Bir müziğin bir daha doğuşu

Lena

Global Mod
Global Mod
AYŞE ÖZDEMİR – Şayet ataktan kurtulabilseydi tahminen de artık Bergen ile bayanlara yönelik vahşet ve şiddet olaylarından konuşacaktık ya da tahminen de söylemiş olduği yeni bir müziğin bir daha ne hayli sevildiğinden bahsedecektik. Lakin arabesk müziğin ünlü sesi Bergen çabucak hemen 30 yaşındayken eski eşi tarafınca kurşunlanması kararı ömrünü kaybedince akıllarda, kalplerde son manzaralarıyla ve müzikleriyle kaldı. Müzikçiyi Farah Zeynep Abdullah’ın canlandırdığı “Bergen” sineması epey büyük
ilgi görürken, arabeskin klasiklerinden “Sen Affetsen Ben Affetmem”
müziği da bir daha tanınan oldu.

‘Bergen sessiz sedasızdı’

Bergen’in güya yaptığı bir evlilik yüzünden yaşadığı bin musibete isyanını lisana getirirmiş üzere söylemiş olduği “Sen Affetsen Ben Affetmem” müziğinin kelamlarını, 2017’de 64 yaşında kaybettiğimiz Ali Tekintüre yazmıştı. “Tam bir his insanı” olan, tüm müzik kelamları sevilen Ali Tekintüre, “Sen Affetsen Ben Affetmem”i yazdıktan daha sonra yılların bestekarı Burhan Bayar’a vermişti. Besteleriyle arabesk müziğe damgasını vuran Burhan Bayar, “Sen Affetsen Ben Affetmem” müziğinin nasıl ortaya çıktığını şöyleki anlattı: “1984 yılının sonuydu. Ali Tekintüre bu müziğin kelamlarını bana getirdi, ben de aldım katlayıp cebime koydum. daha sonra İbrahim Tatlıses ile Bursa’ya turneye giderken otobüste cebimde bir şey aradığımda bu kelamların yazılı olduğu kağıt elime geldi. Dikkatlice okuduktan daha sonra kelamlarını biraz tezli, isyan içerikli buldum. Kağıdı bir daha katlayıp cebime koydum ve akabinde Ali ağabeye ‘Abi bu kelamlar fazlaca tezli, sen affetsen ben affetmem biraz fazla…’ dedim. O da dedi ki ‘Burhan, rabbimiz her şeyi affediyor lakin kul hakkını sana bırakıyor, ona karışmıyor.’ Ben de ikna oldum ve besteyi yaptım. Şarkıyı birinci Emrah okudu. Akabinde Yaşar Kekeva istedi Bergen için. 80’li yılların ikinci yarısıydı, Bergen’in albümünü yaptık ve Bergen okudu ikinci olarak. Sanırım birinci albümüydü. Doğal biz daima stüdyoda çalıştığımız için Bergen’in özel hayatıyla ilgilenmiyorduk, kabiliyetli bir insandı. Biz çalışırken aslına bakarsan gözünü kaybetmişti, sessiz sedasızdı. çok sakin bir biçimde işini yapıp gitmişti.”

‘Çok duygusal bir tanesiydi’

“Peki, Ali Tekintüre kendisine bu kelamları yazdıran üzücü bir olay mı hayatıştı?” diye soruyoruz Burhan Bayar’a. Müziğin tek bir olaya bağlanamayacağını, yaşananların bir ortaya gelmesiyle çıktığını belirten Bayar, “Ali abi fazlaca duygusal bir insandı. Allah’ın ona verdiği yeteneği kullanıyordu. Doğal ki hayatta ebediyen kasvetler oluyor, bunlardan etkilenmemek mümkün değil. Bu da kelama, besteye yansıyor. Bu müzik da hayat birikimimizle ve devamlı müziğe odaklanmaktan kaynaklanan konsantrasyonla ortaya çıktı. Ali abi bu ülkede gelmiş geçmiş en büyük yeteneklerden bir tanesiydi, efsaneydi, epeyce âlâ bir adamdı, epey dürüsttü, aslına bakarsan o kadar şiir yazan bir insanın kötülükle uğraşacak vakti da yoktur” diyor. Müziğin yıllar daha sonra bir daha tanınan olmasını da “Demek ki halkın gönlünde bir şeyler bırakabilmişiz. aslına bakarsan bu halk bizim hislerimizi daima sevdi, tüm müziklerimi beğendi” diye yorumluyor. Şarkıyı okuyan başka müzikçilerin yorumlarını da beğendiğini, her insanın kendisine nazaran bir rengi olduğunu belirten bestekar, “Hepsinde emek var. Türkiye’nin ortak bir müziği var, makam müziği, popçu da rockçı da herkes buradan üretiyor, biz batının matematiğini alıp kendi ruhumuzu içine koymuşuz. Ülkemizde her gün beş makamdan ezan okunuyor” değerlendirmesini yapıyor.

