Doktora Çalıştayı’nın raporu yayımlandı

Lena

Global Mod
Global Mod
YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığında düzenlenen, YÖK Yürütme Şurası Üyeleri, Ankara’daki üniversitelerin rektörleri, üniversitelerin farklı alanlarında lisansüstü eğitimden sorumlu enstitü yetkilileri, öğretim üyeleri, araştırma bakılırsavlileri ve doktora öğrencilerinden oluşan 240 paydaşın katıldığı çalıştayın açılış konuşmasında YÖK Lideri Erol Özvar; Türkiye’nin genç nüfus yapısına dikkat çekerek, başta kalite olmak üzere doktora öğretiminin her sürecine ait yükseköğretim kurumlarına büyük sorumluluk düştüğünü söz etmiş, doktora öğretiminin Türkiye’nin geleceğine tesiri üzerinden doktora eğitiminin niteliğinin kıymetine vurgu yapmıştı.

Türkiye yükseköğretimi konusunda yapılan ulusal ve milletlerarası çalışmalar ve OECD raporlarında yer alan öğrenci başına düşen öğretim elemanı sayısının, OECD ortalamalarının epey gerisinde bulunduğunun altını çizen Özvar, hem de Türkiye’nin nitelikli öğretim eleman açığına dikkat çekmişti.

ÇALIŞTAY RAPORUNDA DUYURULANLAR

Bu doğrultuda yapılan çalıştay daha sonrası yayımlanan raporda belirlenen ve öne çıkan başlıklar şöyle sıralandı:

• Doktora programlarına giriş etabında yapılan mülakat imtihanları için standartlar belirlenmesi,
  • Merkezi yabancı lisan imtihanlarına, dinleme, konuşma ve yazma marifetlerinin de eklenmesi,
  • Doktora yapanlara burs, ödenek çeşitliliği sağlanması ve özlük haklarının artırılması,
  • YÖK burslarının ölçüsünün ve sayısının artırılması,
  • Doktora tezine alternatif olarak üç adet özgün araştırma makalesinin doktora tezi olarak kabul edilmesi.
Doktora Öğretiminin Güzelleştirilmesi Çalıştayı raporunun tamamı için tıklayın