Yeni sahne, bugün Fibra, Geolier ve Rose Villain'in yer aldığı rap yetenek yarışmasının ilk 4 bölümü

Actinopteri

New member
Fabri Fibra, Geolier ve Rose Villain bugün, 19 Şubat Pazartesi günü koç, jüri üyesi olarak ve her şeyden önce 'Nuova Scena – Rhythm + Flow Italia'da yetenek avcısı olarak ilk kez sahneye çıkacaklar. Bu, rap müziğe adanmış ilk yetenek yarışması, ABD ve Fransa'da halihazırda büyük başarı elde etmiş olan ve tamamen 'barlar' dünyasına adanmış bir müzik yarışması sunan bir gösterinin İtalyan versiyonu. İlk dört bölüm bugün Netflix'te mevcut.

Her üç koç da ilk kez bir yetenek yarışmasına katılıyor ve kazanana verilecek 100.000 avroluk ödülle yeni İtalyan rap sahnesine damgasını vuracak kahramanları bulmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Birkaç yıl önce yetenek jürisi olma teklifini defalarca reddettiğini açıkça söyleyen Fabri Fibra şöyle açıklıyor: “Bir rap şovunda jüri olma fırsatı ancak 2023'te bana bu programı teklif ettiklerinde geldi. Asla pop müzik yetenek yarışmasına katılmıyorum. Burada İtalyan rap'e karşı somut bir ilgi var. Bana 10 yıl önce sorsalardı 10 yıl önce kabul ederdim” diye altını çiziyor.

Yetenek şovu 8 bölüme ayrılmıştır ve üç zaman diliminde izlenebilecektir: 19 Şubat'ta yayınlanacak olan 1-4. bölümler, İtalyan rap'ini en temsil eden şehirler olan Roma'dan başlayarak Fabri Fibra, Geolier ve Rose Villain'i görecek. , Napoli ve Milano – gelecek neslin en iyi yeteneğini arıyor. Bu araştırma aşamasında üç jüri üyesi, yeni vaatleri seçmelerine yardımcı olacak İtalyan rap dünyasının büyük isimleri tarafından desteklenecek: Ernia, Fred De Palma, Ketama126, Lazza, Lele Blade, Nayt, Nitro, Rocco Hunt, Squarta ve Yung Snapp .

Geolier, Secondigliano'sunda bazı yükselen yıldızları seçti: “Ben de utandım diyor – 23 yaşındayım ve seçtiğim adamlardan bazıları birlikte başladığım, hikayelerini bildiği kişiler. Bazıları güçlü, harika Kararlılık aynı zamanda zor bir hayatla da karşı karşıya: göreceğiniz oğlanlardan biri var ki, çocukluğunda babasının sahte markalarla kıyafet sattığı Chicago'da büyümüş, babası tutuklanınca Secondigliano'ya dönmüş ama ayakkabısını asla terk etmemiş. Sanremo'dan dönüşünde memleketi Napoli tarafından Maradona'nın yanındaki bir duvar resmiyle kutlanan rapçi, “rüya rüyası” diyor.

Gülümseyerek, “Mutluyum ve bu beni biraz korkutuyor çünkü Maradona benim için Tanrı'dır. Kutuları satın alan kişilere de minnettarım” diye ekliyor. Şehrindeki hoş geldin partisinde Ariston sahnesinde alınan yuhalamalara karşılık vermeyi teklif ettiği gerçeğine gelince, şöyle açıklıyor: “Nefretten hoşlanmıyorum, bu beni rahatsız ediyor. Ve Napoli'ye döndüğümde, küçümsemek için Dinleyicilerimin Sanremo'da yaşananlara tepkisi, yuhalamalar ve Ariston kalabalığının ayağa kalkması karşısında yaratılan nefreti yatıştırmak için dedim ki: sakin olun, sakin olun, biz Basitçe”, Sanremo'da Bob Sinclar'dan alınan iltifatların daha başka anlamlara da çevrilebileceğinin altını çiziyor: “Umarım yakın zamanda onunla stüdyoya gideriz belki. Ama Napolice konuşmayı öğrenmemiz lazım, bu benim kişisel mücadelem”, son günlerde Los Angeles'taymış gibi davranarak bir Instagram hikayesi paylaşmak zorunda kaldığını söylerken gülüyor: “Napoli'deydim ama bir süre sakin kalmak istedim, daha fazla dayanamadım ” diye güldüğünü itiraf ediyor.

Rose için 'Nuova Scena' büyük bir meydan okumaydı: Başlangıçta kendime 'Diğer sanatçılar hakkında yargıç olabilecek miyim?' diye sordum, çünkü sanat tekniğin ötesinde öznel bir şey. yarışmacıların önünde, onların açlıklarını, kendilerini ifade etme arzularını görünce, kendimi daha iyi tanımayı öğrendim, kendimi başlangıçta gördüm ve bir jüriden çok, kim kazanırsa kazansın herkese yardımcı olabileceğimi hissettim. Bu işi yapan ve kendini kurmak için uğraşanlardan samimi bakış açımızı aktardık. Çok güzeldi, daha yorucu olurdu diye düşündüm ama çok doğal ve tatlı oldu.” Rose Villain'in de altını çizdiği gibi, 'Nuova Scena'da güçlü kadın keşiflerinde hiçbir eksiklik yok: “Bazı çok güçlü kızlar var, göreceksiniz. Rap'in gücü, her zaman evrensel bir dil olmasından kaynaklanıyor; ağlamak veya sosyal bir ihbar”.

26 Şubat Pazartesi günü yayınlanacak 'Nuova Scena'nın 5, 6, 7. bölümlerinde seçilen genç rapçiler serbest stil testleri, rap savaşları, video klipler ve hepsinden önemlisi Guè, Madame, Marracash ile birlikte yarışmak zorunda kalacak ve Noyz Narcos. Final, 4 Mart Pazartesi gününden itibaren gerçekleştirilecek ve en çok hak eden üç sanatçı, rüyayı gerçeğe dönüştürmek amacıyla orijinal şarkılarını sunmaya çağrılacak.

'Nuova Scena' rap'in sadece İtalya'da değil ülkemizde de listelerin zirvesinde olduğu bir dönemde geliyor ve sadece bu da değil, hâlâ bu türü sevmeyen, aslında nefret eden bir kesim var. Gazeteciler basın toplantısında, belki de bunu suç ortamlarına yakınlıkla ilişkilendirdiği için dikkat çekti. Ve Fabri Fibra'nın cevabı özlü: “Herkes onu sevseydi artık rap yapmanın bir anlamı olmazdı, yaşasın nefret edenler. Suç çevreleri meselesinin bin bir yüzü var: Ben müziği kendim yargılarım, insanlarınkini yargılamıyorum. Rap, varoşların, zorlukların olduğu ortamların müziğidir. Ama unutmayın ki, belki de hukuksal sorunları olanlar, suçta belli bir kadere sahip olmak yerine, bu kaderden sanatla kaçmaya çalışıyorlardır” diye bitiriyor.