Aziz Sancar Kampüsü’ne meslek liseli eli

Lena

Global Mod
Global Mod
Beypazarı ilçesinde 500 öğrencinin eğitim gördüğü Fatih Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinde bulunan metal, mobilya, makine, kimya ve bilim teknolojileri atölyelerinde öğrenciler üretime katkı sağlamaya devem ediyor. Öğrencilerin atölyelerde ürettiği; eski ve yeni tip okul sırası, dolap, kitaplık, anaokulu mobilyaları, güç kaynağı üzere okul gereçleri 81 vilayetteki okullara gönderiliyor. Çeşitli kurumların mobilyaları ile CSO’nun yeni binasındaki müzisyenlerin koltukları ve bu yıl açılan Aziz Sancar Eğitim Kampüsü’nün sıraları da okulda öğrenciler tarafınca yapıldı. Ankara’daki okulların dezenfektan muhtaçlığının üçte birlik kısmı de bir daha okulda üretiliyor. Geçen yıl 16 milyon 700 bin TL gelir elde ederek Türkiye 1’incisi olan okula, Gelir Yönetimi Başkanlığı da ödedikleri vergi niçiniyle teşekkür yazısı gönderdi.

SON TEKNOLOJİ MAKİNELER KULLANIYORUZ
Okul Müdürü Nuri Caner, metal teknolojileri alanında yıllık 30 bin sıra yapabilme kapasitesine sahip olduklarını söylemiş oldu. Caner, “Robotik kaynak makinesi dahi kullanıyoruz. Alanların tamamında, alanın kendisine has son teknoloji dijital makineler kullanılmakta. Öğrencilerimizi dijital çağa da hazırlamak zorundayız. Metal teknoloji alanında okul sıraları yapıyoruz. Eski ve yeni tip olmak üzere ilkokul, ortaokul ve lise sıraları yapıyoruz. Mobilya teknolojileri alanında ana sınıfı mobilyaları, kütüphaneler, farklı kurumların ofis mobilyalarının imalatını yapıyoruz. Kimya teknolojileri alanın da epeyce kıymetli bir kısım olduğunu pandemi periyodunda gördük. Ankara’daki okulların dezenfektan gereksiniminin üçte birini okulumuz karşılıyor. Elektrik elektronik teknolojisi alanında öğrencilerimiz yılda 10 bin adet güç kaynağı yaptılar” dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZ ASELSANDA ÇALIŞIYOR
Öğrencilerin çalıştıkça deneyim kazandığını söyleyen Caner, “Her yıl 40-50 öğrencimiz ’da staj yapıyor. Bu öğrenciler içinde başarılı olanlar ASELSAN’da takımlı olarak işe alınmakta. Etrafımızdaki büyük işletme kuruluşları okulumuz öğrencilerini tercih ediyor. El maharetleri, ayrıntıları ve donanımları okulda pek gelişip yetişmiş elaman düzeyinde deneyim kazanıyorlar. Okuldaki üretim, eğitimin önüne hiç bir vakit geçmemeli. Burada öğrenci gerçek iş ortamında deneyim kazanıyor tıpkı vakitte kendi harçlığını çıkartıyor. Kimi öğrencilerimiz o denli ki ailesine yardım bile ediyor. Üretim, okulu kuvvetli kılıyor” diye konuştu.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNDEKİ AÇIĞI KAPATACAĞIZ
Caner, geçen sene okullarının üretimde Türkiye 1incisi olduğunu söyleyerek, “Bu, 1 yıl içerisinde bizatihi gelen muvaffakiyet değildi. Birinci başladığımız yıl rastgele bir derece elde edemedik. 2’nci yıl Türkiye 50’ncisi olduk. Sırasıyla 20’nci, 11’inci ve 1’inci olduk. Artık biz iş kovalamıyoruz, iş tabiatıyla geliyor. CSO koltuklarını yaparken, bizi tercih ettiler. Şu an CSO’da bizim okulda üretmiş olduğumuz müzisyen koltukları kullanılmakta. 2021 yılındaki toplam ciromuz 16 milyon 700 bin lira ile Türkiye 1’incisi olduk. Hatta Şubat ayı içerisinde Beypazarı genelinde ödemiş olduğumuz KDV ölçüsüyle Gelirler Yönetimi Başkanlığı, okulumuza bir teşekkür yazısı gönderdi. 2022 yılının birinci 3 ayında aldığımız siparişlerin toplamı yaklaşık 25 milyon TL’nin üzerinde. Yıl sonuna kadar bu ölçüsü katlayacağımızı düşünüyorum. Mesleksel eğitimi daha da güçlendirmemiz gerekiyor. Ülkemizin kalkınması açısından son 4 yılda Ulusal Eğitim Bakanlığımız ve Mesleksel Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz okullarımıza epey büyük takviyeler verdi. Umuyorum dayanakları bu biçimde devam ettiği sürece mesleksel eğitim hak ettiği yere gelecek. Organize sanayi bölgelerindeki açığı kapatacağız” sözlerini kullandı.