Federico Zampaglione,

Actinopteri

New member
Hayatın inişleri ve çıkışları – ki bunlar her zaman oradadır – ancak iki büyük sabit nokta vardır: sanat ve aile. Babasıyla olan ilişkisinden “O müdür, beni nasıl alacağını her zaman bilirdi. O, kızıyla yaptığı “güzel bir diyalog ve tartışma” için hala bir yol gösterici. Bir de tabii ki müzik var, sonsuza kadar süren güzel müzik ve “sıkıntıya” rağmen Sanremo'ya olası bir dönüş ve o sahnedeki duyguların ona oyun oynayabileceği korkusu ve son olarak sinemaya ve korku türüne olan sevgi. Federico Zampaglionesolisti Tiromancino, Adnkronos'a yeni teklisi 'Puntofermo'nun piyasaya sürülmesi vesilesiyle sanatsal kariyerinin izini sürerek ve aynı zamanda birçok özel anı yansıtarak şunları söylüyor: “Bugün mutluyum”. Şarkı 'Sabit noktaZampaglione'nin Vincenzo Colella, Leonardo Zaccaria ve Michele Canova (yapımı denetleyen) ile birlikte imzaladığı bu eser, “kendimizi sıklıkla bir bilgi denizinin ve dönen şeylerin ortasında bulduğumuz, içinde yaşadığımız zamanı yansıtıyor. etrafımızda” ve tutunacak sağlam bir şey bulmanın önemi; bu bir tutku, büyük bir aşk ya da “günlük fırtınalardan” sığınacak herhangi bir şey olabilir.

Önemli noktalarım? Zampaglione, “Biri kesinlikle sanattır, hem müzik hem de sinema,” diyor ve kendim hakkında konuşmamı ve belirli hisleri ve ruh hallerini başkalarıyla paylaşmamı sağlayan her şey. Korkunç anlar yaşadım ve bu anlar paradoksal olarak en iyi şeyleri yazdığım anlara dönüştü: bazen büyük acılardan güzel bir şarkı doğar. Bu yüzden sanatı biraz çapa gibi görüyorum.” Ve diğer sabit nokta da kesinlikle “ailem: karım, kızım, babam ve gerçekten kendim olabileceğim bir koruma alanı olan geniş ailem. Ancak sabit noktanın beslenmesi, önemsenmesi, sevilmesi ve her türlü fırtınadan korunması gerekir.”iki gül” geçen bahardan kalma ama yeni bir albümün başlangıcını temsil etmiyor.

Anı yaşamanın önemini anladığından emin olan Zampaglione, “Artık çok uzun programlar yapmıyorum” diyor. “Bu iki single'ı çıkardım çünkü bunlar sevdiğim iki şarkıydı ama daha büyük bir varlığa bağlı değiller. Bunlar hayatımın iki fotoğrafı.” Romalı şarkıcı-söz yazarı daha sonra mevcut müzik panoramasını ve sanatçıların yayın platformları ve sosyal medyadan doğru tazminatı almanın zorluğunu anlatıyor. “Telif hakkı öldü mü? Peki, kesinlikle ne olur? dijital dünyanın kırıntıları onlar”diyor Zampaglione, daha iyi düzenleme ihtiyacının altını çiziyor. Sanatçıya göre canlı konserler ve diğer yan etkinlikler olmasaydı sanatçılar kendilerini ayakta tutmakta zorluk çekerdi. Zorluklara rağmen Romalı şarkıcı-söz yazarı, sanatının halkın algısı konusunda iyimser olmayı sürdürüyor. “Halk, diskografinin mekanizmalarını umursamayan tek gerçek gerçekliktir ve onların bir şeyler araması gerekir. Bu nedenle, iyi bir şarkının, dinleyicinin yolunu kesmesini sağlayacak mekanizmaları kendi etrafında harekete geçirdiğine inanıyorum.” .

“Şarkılarda küçük bir sonsuzluk parçası arıyorum”

Ancak “günümüzün müziği” hakkında genelleme yapmamak doğru olur ve Zampaglione'nin takdir ettiğini iddia ettiği birçok sanatçı var. Kalküta ve Ceylan: “Ayrıca belirli türden bir anlatıya sahip olan rap dünyasında karıştırılmaması gereken birçok şey hoşuma gidiyor tiktok'tan popsadece koreografi ve bale yapma arzusunun olduğu yer”. Şarkılarından bahsederken Zampaglione, müziğin kalıcı bir özünü arama arayışını yansıtıyor. “Şarkılarımda… kendime her zaman sorduğum soru şuydu: ' ama yapacak mıyım? 20-25 yıl sonra hâlâ bu şarkıyı burada söyleyebilecek miyiz?” diye paylaşıyor sanatçı. Bu arama “küçük bir sonsuzluk parçası”Zampaglione'ye göre temeldir çünkü “moda her zaman geçer”. O yüzden şarkılarımda “Bazı fedakarlıklar yaptım” diye altını çiziyor, o anın dilini hiç istismar etmedim. ‘Bir Anın Açıklaması’ şarkısında ise ‘beş yıl sonra tekrar görüşürüz’ demiştim. MySpace', bugün hiçbir anlam ifade etmeyecektir”. Ve gençlere şunu tavsiye ediyor: “Gösteri dünyası her zaman çirkin bir canavar olmuştur. Tüm yaratıcılığı kapatan bir mekanizmanın kendimizi ezmesine izin vermemeliyiz. çünkü her şey paradan, rakamlardan ve kazançlardan ibarettir. Bu nedenle her zaman müziğe, yapmayı sevdiğiniz şeye, tutkunuza yakın olun. Duyguları vermenin zevki için şeyler yapın.”

