YÖK’ten harita mühendislerine burs imkanı

Lena

Global Mod
Global Mod
Yükseköğretim Şurası (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar ve TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Lideri Ali İpek ‘Harita ve Geomatik Mühendisliği Mesleğinin Gelişimi İçin İş Birliği Protokolu’ne imza attı. Protokolde haritacılık bölümüne katkıda bulunmak emeliyle harita ve geomatik alanlarını YKS’de yüksek muvaffakiyet sırasındaki bireylerin tercih etmesi, kesimin gereksinim duyduğu niteliklere sahip, uygulama ve maharet yetkinliği yüksek mezunların yetiştirilmesi ve istihdam odaklı siyasetlerin oluşturulması amaçlanıyor. Ayrıyeten öğrencilere burs ve iş imkanı da sağlanacak.

GAYEMİZ SEKTÖREL HÜNERLERİ GELİŞTİRMEK
YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar protokolle ilgili şunları söylemiş oldu:
“Yükseköğretim Şurası olarak endüstrinin muhtaçlık duyduğu niteliklere sahip, uygulama ve maharet yetkinliği yüksek mezunların yetiştirilmesi ve istihdam odaklı siyasetlerin oluşturulması kapsamında ülkemizin iktisadi kalkınmasında öncü dallarla iş birliklerine kıymet veriyoruz. Daha evvel istihdam ve ihracatta kıymetli hisseye sahip maden, petrol ve dokumacılık dalı temsilcileri ile protokoller yapılarak yükseköğretim-sektör iş birliği hayata geçirilmişti. Devamı olarak bugün haritacılık dalına yönelik olarak TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası ile protokol imzalıyoruz. Protokol ile öğrencilerimizin sektörel maharetlerinin geliştirilmesi hedefiyle iş yeri eğitiminin artırılması ve staj eğitimlerinin geliştirilmesi sağlanacak. Ayrıyeten, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası burs alan öğrencilere mezuniyetleri daha sonrasında talepleri halinde iş bulmaları konusunda kamu kurumları ve özel dal nezdinde yol gösterici ve yardımcı olacak. Protokolün güzel olmasını temenni ederim.”

SIRALAMADA BİRİNCİ 30 BİN KAİDESİ
HKMO tarafınca YKS yerleştirme neticelerina göre 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için öğrencilere verilecek net burs ölçüsü aylık 3 bin 500 TL olacak. Eğitim bursu ölçüsü her eğitim ve öğretim yılı başında HKMO tarafınca belirlenip YÖK’e bildirilecek. Burslar her eğitim ve öğretim yılında 9 ay müddetince öğrencilere ödenecek.

Öncelikle bu programları tercih edecek adayların YKS yerleştirme puan çeşidindeki puanına bakılırsa alanında ülke geneli birinci 30 bin sıralaması ortasında yer alması gerekecek. YKS tercihlerinde; Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (Türkçe ve İngilizce), Karadeniz Teknik Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi başta olmak üzere üniversitelerin Harita ve Geomatik Mühendisliği Programlarından birine yerleşmiş olması gerekirken üniversitelerin Harita ve Geomatik Mühendisliği Programlarına program bazında birinci 4 kolay yerleşmiş olması kuralı aranacak.

Öteki yandan öğrencilerin eğitim burslarından eğitim müddetleri boyunca yararlanabilmeleri için her eğitim ve öğretim yılında genel not ortalamalarının 4 üzerinden en az 2.8 (100 üzerinden en az 70) olması kuralı aranacak.

MEZUNİYET daha sonraSI DAYANAK
İmzalanan protokol kapsamında öğrencilerin sektörel maharetlerinin geliştirilmesi maksadıyla iş yeri eğitiminin artırılması ve staj eğitimlerinin geliştirilmesi sağlanacak. Ayrıyeten, HKMO burs alan öğrencilere mezuniyetleri daha sonrasında talepleri halinde iş bulmaları konusunda kamu kurumları ve özel bölüm nezdinde yol gösterici ve yardımcı olacak.

HANGİ ALANLARI KAPSIYOR?
Harita ve Geomatik mühendisliği mesleği; ülkemizdeki imar, kamulaştırma, gayrimenkul değerleme, kadastro, toplulaştırma faaliyetleri üzere arazi-arsa idare faaliyetlerinin yanında coğrafik ve mekânsal bilgi sistemlerinin oluşturulması ve yönetilmesi; yol, köprü, baraj, tünel, bina, altyapı tesisleri üzere birfazlaca mühendislik yapısının inşası; uzay ve uydu tabanlı sistemler ile lazer tarama teknolojilerinin epeyce taraflı kullanılması noktasında dijital hayatın her alanında konumsal bilgiye dayalı çalışmalar üreten ve hizmetler sunan kritik bir meslek disiplini.