‘Yahudi!’ için Parioli Tiyatrosu’nda tükendi! Mentana’nın Tanrı’yı oynadığı David Parenzo tarafından

Actinopteri

New member
Hepsi satıldı için Parioli Tiyatrosu d’nin ilk çıkışı için dün gece Roma’nınben ‘Yahudi!’the tiyatro eseri gazeteci tarafından yaratılmış ve yazılmış David Porec ve Valdo Gamberutti, (yönetmen Alberto Ferrari ve afiş Oliver Toscani), Enrico seslerinin olağanüstü katılımıyla nanegalip Kaba, Ale ve Franz ve Paolo Ruffini. “Fikir bir bahaneden doğdu – Parenzo’yu Adnkronos’a açıklıyor – yıllarca radyo ve televizyonumu yaparak. Yahudi ol bu bir kimlik olgusudur ve kamu malıdır. Bu yüzden, dahil olmanın ve insanlara Yahudi olmanın gerçekte ne anlama geldiğini söylemenin, halka tatillerimizin ne olduğunu açıklamanın, bizim tatillerimizin ne olduğunu açıklamanın ilginç olabileceğini düşündüm. geleneklerYasamızın ve bizimkinin değeri 613 kural. Kısacası – diye devam ediyor gazeteci – Ben de bizim anlamlarımızın ne olduğunu sahnelemek istedim. partiler. Örneğin, anlamını söylediğimde Pesah (Fısıh, ed) Bunun sadece ayinle ilgili bir akşam yemeği olmadığını, o akşam yemeğinde bir düzen olduğunu ve yediğiniz her şeyin bize Mısır’da köleliğin ne olduğunu hatırlatmak için bir sembol olduğunu açıkça belirtmek istedim”.

Yahudi olmanın ne anlama geldiğini ironi kullanarak mı anlatmak istediniz? ”Benimki yetişkinin yaptığının tam tersi bir operasyondu. Moni Ovadia – diye cevap verir – Moni’den farklı olarak, Yahudi geleneğinin ne olduğunu, Yahudi düşüncesinin arkasında ne olduğunu ve tatillerin ne olduğunu anlatmak istedim, çünkü yalnızca tatiller aracılığıyla güçlü bir güce sahip olmanın ne demek olduğunu gerçekten anlıyorsunuz. Yahudi kimliği. Seyircilere sendikacılar gelmeden önce haftalık dinlenmeyi icat edenin biz olduğumuzu göstermeyi çok eğlenceli buldum, boşanma için de aynı şey, onu Pannella icat etmedi – diyor kahkahalarla dolu – ama beni eğlendiren parça en çok sünneti anlatırken başlıyorum İshak’ın kurban edilmesi”. vermek için Tanrı’ya ses gazeteci Enrico Mentana: “Bu çok komik – diyor Parenzo – gösteri sırasında Mentana’nın sesinin ‘Kimse adımı boş yere telaffuz edemez’ dediği duyuluyor ve ardından TgLa7 tema şarkısı başlıyor. Ben de aralarında talmudik bir tartışma sahneledim. hahamlar Vittorio Sgarbi, Paolo Ruffini ve Ale e Franz’ın seslendirmesiyle.

Poreč, dün gece Parioli Tiyatrosu’ndaki kapalı gişelerden çok memnun olduğunu söylüyor: “Gerçek bir tiyatro gösterisi yaratmayı mümkün kılan bir dizi profesyoneli bir araya getirdik – diyor – sinema yönetmeni Alberto Ferrari’ye teşekkür ediyorum. , televizyon ama her şeyden önce, Paolo’nun başrolde olduğu anın teatral başarısı olan “Almost friends” Ruffini ve Maximus Gini. Müzik için Giorgia ve Elisa’nın müzisyeni olan büyük arkadaşım Gianluca Ballarin’e teşekkür ederim. Monologu, bir başka çok yakın arkadaşım ve büyük bir televizyon yazarı olan Massimo Gamberutti ile yazdım”. Dün gece ‘Yahudi!’ galasında, diğerlerinin yanı sıra, Federico MolliconeFdi Odası Kültür Komisyonu Başkanı, Demokrat Parti’den saygıdeğer Enzo Amendola, Rai1 Direktörü Stefano Coletta, La7 Genel Müdürü Marco Ghigliani, Gazeteci Corrado onu oluştur eşi, Avrupa Komisyonu İtalya Büyükelçisi Antonio Parenti, televizyon sunucusu Caterina Balivo ve sosyolog Domenico De Masi ile. Gösteri, Prato, Avessana, Padua, Bologna’da duracak ve Eylül ve Ekim aylarında Puglia’da duracak ve ardından çeşitli İtalyan lokasyonlarına dokunacak bir tur başlatıyor.

“Tiyatroyu her zaman sevmişimdir – Parenzo’nun altını çiziyor – Padua’daki büyükanne ve büyükbabamın bir sezonluk bileti vardı. Verdi Tiyatrosu ve beni hep yanlarında götürdüklerini hatırlıyorum. Daha sonra klasik lisede Padua Antik yunan tiyatro kursuna yazıldım ve ilk tiyatro performansımı lisede ve yunanca yaptım, hatırlıyorum bütün yıl tek bir cümleyi anlatmak için uğraşmıştım -gülerek diyor- tiyatro o zamandan beri büyük bir tutkum oldu. her zaman, buna eşit gazetecilik”. Gösteri yedi bölümden oluşuyor: “İsmin kökeninden başlıyorum. “David Hamelech” – ‘La Zanzara’nın sunucusu devam ediyor – sonra Yahudi bayramları ve Yahudi gelenekleri, evlilik ve boşanma hakkında konuşuyorum ve sonunda ölümle ilgili bölümün sonunda doğumla ilgili bölüme geliyorum ve ‘Olmasam bile’ diyorum. Henüz doğmadım, onun ne olduğunu ve benden önce geçen birkaç neslin hatırasını şimdiden hatırlıyorum’. Bu sırada oda karanlıktır, ayak sesleri duyulur ve O’nun o muazzam konuşması duyulur. Reichstag’daki Hitler bahsettiği Yahudi ırkı. Konuşmadan sonra bir video belirir Edith Bruck (Shoah kurtulan, ed) o konuşmanın bir bölümünü İtalyancaya çeviren ve Führer. Gösteri, Bergen-Belsen kampında bulduğu beş ışığın, onu kurtaran beş durumun yansıtıldığı bir videoyla kapanıyor” diye sözlerini sonlandırıyor Parenzo.

(Alisa Toaff tarafından)