“Fiorello varisim, Amadeus’un zirvesi”

Actinopteri

New member
Renzo Arbore İtalyan televizyonunun doğuşunun yetmişinci yıldönümünde televizyona geri dönüyor. 4 Ocak 2024yayınlanmamış ve yenilenmiş bir versiyonuyla ‘Müziğin yanında: Renzo Arbore’un ödüllü müzikal antika mağazası‘ Bu da Perşembe akşam geç saatlerde Rai2’de 20 bölüm getirecek ve ertesi Çarşamba akşam geç saatlerde Rai5’te tekrarlanacak. “Kabul ediyorum – Arbore Adnkronos’a söylüyor – TV’nin yıldönümünde yayınlanmanın belli bir etkisi olacak ama bu her şeyden önce bir müzik programı olacak, gerçek mücevherler, sansasyonel, nadir karşılaşmalar, daha sonra müziğin ikonu haline gelecek genç yeteneklerin vaftizleri, aydınlatıcı karşılaştırmalar 21 kişisel televizyon formatımda sunma şansına sahip olduğum ve neyse ki o çok değerli arşiv olan Rai Teche’de korunan bir film.

Arbore’un Gegè Telesforo ile ev sahipliği yaptığı ve ikilinin Ugo Porcelli ile birlikte yazdığı Rai Cultura programı, daha ilk bölümde çok genç bir kişiyle toplantılar önerecek. Patty Pravo (“Size Özel” bölümünde), Gigi Proietti (“Sevgili Totò, seni tanıştırmak istiyorum”da), ile Tosca ve Tullio De Piscopo (“Sanremo davasında”), ile Bayrak Kardeş (“Öteki Pazar”da).

“Appresso alla musica”nın bu yeni baskısı, (büyük ölçüde “Doc Musica ad orijini kontrollü”ye dayalı olan) önceki baskıdan farklılaşıyor, “tam da enderliklere gösterilen ilgiden dolayı – diye açıklıyor Arbore – ve güzel şarkıların değerlendirilmesi belki hafızamızda biraz silikleşmiş ama ülkemizdeki müzik tarihinin bir parçası olduğu kesin.Bu dizi aynı zamanda ve her şeyden önce yeni nesillerin büyükanne ve büyükbabalarının nasıl ve ne söylediğini keşfetmeleri için bir fırsat olacak.“.

Program, dikkatli bir restorasyon ve ses yeniden düzenleme çalışmasının sonucudur; 60 yaşını geçmiş ancak eskisini çok iyi taşıyan malzemelerArbore, altını çiziyor. O zamanın televizyonu ile günümüzün televizyonu arasındaki fark hakkında şunları söylüyor: “O zamanlar yapılan televizyon sadece halkı eğlendirmek için değil, aynı zamanda onu zenginleştirmek için de yaratılmıştı., ona bazı şeyleri bildirmek için. Bu bir auteur televizyonuydu. Her zaman zamanla dayanabilecek şeyler yapmaya çalıştım ve aslında hiçbir zaman güncel ürünler ya da taklitler yapmadım. Bu yüzden TV’min büyük bir kısmı her zaman yeşil kalıyor”, diyor ve modern TV tarihini yazan programlarının listesini vurguluyor: ‘L’altra Domenica’dan ‘Tagli, biblioteca e frattaglie’ye, ‘Telepatria’dan Uluslararası’dan ‘Yakın ve uzaktaki sevgili dostlar’a, ‘Quelli della notte’den ‘Marisa La Nuit’e, ‘Doc’tan ‘Hepsi geri!’ye, ‘Sanremo davası’ndan ‘Ne kadar azsak o kadar iyiyiz’e Ama programı için bunlardan yararlanan sadece Arbore değil. Bir diğer muazzam kaynak ise İtalyan Orkestrası ile dünyanın dört bir yanına yapılan turnelerin videoları: “1991’den 2021’e kadar, beş yılda inanılmaz bir başarı elde eden otuz yıllık müzik yolculuğu. kıtalar. Büyük Adriano Aragozzini ile aramızdaki sezgiden doğan bir macera”, diyor Arbore.

Hangisi için 2024 aynı zamanda çok önemli bir yıldönümünün daha yılı olacak: Radyonun yüzüncü yılı1924’te İtalya’da yayına başladı (o yılın Ağustos ayında, Devletin radyo yayın imtiyazını kendisine devrettiği ve daha sonra 6 Ekim’de açılışı yapılan İtalyan Radyo Birliği doğdu). “Radyo yıldönümü için Rai Storia için başka bir şey hazırlıyorum – Arbore’u açıklıyor – bunu daha sonra konuşacağız. Ayrıca 40 yıl önce radyonun 60. yıldönümünü kutladığım altı bölümdeki materyalleri de kullanacağım. Nunzio Filogamo’dan Nilla Pizzi’ye, Alberto Sordi’den Claudio Villa’ya, Sandra Mondaini’ye ve Raimondo Vianello’ya, Cetra Quartet’e kadar kökenlerin tüm kahramanları hâlâ hayatta…”.

Doğaçlamadan ve radyo ve TV ile olan ilişkiden bahseden Arbore Günümüzün televizyon karakterleri arasında yalnızca Fiorello’yu “varisi” olarak gördüğünü itiraf ediyor: “Mükemmel bir mirasçı. O da tamamen kişisel bir anahtar ve yer buldu. Ve sonra müzikten geliyor, doğaçlama yapıyor. Onun benim ve Boncompagni’nin ‘okuluna’ çok benzediğini hissediyorum”, diye itiraf ediyor Arbore. O ayrıca Amadeus için büyük saygı uyandıran sözler söylüyor: “Ben onun büyük bir hayranıyım, çünkü o alçakgönüllülüğü, sadeliği, harika çalışması ve harika kulağıyla Sanremo festivalini canlandırmayı başarmış bir çocuk. Onu akşam oyunlarında da takip ediyorum, hoşuma gidiyor. Ve umarım Sanremo ile bu gelecek yıl da devam eder. Şimdi festivalden ayrılırsa yazık olur. 86 yaşında kendini güncellemeyi bırakmayan Arbore, şarkı söyleyen kadronun bileşimindeki cesur seçimlerle bunu geleceğe taşımanın anahtarını buldu” diyor. “Kanalla mükemmel bir ilişkim var. www.renzoarborechannel.tv adında kendi web TV kanalım var ve burada bazen milyonlarca izlenmeye ulaşıyorum ama aynı zamanda Instagram’dan TikTok’a kadar sosyal medyayı da sık sık kullanıyorum. İletişimde duranlar kaybolur” diye bitiriyor gülümseyerek.

kaydeden Antonella Nesi