Dans, Reggio Parma Festivali’nin Maguy Marin’e saygı duruşu

Actinopteri

New member
Reggio Parma Festivali tarafından tasarlanan ve Mayıs-Aralık 2023 tarihleri arasında Parma’daki Teatro Regio ve Teatro Due’de, Reggio Emilia’daki Valli Belediye Tiyatrosu, Ariosto Tiyatrosu ve Cavallerizza Tiyatrosu’nda planlanan ‘Maguy Marin – La Passione dei Possibili’ projesi. İtalya’daki Fransız Büyükelçiliği tarafından desteklenen, tüm uluslararası sahnedeki en eklektik ve cesur koreograflardan ve sanatçılardan birinin eserlerini dans yoluyla yorumlayabilen, bedeni genel kamuoyuna tanıtmak için bir gösteriler ve girişimler programı ve mekan, çağdaş insanın karmaşıklığı ve çelişkileri.

Franco’nun diktatörlüğünden kaçan İspanyol göçmenlerin kızı, 1976’dan beri aktif, hareket arayışında bukalemun gibi olan Maguy Marin, kendi özgün tarzını belirlemiş bir sanatçı. Kreasyonlarında dans, belirgin bir teatrallikle doludur. Sahneler veya karakterler genellikle komikse, genel ton kıyamettir ve izleyici her zaman gülümseme, şaşkınlık ve endişe arasında dengede kalır. Cesur ve hırçın koreograf, barbarlığın ağzına neşeli ve öfkeli yumruklar indirmekten kaçınmadan, zamanımızın çalkantılarına eşlik etmeyi ve bunları sanatsal bir şekilde tercüme etmeyi başardı, yaratımlarına “bu dans olan bir şey”in yenilenmesini dahil etti ve her zaman önceliğini korudu. dansın kendisinin elindeki tüm olasılıkları ona sunar.

Proje, Reggio Parma Festivali ve tüm üyelerinin – Parma Belediyesi, Reggio Emilia Belediyesi, Reggio Emilia Tiyatrolar Vakfı, Teatro Due Vakfı ve Teatro Regio di Parma Vakfı – iradesinden kaynaklanmaktadır. 2023 yılında, danstan müziğe ve tiyatroya uzanan ve ilk ve ana kahramanları arasında Reggio Parma Festivali’nin ortak yapımcılığını üstlendiği ve kendisine ve prodüksiyonuna önemli bir saygı duruşunda bulunan Maguy Marin’i gören iddialı bir projenin yaratılması. yılın seyri.

Maguy Marin’in beş kıtada 750’den fazla performansıyla zamansız başyapıtı Parma’daki Teatro Regio’da 31 Mayıs’ta ‘May B’ performansıyla başlayan duygu dolu bir yolculuk. İrlandalı oyun yazarı Samuel Beckett’in trajikomik dünyasından ve kurtarıcı kinizminden esinlenerek, 1981’de tasarlanmış, şirketin 40 yılı aşkın süredir repertuarında yer alan bir eser. İlk çıkışında dansla ilgili düşünülen her şeyi sarstı, yankısı henüz bitmemiş bir patlamaydı. Gösteriden önce yönetmen David Mambouch’un eserin tarihine ithaf ettiği Maguy Marin – L’urgence d’agir (30 Mayıs 18:00 – Sala degli Specchi, Teatro Municipale Valli, Reggio Emilia) belgeselinin gösterimi yapılacak. “B Mayıs” ve onu yorumlayan kahramanların yaşanmış deneyimlerine. Bunu koreografla bir toplantı izler.

Sonbaharda proje, yoğun bir kült şovlar takvimi ve Fransız sanatçı imzalı yeni kreasyonun İtalya’daki ilk çıkışıyla canlanıyor. “Singspiele” (14 ve 15 Kasım, Teatro Due, Parma), David Mambouch tarafından gerçekleştirilen ve senografisi Benjamin Lebreton’a ait olan bir 2014 performansıdır. Bedenin eğimi ve jestsel araştırma arasında, Fransız koreografın tout court dansının sınırlarının ötesine geçen en deneysel tarzını ifade ediyor. Gözümüze çarpan isimsiz ya da tanınabilir yüzlere odaklanan ‘Singspiele’, onların olmayan bedenleri hakkında bize anlattıklarını dinleme işi. Bu sessiz yüzlerde okunabilecek özel hikaye, hemen anlaşılmadığı için her zaman gözümüzden kaçacaktır.