Büyük başarı, büyük başarısızlık ve yeniden doğuşun albümü

Zampaglione izini sürüyor üç an kariyerinin en anlamlısı: büyük bir başarı, büyük bir başarısızlık ve yeniden doğuşun albümü. “'TheDefinition of a moment' kesinlikle hayatımızı değiştiren albüm. Elde ettiği başarı ve yarattığı her şey açısından çok önemli bir albüm. Sonra büyük bir başarısızlığı da ekliyorum: 2010'daki 'The Essential' albümünü kaydettim. Amerika'da her şeyin çok iyi gideceğine ve tam bir fiyaskoya dönüşeceğine ikna olmuştum.” Zampaglione, bu albümün “hiçbir şeyin olduğu gibi kabul edilmediğini anlamamı sağladığını” söylüyor. Son olarak 2014 çıkışlı 'Indagini su un senseo' albümü: “Büyük bir çaresizlik anında annemi kaybetmiştim, müzik yeniden kapımı çaldı ve bana yeniden birçok şarkı verdi. Böylece hayatımın ikinci dönemi başladı. “.

“Sanremo mu? Geri dönmeyi göz ardı etmiyorum”

Sonra Sanremo bölümü var. Tiromancino şarkı yarışmasına 2000 ve 2008'de iki kez katıldı ve Zampaglione yarışmayı “büyük bir keyifle” izlediğini itiraf ediyor ve tekrar o sahneye çıkma fikrine dair belli bir endişesini gizlemiyor. “O sahneye çıkanlar için Sanremo çok istilacı bir deneyim ve bunu duygusal olarak yönetebilmeniz gerekiyor: etrafınızda dönen harika bir mekanizma” ve televizyonun, reytinglerin ve sosyal medyanın bu kadar hakim olduğu bir bağlamda, devam edin kişinin duygusal istikrarı bir meydan okuma haline gelir.

Zampaglione şunu itiraf ediyor: “Bugün Bu duyguyu en iyi şekilde idare edebileceğimden emin değilim. Yarışmayı müzikle ilişkilendirme fikrinin televizyonda şarkı söylemek kadar normal olduğu, yetenek çağında büyüyen çok küçük çocuklar görüyorum. Ancak biraz eski kafalı biri olarak benim için bu sahne beni zora sokabilir”. Belirsizliklere rağmen sanatçı, Ariston sahnesine olası bir dönüşün kapısını kapatmıyor ve maestroyla birlikte yazdığı bir şarkıdan alıntı yapıyor. Califano şöyle diyor:Geri dönmeyi göz ardı etmiyorum”.

Sinema tutkusu

Sanatsal serüvenini değerlendirirken dışarıda kalamadı Sinemaya ve korku türüne tutkuZampaglione'nin müzikten tamamen farklı, karanlık, bunaltıcı ve dehşet verici atmosferlerden oluşan bir dünyayı keşfettiği yer. Son filmi “The Well” dünyanın önde gelen korku filmi festivallerinde ve festivallerinde dolaşıyor. En son izlediğin film? “Cortellesi'nin filmi: harika bir film. Drama düzeyinin çok yüksek olduğu bir filmi izlerken sizi gülümsetebilmek, büyük sanatçıların yalnızca bir parçasıdır.”

“Hayatımın en güzel zamanını yaşıyorum”

Şu anki hayatından bahseden Zampaglione, kendisini “mutlu” olarak tanımlıyor: “Hayatımın en güzel anını yaşadığımı garanti ediyor. Eğer beni bir anda durdurma şansım olsaydı, sen beni burada durduracaksın. Burada kalmak istiyorum çünkü daha büyük bir farkındalık var, kızımın kadın olduğunu görmenin hazzı var ve artık beni üzen bir dizi şeyden acı çekmiyorum.” “Kızımla birlikte” diye devam ediyor: çok güzel bir karşılaştırma ilişkisi var”, diyor babasından bu kadar ilham aldığını inkar etmeyen sanatçı: “önce profesör, sonra müdür olarak gençlerle iletişim kurmanın her zaman doğru yolunu buldu. Çocukken bile beni nasıl yakalayacağını biliyordu: o hâlâ benim deniz fenerim. “Son olarak geçmişe dair bir düşünce. Farklı yapabileceğim bir şey var mı?” Belki evet ama hayat budur. Korkunç şeyler yaptığımı düşünmüyorum. Bunlar insani ya da mesleki hatalardı; ancak ben her zaman zaman içinde düzeltmeye çalıştım çünkü, hayatımızın son gününe kadar hiçbir şey için geç değildir“. (İle ilgili Loredana Errico)