5 yaş okullaşma oranı yüzde 98’e çıktı

Lena

New member
Okulöncesi eğitimdeki kapasite artışı üç-beş yaş aralığında okullaşma oranında da artış sağladı. Buna göre üç yaş okullaşma oranı bir yılda yüzde 9’dan yüzde 15’e; dört yaş okullaşma oranı yüzde 16’dan yüzde 36’ya yükseldi. Beş yaş okullaşma oranı ise yüzde 65’ten yüzde 98’e yükselerek tarihi rekora ulaştı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer mevzuyla ilgili şunları söylemiş oldu: “Okul öncesi eğitimi, eğitimde fırsat eşitliğinin odak noktası olarak görüyoruz. Öbür taraftan okul öncesi eğitime devam etmiş bireylerin hayatlarında daha uzun mühlet eğitim ve istihdamda kaldıkları ve suça karışma oranlarının daha düşük. Bu yararlardan vatandaşlarımızın azamî seviyede yararlanmaları için okul öncesi eğitime erişimde 2022 yılı için koyduğumuz amaçlara şimdiden ulaşmış ve hatta aşmış olmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Üç ve beş yaş kümesinde yüzde 100’e yakın artış sağlanırken beş yaşta okullaşma oranını yüzde 65’ten yüzde 98’e yükselttik.

TÜM VİLAYETLERDE İKİ KATI ORANINDA ARTIŞ
Üç büyük vilayetimizdeki beş yaş okullaşma oranları bir sene evvel Türkiye ortalamasının çok altındaydı. Gelinen noktada artışlar çok çarpıcı. Buna nazaran beş yaşta okullaşma oranı İstanbul’da yüzde 45’den yüzde 87’ye; Ankara’da yüzde 42’den yüzde 85’e ve İzmir’de yüzde 55’den yüzde 95’e yükseldi. Misal çarpıcı artışlar öteki vilayetlerimizde de yaşandı. Örneğin Giresun’da yüzde 25’den yüzde 99’a; Erzurum’da yüzde 38’den yüzde 98’e; Sakarya’da yüzde 61’den yüzde 99’a ve Siirt’te yüzde 33’den yüzde 95’e yükseldi. İnşallah yılsonu prestijiyle bu oran yüzde 100’e çıkacak.”