‘Sen Affetsen Ben Affetmem’

İlahım makus kullarını
Sen affetsen ben affetmem
Bütün zalim olanları
Sen ilahsın affedersin
Bağışlarsın kulum dersin
Neler çektim sen bilirsin
Ağlatıp da gülenleri
Terk edip de gidenleri
Sevilip sevmeyenleri
Ümidimi kıranları
Bu dünyayı yakanları
Dar günde bırakanları
Boynu bükük koyanları

Yerli sinemalarda rekorun 7 milyon 437 bin 50 seyirciyle “Recep İvedik 5”te olduğu belirtti, onu 7 milyon 369 bin 98 seyirciyle “Recep İvedik 4”,
6 milyon 980 bin 70 seyirciyle de “Düğün Dernek” takip ediyor. Yabancı sinemalarda ise rekor 2 milyon 961 bin 89 izleyiciyle “Hızlı ve Öfkeli 7” sinemasında. Onu 2 milyon 943 bin 123 şahısla “Titanik”, 2 milyon 810 bin 580 şahısla “Örümcek Adam: Meskene Dönüş Yok” sineması izliyor.

Halk kalbinde yaşatıyor

Bergen’i Farah Zeynep Abdullah’ın, Halis Serbest’i Erdal Beşikçioğlu’nun canlandırdığı, senaryosunu Sema Kaygusuz ile Yıldız Bayazıt’ın yazdığı, direktörlüğünü Mehmet Binay ile Caner Alper’in yaptığı, yapımcılığını Mine Şengöz’ün üstlendiği “Bergen” sineması 4 Mart’ta gösterime girdi. Çok büyük ilgi bakılırsan sinema iki yanlışta 4 milyondan fazla kişi tarafınca izlendi. Halk, bayanlara yönelik vahşetin kurbanlarından biri olan Bergen’in trajedisini izlemek için sinema salonlarına koştu. Sahneler bir bir geçerken sinema perdesinden gözler ıslandı, yürekler yandı, toplumun, devletin, hiç kimsenin koruyamadığı bir hanımın “ah”ı saplandı salonlara, acıya “koruyamamanın” isyanı karıştı. Çabucak her gün gerçekleşen bayan cinayetlerine ve şiddete “dur” demek için bir sefer daha en sert tedbirlerin alınması, yasal yaptırımların artırılması istendi…

‘Acıyı mı seviyoruz?’

“Halkımız acıyı seviyor” yorumuna katılıyor Burhan Bayar ve “Çinliler ‘acı olgunlaştırır’ der. Biz de toplumun hislerine hitap ediyoruz. Maneviyatçı bir halkız, bunu vakit da değiştiremiyor, ‘Sen Affetsen Ben Affetmem’in epey yıl daha sonra bir daha sevilmesinin sebebi bu” diyor. Bestekarın lisanlara yerleşen ve hepsi hislere seslenen müziklerinden kimileri şunlar; “Mavi Mavi”, “Bir Kulunu Çok Sevdim”, “Kaç Kadeh Kırıldı”, “Hasret Rüzgârları”, “Yıkılmışım”, “Yalnızım Ben”, “Mutlu Ol Yeter”… Ali Tekintüre’yle bir arada yaptığı müziklerden kimileriyse “Kalbini Mahşere Götür İstersen”, “Ecele Sitem”, “Hepsi Geçer”…

‘Tanrım Beni Baştan Yarat’

