2’nci Otizm Tepesi başladı

Lena

Global Mod
Global Mod
3 Nisan 2022 günü de sürecek tepenin açılış konuşmasında; “Otizmli çocuklarımızın kendi eğitim ömürlerine ve anne babalarına fazlaca istikametli katlı sağlayabilmek, bu süreçte bakılırsav yapan öğretmenlerimizi desteklemek, farklı neler üretilebileceğini konuşmak için bir aradayız” diyen İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı kelamlarına şöyleki devam etti:

OTİZMLİ ÇOCUKLARIN NELER BAŞARABİLECEĞİNİ GÖRDÜK
“Bu aktiflikte otizmi epey farklı açılardan kıymetlendirme imkanı bulacağız ve üniversitelerimizin epey pahalı akademisyenleri buna katkıda bulunup yol gösterecek. beraberinde velilerimiz ve çocuklarımız da bu sürecin ortasında olacaklar. Otizmli çocuklarımızın eğitim süreçlerini her boyutuyla masaya yatırmak gerekiyor zira onlara gerekli imkanları sunduğumuzda neleri başarabileceklerini epeyce uygun gördük. Onlarla birlikte epey şeyi başarabileceğimize inanmalıyız.

HER KISMIN DİKKATİNİ ÇEKMEK EHEMMİYET TAŞIYOR
Toplum ve aile hayatı içerisinde üstelenecekleri yeni rollerle büyük farklılıklar oluşturacağımıza inanıyorum. Otizmli bireyler üzerinde yapılan çalışmalara her kesitin dikkatini çekmek, onların eğitim süreçlerinde ve hayatlarında daha nitelikli katkılar sunmalarını sağlayacak.

ERKEN TEŞHİSTE ÖĞRETMENLERİN ROLÜ BÜYÜK
Otizm Spektrum bozukluğunda erken tanıya ve bu erken teşhis süreciyle birlikte eğitim süreçlerinin planlanıp uygulanmasına büyük ehemmiyet veriyoruz. Bir öbür boyutu da teşhisle birlikte tedavi süreçleri. Bu bağlamda biz eğitim kurumları olarak otizmli çocuklarımız için çalışmalarımızı vilayet genelinde yürütmeye çaba ediyoruz. Öğretmenler olarak erken teşhiste kendi rolümüz olduğuna epeyce inanıyoruz. Çocuklarımızın erken çocukluk periyodunda evvela aileleri tarafınca daha sonra da öğretmenleri tarafınca hayli güzel gözlenmesi fazlaca değerli. Gelişim süreci içerisinde okula başlayan öğrencilerimizin evvela okul öncesinde fazlaca güzel izlenmesi ve desteklenmesi kıymet arz ediyor. Çocuklarımızın gelişimlerini istenen seviyede izleyecek ve özelliklerini erken periyotlarda fark edebilecek öğretmenlerimizin ferdi olarak desteklenmesini de fazlaca değerli buluyoruz. Bu niçinle öğretme akademileri bünyesinde açtığımız ‘Özel Eğitim Koordinatörlüğü’ bu temel üzerinde ağırlaştı. Bu akademimiz vasıtasıyla öğretmenlerimizin bu gelişim süreçlerini daima kılmaya uğraş ediyoruz.

YENİ YOL HARİTASI ÇİZECEĞİZ
Şayet bir arada olursak fazlaca daha kuvvetli oluruz ve otistik çocuklarımıza kişisel değil epey taraflı katkıda bulunuruz. Bu dorukta yürüttüğümüz pek epey faaliyetle yeni yol haritaları çizeceğimize inanıyorum. Burada çıkan sonuçlara bilhassa kendi süreç idaremizde kesinlikle kıymetle yer vereceğiz.

7 BİN 500 ÖĞRETMENİN BİN 311’İ ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENİ
İkinci devir başlarken 31 Ocak’ta İstanbul’a 7 bin 500 öğretmen atandı. Bunlardan 551’i rehber öğretmen olarak, bin 311’i de özel eğitim öğretmeni olarak atandı. Bu niçinle yeni periyoda moralle ve hayli daha kuvvetli başladık ve epeyce kıymetli bir ilerleme kaydettik. Gereksinimi olan her okulumuza özel eğitim öğretmenlerimizi vermeye uğraş ettik. Aday öğretmenlerimizin de bu süreçte gelişmelerine katkı sağlamak suretiyle değerli bir etap kaydettik.”