İsmi en kısa zamanda açıklanacak olan yeni kreasyonun İtalya’daki ilk gösterimi, Açık Festival kapsamında 18 ve 19 Kasım tarihlerinde Reggio Emilia’daki Teatro Cavallerizza’da yapılacak. Reggio Parma Festivali’nin ortak yapımcılığını üstlendiği bu gösteride koreograf, kendisini farklı kılan ironik ve güçlü bakışıyla güncel konuları sorguluyor. Bedenlerimiz filme alınabilen, izlenebilen nesneler haline geldi. Görünüşte özgür seçimlerimiz, çoğunluğun görüşünü takip etme, reklamcılık tarafından uydurulanları tercih etme, medya veya etkileyiciler tarafından zihinlerimizin sömürgeleştirilmesini kabul etme eğilimimizi ortaya koyuyor.

Parma’da Maguy Marin’in çalışmalarını en iyi temsil eden iki gösteri ile devam ediyoruz. Koreografın uç çözümlerle ve küçük, kibar ve ironik skeçlerden oluşan yaratıcı hayal gücüyle izleyiciyi büyülediği ve meydan okuduğu ‘Nocturnes’ (25 ve 26 Kasım Teatro Due). Seyrek bir senaryo, gizemli karakterlerin bitmemiş karşılaşmalarının, görünüşte açıklanamayan jestlerinin, ortaya çıkmalarının ve kaybolmalarının sahnesidir. Tasarıda ayrıca, 2004 yapımı bir gösteri olan ve hayatın çılgınlığını anlatmak için “danssız dans” performansı olan “Umwelt” (15 Aralık, Teatro Regio) yer alıyor. Oyuncular, sahnede yatay olarak düzenlenmiş panellerin ve aynaların aralıkları arasında bir görünüp bir kayboluyorlar ve şiddetli bir rüzgar tarafından engellenerek, çoğu zaman çılgınca bir şekilde günlük hayatı anlatıyorlar.

16 Aralık’ta proje, Reggio Emilia’daki Ariosto Tiyatrosu’nda koreograf Michele Merola’nın yönettiği MM Çağdaş Dans Topluluğu tarafından yorumlanan iki gösteriyle sona eriyor. ‘Duo d’Eden’de iki dansçı bir erkek ve bir kadını yorumluyor. Çıplaklıklarını öne çıkaran ten rengi tulum ve onun için çok uzun bir saç peruğu, pek de huzurlu, güvenli ve pastoral olmayan bir dünyada duygusallık, eros, savunma, saldırı yoluna dalmış Adem ve Havva’yı temsil ediyor. Sahnede dört kadın ve Ludwig van Beethoven imzalı Die Grosse Fuge gibi olağanüstü bir müzik parçası olan ‘Grosse Fugue’ yerine uzun zamandır beklenen ulusal ön gösterim. 2001 yılında Maguy Marin Company için yaratılan, Bolzano ve Trento Haydn Orkestrası solistlerinin canlı müziği eşliğinde MM Çağdaş Dans Topluluğu’ndan dört dansçının yorumuyla Reggio Parma Festivali için ulusal önizlemede yeniden sunulacak. , yaylı dörtlüsü versiyonunda.

Parçanın ulusal prömiyerinin Temmuz 2024’te Bolzano Dans Festivali’nde yapılması planlanıyor. 16 Aralık’ta Ariosto Tiyatrosu’nun Sala Verdi’sinde (16:30) David Mambouch’un yönettiği, aynı adlı gösterinin iki tarafını iç içe geçiren ‘Umwelt de l’autre côté des miroirs’ filmi gösterilecek. Bir tiyatro salonundan görülen ön düzlem, aynaların diğer tarafından seyirciler tarafından görülemeyen diğeri. Maguy Marin’in yer alacağı atölyede, sanatçının sahnedeki varlığının temelleri yeniden incelenecek ve yaratma eylemine dair pek çok soru gündeme getirilecek. Program, profesyonel dans, tiyatro ve müzik sanatçılarına yönelik, pratik ve somut alıştırmalarla (14-18 Kasım, 20-24 Kasım) icat etme ve beste yapma yeteneğini harekete geçirmeyi amaçlayan iki haftalık ileri eğitim, değişim ve diyalog içerir. Kasım 2023’te Parma’daki Teatro Due’da, ücretsiz katılım, seçimle belirlenen en fazla 16 katılımcı) ve 25 Kasım’da Parma’da yapılması planlanan bir yuvarlak masa toplantısının yanı sıra, Maguy Marin’e ek olarak tarih profesörü Olivier Neveux ve Lyon’daki École Normale Supérieure’de tiyatro estetiği.