1953’te Adıyaman Besni’de doğan, 2017’de hayatını yitiren Ali Tekintüre “Arabesk müziğin müzik kelamı yazarı” olarak biliniyordu. Tekintüre’nin askerdeyken yazdığı “Tanrım Beni Baştan Yarat” şiiri, Muzaffer Özpınar tarafınca bestelenmişti. Emel Sayın’ın şarkıyı söylemesiyle tanınmaya başlayan Tekintüre, “Dilek Taşı”, “Sürünüyorum”, “Hangimiz Sevmedik”, “Baharı Bekleyen Kumrular Gibi”, “Senden Vazgeçmem”, “Seni Yakacaklar”, “Duyar mısın Feryadımı” üzere unutulmaz müziklere kelamlarıyla imzasını atmıştı. Kelamlarını yazdığı 1500 müzik Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Gülden Karaböcek’in de ortalarında bulunduğu yıldızlar tarafınca okunan Tekintüre’nin 2 şiir kitabı ve 10 şiir kaseti yayımlanmıştı. Verdiği bir röportajda ömründen kelam eden Tekintüre şunları söylemişti: “Mütevazı bir hayatım var, Türkiye’deki rastgele bir insanın hayatı üzere. Yokluktan gelen, babası vefat etmiş bir insanın hayat gayreti benimkisi. Birden fazla kimse zanneder ki ben üniversite okudum. Lakin ben ilkokulu bitirip eğitimimi bırakmak zorunda kaldım. Babam vefat ettikten daha sonra sekiz kardeş İstanbul’a geldik. Çok güç vakit içinderdan geçtik, herkes üzere. Anlattıklarım ömrüm değildir, hissettiklerimdir. Plak şirketi Türküola’da minimum fiyatla senelerca çalıştım. 13 – 14 yıllık sigortamı dışarıdan ödeyerek emekli oldum. Birikimi olan biri değilim. Müziklerim biraz fazla olduğu için geçimimi sağlayabiliyorum.”

Cansız vücudu bile muhafazaya alındı

Eğer hayatta olsaydı Bergen, yaşamasına fırsat verilseydi artık 62 yaşında olacaktı. Yaşasaydı tahminen de ömrünü anlatan sinemanın galasına katılacaktı. Artık kim bilebilir ki bunları… 1959’da Mersin’de doğmuştu Bergen, asıl ismi Belgin Sarılmışer’di. Babasıyla annesi boşanmıştı. Annesiyle taşındığı Ankara’da konservatuvarın piyano kısmına girmişti. 1977’de dayısının oğluyla evlenmiş, 1981’de bir oğlu dünyaya geldikten daha sonra boşanmıştı. Oğlu babası tarafınca Hollanda’ya gdolayılmüştü. Birinci defa 1979’da sahneye çıkan Bergen, 1981’de çalışmak için gittiği Adana’da tanıştığı Halis Özgür ile 1982’de evlendi. Birebir yıl birinci longplay’i “Şikâyetim Var” piyasaya çıkarken, şiddet gördüğü için Serbest’ten biroldukça defa kaçtı. 1982’de İzmir’de gece kulübünde çalışırken eşi tarafınca yüzüne attırılan kezzap niçiniyle sağ gözünü kaybetti, Halis Özgür de tutuklandı. 1985’te İzmir’de Pırlanta Pavyon’da sahneye çıkan müzikçi, 1986’da “Acıların hanımı” albümüyle çıkış yaptı ve altın plak ile kaset aldı. 1987’de “Acıların hanımı” sinemasında oynadı, 1987’de konser için gittiği Adana’da bıçaklı hücumdan kılpayı kurtuldu, 1989’da Halis Serbest’ten boşandı.

Bergen 14 Ağustos 1989’da albümünün tanıtımı için gittiği Adana Pozantı’da Halis Özgür tarafınca kurşunlanarak öldürüldü.
30 yaşındayken katledilen ve doğduğu Mersin’de toprağa verilen Bergen’in mezarı, annesi tarafınca kafese alındı. Argümana nazaran, Hür, Bergen’i vurduktan daha sonra “Seni mezarında da rahat bırakmayacağım” demişti. Almanya’da yakalanan ve iki yıl daha sonra Türkiye’ye getirilen Özgür, “hafifçeletici niçinlerle” 7 aylık mahkumiyetin akabinde tahliye edildi. Acılı anne Sebahat Çakır karara isyan etti. Adana Kozan’da ikinci eşinden olan çocuklarıyla ömrünü sürdüren Serbest’in “Bergen” sinemasının yaşadığı ilçede gösterimine karşı çıkarak “Biz Kozan’da kalabalık bir aileyiz, sinemanın burada gösterimi olmaz, yakışık almaz, ben de internetten izlerim” dediği açıklandı.