Bedeller Eğitimi Aktiflik Kitabı yayımlandı

Lena

New member
Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce hazırlanan kitapta öğretim programında yer alan ‘adalet, dostluk, dürüstlük, öz kontrol, sabır, hürmet, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik’ üzere kök bedellerden oluşan temalar yer aldı.

EVRENSEL VE ULUSAL PAHALARA SAHİP NESİLLER
Konuya ait bir değerlendirmede bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer; “Sadece akademik olarak kuvvetli gençler değil, beraberinde milletin kendi öz bedellerine, tarihine, inancına ve kültürüne uygun bir eğitim sistemi inşa ederek üniversal ve ulusal pahalara sahip jenerasyonlar yetiştirmek için Bakanlık olarak çalışmalarımızı çabayla sürdürüyoruz” tabirlerini kullandı.

YORUMLAMA MAHARETİNİ GELİŞTİRECEK
Bakan Özer, bu kapsamda öğretim programlarında yer alan kök pahalara yönelik bir aktiflik kitabı hazırladıklarını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biz Bakanlık olarak devletiyle milletiyle barışık, milletin kıymetlerini içselleştirmiş bir gençlik yetiştirmek için çalışıyoruz. Bununla ayrıyeten gençlerimiz; yorumlama, çıkarımda bulunma, öğrendiğini karşılaştığı soruna yansıtabilme, tahlil edebilme, eleştirel düşünebilme, kanılarını sentezleyebilme üzere üst seviye zihinsel marifetler kazanabilecek.”

GÜNDELİK BİLGİ VE HÜNERLERİ ÖĞRENECEKLER
Etkinlik kitabını uygulamaya yönelik bir kılavuz da yayımladıklarını lisana getiren Özer, şu biçimde devam etti: “Değer ve tavırların öğrencilerimize bilişsel seviyesi aşarak his ve davranış boyutlarında kazandırılması, okuldaki ömür kalitesini yükseltecek ve öğrencilerimiz kendilerini okulda daha memnun ve inançta hissedecek. bu biçimdece öğrencilerimiz bir taraftan düzgün karaktere sahip vatandaşlar olarak yetişirken bir taraftan da gündelik ömürde kullanacakları bilgi ve marifetleri tesirli bir biçimde öğrenecekler.”

KİTAPTA 120 AKTİFLİK YER ALIYOR
Öğretim programında yer alan kök pahaya yönelik 120 aktiflik yer alıyor. Alan uzmanları tarafınca hazırlanan etkinliklerde, öğrencilerin ilgisini çekecek birbirinden farklı özellikler içeren özgün çalışmalar sunuldu. Kelam konusu bu etkinlikler, öğretmenlerin uygulamasına yönelik sınıf içi etkinliklerden oluşuyor. Her aktifliğin sınıf içi uygulama kısmı olmakla birlikte okul içi, okul dışı ve aile ile irtibatlı bakılırsavlendirmeler içeren etkinlikler de bulunuyor. Etkinlikler, öğrencilerin sınıf ortamı ortasında daha hayli eğlenerek öğrenebilecekleri, manaya ve anlatma maharetlerini daha üst seviyeye çıkarabilecekleri hayli taraflı çalışmalar sağlayacak formunda düzenlendi.