilen küme, ‘70’lerin progressive rock müziğinden 1980’lerin sonunda Birleşik Krallık’ta alternatif rock alt çeşidi olarak ortaya çıkan “shoegaze” akımına uzanan müziklerini değişken ve yenilikçi bir anlayışla daima güncelliyor. Jaga Jazzist, İş Sanat’a özel bu konserde, ritmik, melodik ve bununla birlikte hipnotize edici şekilleriyle harmanladıkları müziklerini birbirinden farklı enstrümanlar ile taçlandıracak.

Minikler için Pinokyo

Ocak ayında çocukları unutmayan İş Sanat, müzik ve tiyatroyu birebir sahnede birleştiren “Robot Pinokyo”yu küçük hayranlarıyla bir ortaya getirecek. Yekta Kopan’ın bir daha kaleme aldığı, Lerzan Pamir’in yönettiği müzikli oyunda anlatıcı rolünü Aslı Tandoğan üstlenirken, Pinokyo karakterine Anıl Altınöz hayat veriyor. “Robot Pinokyo”, 22 Ocak ve 29 Ocak saat 15.00’te İş Kuleleri Salonu’nda sahnelenecek.

Edebiyatımızın usta şair ve hikâyecilerinin unutulmaz yapıtlarının sahnede müzik ile buluştuğu dinletiler ise Tarık Dursun K. öykülerinden derlenen “Anısı Kalır”la devam ediyor. Atilla Birkiye’nin metnini hazırladığı, Serdar Yalçın’ın müzik yöneticiliğini üstlendiği, Mehmet Birkiye’nin sahneye hazırladığı dinletide kıssaları Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Fayda ve Hakan Gerçek seslendirecek. Anlatıcılara Seda Subaşı Yalçın (keman) ile Şemsa İdil Ural (çello) eşlik edecek. “Anısı Kalır”, 16 Ocak saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda fiyatsız gerçekleştirilecek.