“Benim 'Salome'm Francis Bacon'dan ilham aldı”

Actinopteri

New member
Ressamdan ilham aldı Francis Bacon Avustralyalı yönetmen Barrie Kosky ' sahnelenmesi içinSalome' İle ilgili Richard Strausshangisi ilk kez sahneye çıkıyor Roma Opera Binası sonraki 7 Mart16 Mart'a kadar gösterilerle. Kosky, Mozart'ın 'Sihirli Flüt'ünün 2018'deki başarısından sonra, Strauss'un 1905'te bestelediği 'Sihirli Flüt' adlı tiyatro oyununa dayanan tek perdeyle Costanzi sahnesine geri dönüyor.Salome' İle ilgili Oscar Wilde. Libretto, Hedwig Lachmann'ın Almanca çevirisine dayanarak bestecinin kendisi tarafından yeniden düzenlendi. Capitoline opera vakfının topluluklarının podyumunda maestro Marc AlbrechtAvusturya-Germen geç romantik repertuarının en büyük yorumcularından biri. Soprano Salome rolünde Lise Lindstrom ve Jochanaan'ın bas baritonunda Nicolas Brownlee. Yapım 2020 yılında Frankfurt'ta büyük bir başarıyla sahnelendi.

Kosky şöyle açıklıyor: “'Salome' bir1905'te skandala neden olan çalışma daha sonra kaçınılmaz olarak çeşitli sahne okumalarının 'kabuklarını' taşıyarak en önemli tiyatroların repertuvarına kesin olarak girecek. Halka açık olanı sunmaya çalışıyorum yeni okumaBu, çalışmayı yeni gözlerle görmenizi sağlar. Bunun için tamamen sahneyi boşalttım yalnız bırakmak bir ışık kaynağı mutlak karanlıkta şarkıcıları takip eden, kendisi de operada bir karakter haline gelen gizler ve aydınlatır“. Yönetmene göre, uluslararası sahnede en çok talep edilenler arasında yer alan ve 2023 Abbiati Ödülü'nü kazanan Strauss'un başyapıtı, “İrlandalı Wilde'ın Fransızca yazdığı ve daha sonra bize ulaşan teatral metinle çok az ortak noktaya sahip” Almanca tercümesi bestecinin elinde. Wilde'ın 'Salome'si güçlü bir içeriğe sahiptir. ironi ve mizahAlman kültürüne yabancı unsurlar. Ancak eserde mevcut erotizm İrlandalı yazarın teatral metninden daha fazlası”.

Genel müdürlük görevini yürüten yönetmen Berlin'de Komische Oper 2022 yılına kadar “'Salome' dışında karakterlerin sürekli 'gördün mü?', 'dinledin mi?' dediği başka bir eser yok. 'koro röntgenciliği' hem görsel hem işitsel hem de eşsiz bir atmosfer. Bunu yapmak için ilham kaynağım resim yapmaktı. Francis Bacon: Manzara alanını ilham alarak boyamaya çalıştım. Bacon'un boyama tekniği“. Ayrıca, Kosky'nin gözlemine göre bu hikaye “Salome” sıklıkla okunduğu gibi istismara uğrayan bir kadının hikayesi değil. Kahraman, kurbanın tam tersidir ve kendi içinde yoğunlaşır güzellik ve iticilik aynı zamanda. Sonuçta Salome bir kadındır.çok sapkın bir aşk fikriihtiyacını bir yolla karşılayan nekrofili eylemi, sapkın bir aşk. Bence – diye ekliyor yönetmen – bir rahatsızlık hissiyle odadan ayrılmalısınız“.

'Salome'nin müziği”görkemli ve renk dolu“, diye açıklıyor Kosky, aynı zamanda olayın beklenen anını da ele alıyor Yedi Peçe'nin Dansı: “Bu operanın izlediğim tüm prodüksiyonlarında, Dans her zaman çok utanç verici bir sahne oldu – diyor – bu yüzden onu kahramanın gece kabusu olarak, bir dans olarak değil bir ritüel olarak temsil etmeyi seçtim. bu sırada Salome, Baptist'in saçını vücudundan çıkarıyor. Açıklayamayacağım kadar güçlü bir anlam taşıyan bir görüntü.” Şarkıcıları yönlendirmeye gelince, “Asıl iş, metni müzik yoluyla canlandırmak. Şarkıcılar nasıl şarkı söyleneceğini biliyorlar, bu onların işi ama mecburlar Metnin duygusal işlevini ve derin anlamını yeniden canlandırın. Ve bu bence tüm çalışmalar için geçerli.”

Kosky ayrıca Roma'yla olan ilişkisinden de bahsetti: “Tarihiyle, yemekleriyle çok sevdiğim bir şehir… Roma'yla diyaloğum var, şehir benimle konuşuyor, ben de onunla konuşuyorum.” Ve Costanzi'nin müfettişi, Francesco Giambrone“Zaman içinde Kosky ile sürekli bir ilişki kurabilmeyi umuyordu, çünkü Büyük tiyatrolar, adlarını büyük sanatçıların adlarıyla ilişkilendirdikleri ölçüde daha güçlüdürler.“. Yeni sanat yönetmeni bile, Paolo ArcàOpera Tiyatrosu'nda yeni göreve başlayan La Scala, Regio di Parma, Maggio Fiorentino, Cenova ve diğer prestijli müzik kurumlarında bulunduktan sonra “şehrime dönmekten mutlu olduğunu” söyledi. “Burada işime, onun çeşitli ilgi alanlarından ve bir gösteriyi yönetme yeteneğinden etkilenen Kosky ile başlayacağım için çok mutluyum. dramaturjiye ve müziğe sadık kalmak“. Arcà, 'Salome'nin 1908'de Roma'da gösterime girdiğini ve Strauss'un başyapıtının Costanzi'deki son sahnelenmesinin 1908 yılına dayandığını hatırlattı. 2007 yönü ile Giorgio Albertazzi.