Franco Zeffirelli, kuyumcu arkadaşı Gerardo Sacco’nun gümüş filateli iptali

Actinopteri

New member
Devletin en yüksek makamlarına bağışlanacak olan Franco Zeffirelli’nin doğumunun yüzüncü yılını kutlamak için bir gümüş filatelik iptal. Kuyumcu arkadaşı Gerardo Sacco tarafından Floransa’nın ustaya ithaf edeceği kutlamalar vesilesiyle yaptırılmış ve bir meydana da onun adı verilmiştir.

Ne de olsa Floransalı sanatçının kariyeri, Othello’dan genç Toscanini’ye kadar filmleri ve en önemli eserleri için mücevherler tasarlayan Crotone sanatçısının çalışmalarıyla kesişti.

Sacco bölgesel Rai gazetesine verdiği bir röportajda “Zeffirelli hayatımı değiştirdi” diyor, “onun sayesinde La Scala’daki ilk görüşmemden sonra dünyanın en önemli tiyatrolarını gezdim ve ziyaret ettim”. Liz Tayor’dan genç Katia Ricciarelli’ye kadar Zeffirelli’nin eserlerinin en güzel ve ünlü kahramanlarını Sacco’nun mücevherleriyle süslediler. Ünlü kuyumcu, “Onunla anılar, asla tükenmeyen ve her seferinde yeni yaşam incilerini geri getiren bir maden gibidir” diyor.

Pul takdim törenine Başbakan Yardımcısı ile Altyapı ve Ulaştırma Bakanı, Kültür Müsteşarı Matteo Salvini, Floransa Belediye Başkanı Vittorio Sgarbi, Toskana Bölgesi Başkanı Eugenio Giani katıldı.

Zeffirelli Vakfı’na Maestro’ya adanan pulun 100 gümüş reprodüksiyonunu bağışlayan kuyumcu Gerardo Sacco’dan özel bir katkı geldi.