Eleonora Abbagnato Roma Operası’nda yine ‘çağdaş koreograflardan’ başlıyor

Actinopteri

New member
Besteci ve piyanist Ezio Bosso’nun 52 yaşına gireceği ay anısına. Bale topluluğunun sanat yönetmeni tarafından güçlü bir şekilde desteklenen bir proje olan Costanzi Tiyatrosu’nda 19-24 Eylül tarihleri arasında ‘Çağdaş Koreograflar Akşamı’nın açılışı Teatro dell’Opera di Roma Eleonora Abbagnato’nun, 2020 yılında vefat eden İtalyan besteci ve müzisyenin müziğinden doğan, Christopher Wheeldon’ın ‘Altın Saat İçinde’ eseri. Programda birbirinden çok farklı ve birbirini tamamlayan üç eser yer alıyor. İşler.

‘Within the Golden Hour’un yanı sıra, her iki eser de ilk kez Roma Opera Topluluğu’nun repertuarına giren Goyo Montero’nun ‘Chacona’sı ve geçtiğimiz Temmuz ayında Caracalla’da Krzysztof Pastor’un ‘Bolero’su sahnelenecek. Başrol oyuncuları étoiles Alessandra Amato, Rebecca Bianchi ve Alessio Rezza, baş dansçılar Claudio Cocino ve Michele Satriano, solistler Federica Maine, Marianna Suriano ve Giacomo Castellana ve Teatro dell’Opera di Roma’nın bale topluluğudur. 19 Eylül’deki prömiyerin ardından 24 Eylül’e kadar beş performans gösterilecek. Triptik, İspanyol Goyo Montero’nun 2017’de Montevideo Ballet Nacional de Sodre için yarattığı koreografi ‘Chacona’ ile devam ediyor. Bach’ın müziği Vincenzo Bolognese (solo keman), Enrica Ruggiero (piyano) ve Sergio Segato (gitar) tarafından canlı olarak icra ediliyor.

Gece, Krzysztof Pastor’un 2012 yılında Ravel’in başyapıtından yola çıkarak yarattığı ve Capitoline kumpanyası tarafından geçen Temmuz ayında Caracalla Hamamları sahnesinde ilk kez gerçekleştirilen ‘Bolero’ ile sona eriyor. ‘Çağdaş Koreograflar Gecesi’ gösterisinin öncesinde 16 Eylül’de (16:00) eleştirmen ve akademisyen Rossella Battisti ile Dansla Buluşma gerçekleştirilecek. Giriş ücretsizdir. Trittico, şirketin 10 ve 11 Kasım’da Teatro Comunale’nin konuğu olacağı Bologna’da olacak.