Engelli öğrencilerin teneffüs arkadaşı öğretmen

Lena

Global Mod
Global Mod
seneler evvel okuduğu Vehbi Dai İlkokulu’na, 2011’de sınıf öğretmeni olarak atanan doğuştan yürüme engelli Mustafa Alkan, bedensel engelli öğrencileri Hüseyin Talha Açıkbaş (6), Ecrin Öztürkmen (8) ile Suriye asıllı Ali Mustafa’nın (9) okul bahçesinde arkadaşları üzere sosyalleşmediğini fark etti. Okul idaresinden müsaade alan Mustafa Alkan, mesai saatini bitirdikten daha sonra 3 engelli öğrenciyle bir ortaya gelip, vakit geçiyor. Teneffüslerde de öğrencileriyle birlikte olan Mustafa Alkan, okul bahçesinde basketbol oynayıp, 3 çocuğun toplumsallaşmasını sağlıyor.

ONLARI EN ÂLÂ BEN ANLARIM
Engelli öğrencilerini görür görmez kendi çocukluğunun aklına geldiğini belirten Mustafa Alkan, “Ben de engelli bir bireyim. Çocuklarımız hayli küçük. Onların arkadaşları üzere koşup oynayamadıklarını, sportif faaliyetlerde bulunamadıklarını fark ettim. Onları en güzel ben anlarım niyeti ile bu biçimde bir çalışma başlattım. Sabah öğrencilerime ders verdikten daha sonra, okul bahçesinde yürüme engelli öğrencilerim ile basketbol çalışıyoruz. Maksadım, dışlanmadıkları hissini oluşturmak, fırsat verilince üstün başarılara imza atabileceklerini göstermek” dedi.

Engelli öğrencilerin spor faaliyetlerde bulunabilmesi için özel ilgilenilmesi gerektiğini söz eden Alkan, “bu biçimdelikle hem engelli öğrencilerimizin kasları gelişiyor birebir vakitte dışlanmamış olduklarını hissediyorlar. Umarım, bu davranışımız herkese örnek olur. Umarım, herkes bu çocukların da başarabilecekleri epey şeylerinin olduğunun farkına varır. Bu imkanları bizlere sağladıkları için evvela okul yönetimimize teşekkür ediyoruz. Sabah kümesinde öğretmenim lakin vakit buldukça, ders saatlerim haricinde ve konuta gitmeyerek bu öğrencilerimize dayanak olmaya çalışıyorum” diye konuştu.

DÖRT DUVAR ORTASINA MAHKUM OLMALARINI İSTEMİYORUZ
Vehbi Dai İlkokul Müdürü Yakup Kaya da “Okulumuzda 3 tane yürüme engelli öğrencimiz var, tekerlekli sandalye ile geliyorlar. bir daha okulumuzda 3 tane engelli öğretmenimiz var. Öğrencilerimiz için imkanlarımız dahilinde, en yeterli imkanları vermeye çalışıyoruz. Engelli çocuklarımızın dört duvar ortasına mahkum olmalarını istemiyoruz. Okul yönetimi ve öğretmenlerimiz olarak bu hususta fazlaca hassasız. Engelli öğrencilerimizin de bilişsel, duyusal marifetlerini geliştirecek imkanlar sunarak, en uygun biçimde tahsil görmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Mustafa Alkan hocamız bu mevzuda çok yüksek hassaslığa sahip. Kendisi bu mevzuda bizlere rehberlik ediyor” dedi.

Okula her gün tekerlekli sandalye ile gelen, okul nazaranvlilerince sınıflara çıkarılan engelli öğrenciler ise okula engelli asansörü istediklerini lisana getirdi.