Bakan Özer: Kütüphanelerimizde 80 milyon kitap var

Lena

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer, Yavuz Bülent Bakiler Kütüphanesi’nin İstanbul Kadıköy’de bulunan İstanbul Anadolu Lisesi’ndeki açılış merasimine katıldı.
Şair ve Muharrir Yavuz Bülent Bakiler’in yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın da katıldığı merasimin açılış konuşmasında tüm vatandaşların Türkçeyi epey daha âlâ kullanabilmesi için Bakanlık olarak gayret sarf ettiklerine dikkat çeken Bakan Özer şunları söylemiş oldu:

HER TÜRLÜ İMKANI SEFERBER ETMEYE ÇALIŞIYORUZ
“Biz lisanı yalnızca lisan olarak algılıyoruz. Aslında Türkçe, ana lisan hem de kültürün, dinin tüm ömür formlarının kendisinde temsiliyet bulduğu konuşma vasatımız. Onun için Türkçemizi epey daha kuvvetli hale getirerek gençlerimizin, öğretmenlerimizin, vatandaşlarımızın Türkçeyi epey daha düzgün kullanabilmesi için Bakanlık olarak da elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak üç lisana tartı verdik. Birincisi Türkçe, ikincisi matematik, zira matematiğin de bir lisan olduğuna inanıyorum. Bir insanın hayatla alakasını rasyonel bir yerde kurgulama imkanı veren enstrümanlar içeriyor. Üçüncüsü de yabancı lisan. Lakin bunların birinci çıkış noktası kesinlikle Türkçe. Onun için Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak Türkçe seferberliğini başlatarak bilhassa gençlerimizin, yavrularımızın Türkçe’nin güçlü sözcük dağarcığıyla, kültürüyle tanışmaları için her türlü imkanı seferber etmeye çalışıyoruz.

KÜTÜPHANESİ OLMAYAN OKULUMUZ YOK
Bizim konutlarımızın yüzde 95’inde ne kitap vardı ne de kütüphane vardı. 2021 yılının sonunda bu ülkenin kentlerinde, köylerinde, ilçelerindeki tüm okullarda artık kütüphane var. İki ay üzere kısa müddette 16 bin 361 kütüphane yaptık. Bir günde 272 kütüphane demek ve nitekim bu bir rekor. Artık gönül rahatlığıyla diyoruz ki kütüphanesi olmayan hiç bir okulumuz yok. hem de mevcut kütüphanelerimizin ve yeni açmış olduğumuz kütüphanelerin içeriğini zenginleştirdik. Bu projeyi başlatmadan evvel kütüphanelerimizde 28 milyon kitap vardı. Şu anda kütüphanelerimizde 80 milyon kitap var. İnşallah yıl sonuna kadar da kitap sayımızı yüz milyona çıkartacağız. Artık gençlerimiz nerede olurlarsa olsunlar Yavuz Bülent hocamızın kitaplığıyla buluşabilecekler. Tüm kültür insanlarımızın edebiyat insanlarımızın yapıtlarıyla fazlaca rahat bir biçimde buluşabilecekler. Bugün de bu okulumuzu değerli hocam Yavuz Bülent Bakiler’e emanet ediyoruz. İstiyoruz ki hem buradaki gençlerimiz, çocuklarımız sizleri tanısınlar lakin en kıymetlisi sizin rehberliğinizle hayata tutunsunlar, zorluklar aşsınlar. Öğretmenlerimiz sizlerle vakit geçirerek birlikte bu ülkenin geleceğiyle ilgili kanılar üretsinler. Ben inanıyorum ki burada birçok Yavuz Bülent Bakiler yetişecek. Ben inanıyorum ki kütüphanelerimiz zenginleştikçe ve kütüphaneler okulların kalbi haline geldikçe gençlerimizin okumayla ilgili hiç bir sorunu olmadığını daima birlikte bakılırsaceğiz.”
Bugüne kadar biroldukça faaliyete ve toplantıya katılmasına karşın en hayli sevinç ve heyecan duyduğu toplantının isminin verildiği kütüphane açılışı olduğunu söyleyen Yavuz Bülent Bakiler şunları söylemiş oldu:

EN ÇOK HEYECANLANDIĞIM TOPLANTI OLDU
“Bu bir itiraftır, bugüne kadar birfazlaca faaliyete ve toplantıya katıldım en epeyce sevinç ve heyecan duyduğum toplantı bu oldu. Ben bir Anadolu ailesinin çocuğu oldum. Benim okumamdan en hayli rahatsızlığı annem duydu. Ne vakit kitapla konuta gelsem bavulumdaki kitapları goren annem anlatılmaz bir ıstırap duyardı ve bana her seferinde ‘Bu kitaplara verdiğin parayı leblebiye üzüme versen daha güzel olmaz mı’ sıkıntısı. Ben her kezinde annemin boynuna sarılarak ona ‘Müslüman okumak mecburiyetindedir. Okumadan, bilmeden olmaz’ derdim. Tüm bunlara karşın ben okumaya çalıştım. 1955 yılında Ankara Hukuk Fakültesine kaydoldum. Kaydolduğum vakit içinderda konuşurken duraksardım ve bundan kurtulmak için devalar arardım. Bir gün Namık Kemal’in bir kitabında ‘Biz sözlerle düşünür ve sözlerle konuşuruz. Hafızamızda kâfi ölçüde söz olmadan kelam söylememiz, rahatlıkla sorunları ortaya koymamız mümkün değildir. O bakımdan epeyce okumalı ve söz dağarcığımızı artırmalıyız’ açıklamasından daha sonra okumanın büyük kıymetini kavradım ve elime geçen her kitabı otobüs duraklarında bile okumaya başladım. daha sonrasında beşerler karşısında saatlerce duraksamadan konuşmaya başladım. Bugün burada beni sizler değerlendiriyorsunuz. Ömrümce unutamayacağım hoş davranışlar ortasındasınız. Hepinize derin minnettarlığımı söz etmek istiyorum.”

YAVUZ BÜLENT BAKİLER KİMDİR?
Aslen Azerbaycanlı olan Yavuz Bülent Bâkiler, 1936 yılında Sivas’ta doğdu. Şair ve müellif olarak tanınan Bakiler, beraberinde gazeteci ve avukattır. Birinci ve ortaöğrenimini Sivas, Gaziantep ve Malatya’da tamamladı. 1960 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Akabinde Yeni İstanbul gazetesinde, TRT Ankara Radyosu Merkez Program Dairesi Başkanlığında çalıştı. bir süre siyasetle ilgilendi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak vazife aldı, 1992 yılına kadar müşavir olarak çalıştı. 1994 yılında emekli oldu.

İlk şiiri liseden mezun olduğu 1953 yılında Türk Sanatı mecmuasında yayınlandı. Şiirlerinde, Anadolu’ya, Anadolu insanına eğilmiş, onların meselelerini yapan bir halla lisana getirdi. Uzun mühlet Tercüman ve Türkiye gazetelerinde köşe yazıları yazdı. Yalnızlık, Duvak, Seninle , Harman Şiir üzere şiir kitaplarının yanı sıra Sivas’a Şiir ve Şiirimizde Ana isimli antoloji kitapları da bulunuyor. Bakiler’in, Üsküp’ten Kosova’ya ve Türkistan Türkistan seyahat kitaplarının yanı sıra Aşık Veysel ve Mehmet Akif Ersoy’un biyografisini kaleme aldığı kitapları da bulunuyor.