“Hâlâ coşku doluydu, onu özleyeceğim”

Actinopteri

New member
“Geçenlerde kendisiyle telefonda görüştüm. Kendisi daha yeni terhis oldu, film çekmeye başlaması gerekiyordu, çok heyecanlıydı, cesaretlendirdim çünkü onun için de benim için de iş hayattı, alternatifi yok” . Adnkronos'la konuşmak Pupi Avati Telefonla ulaşılan meslektaşını duyguyla anan Yönetmen Paolo Taviani bugün 92 yaşında vefat etti. “Bunlar, yaşına rağmen geleceğe yönelik telefon görüşmeleriydi ve ben – diyor Avati – Kendisine dönen enerjiyle önemli bir film yapmak istiyordu. Belki de beni bunun için aradı çünkü meslektaşları arasında ben de vardım. ona en yakın kayıt defteriydi. Birbirimizi gerçekten sevdiğimizi hissediyorumbirbirimize daha önce hiç olmadığı kadar samimi ve kişisel düzeyde güvenmiştik.”

Sinemanın iki ustasının sohbetleri pek çok konuyu ele aldı. Bolognese'li yönetmen duygulu bir şekilde “Telefon görüşmeleri gerçekten karşılıklı bir güvence alışverişiydi” diye anımsıyor. Kim altını çizmek istiyor: “Hatırlamak istiyorum uğradığı haksızlıklarişinde maruz kaldığı ötekileştirme, 'Leonora Addio' hiç tanınmayan ve beni skandala sürükleyen harika bir film.”

“Artık İtalyan sinemasının aktif çevresinin bir parçası olmayan, bunun yerine net bir bakış açısına ve birçok projeye sahip bir kişi olarak görülüyordu. Pişmanlık çok büyük, inanamıyorum. Onu çok özleyeceğim”, diye bitiriyor Avati.