Ukrayna’dan gelen öğrencilerin ödeyeceği fiyatlar aşikâr oldu

Lena

Global Mod
Global Mod
Yükseköğretim Şurası (YÖK) tarafınca yapılan açıklama şöyleki:
“Vakıf yükseköğretim kurumları, kendilerine yatay geçiş yapan öğrencilerden 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı için belirlemiş oldukları öğretim fiyatını alabilecekler. Devlet yükseköğretim kurumları, kendilerine yatay geçiş yapan öğrencilerden katkı hissesi / tahsil fiyatlarını, ‘2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Hisseleri ve Tahsil Fiyatlarının Tespitine Dair’ Cumhurbaşkanlığı sonucu uyarınca alacaklar. Özel öğrenci, yükseköğretim kurumlarının önlisans, lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim ve imtihan yönetmelikleri çerçevesinde yetkili heyetleri tarafınca belirlenen fiyatı ödemekle yükümlüdür. Vakıf yükseköğretim kurumları özel öğrencilerden, özel öğrencilik talebinde bulunan diploma programına kayıtlı Türk vatandaşı öğrencilerin devir başına ödediği fiyattan çoksını talep edemez.”

İSTENECEK DOKÜMANLAR BELİRLİ OLDU
Yayınlanan müracaat koşullarında Ukrayna’dan yatay geçiş yapacak öğrencilerden kayıt için istenecek dokümanlar de belirlendi. Bu kapsamda müracaat yapan adayın ÖSYS/YKS İmtihan Sonuç Evrakı ve/veya memleketler arası imtihan sonuç dokümanı, öğrenci dokümanı, transkript evrakı, pasaport, ülkemize giriş-çıkış kayıtları üzere öğrenci olduğunu kanıtlayan dokümanlar isteneceği açıklandı.

SONUÇLAR 20 NİSAN’DA AÇIKLANACAK
Yükseköğretim kurumları, yatay geçiş müracaatları sonuçlarını 20 Nisan’da duyuracak. Sonuçlar, mesai saati bitimine kadar ilgili kurumun internet sitesinden ilan edilecek. Yapılan açıklamada, “Her bir diploma programı için T.C. asıllı öğrenciler ile yabancı asıllı öğrenciler için yükseköğretim kurumlarının farklı kontenjanlar belirleyecek” denildi.

Ayrıyeten Ukrayna’da bir diploma programına kayıtlı olan yabancı asıllı öğrenciler yahut ortaöğretiminin tamamını yurt haricinde tamamlayan T.C. asıllı öğrenciler, ÖSYS / YKS puanı olmayan öğrenciler üzere müracaat yapacağı üniversitenin ilgili yılda kabul ettiği memleketler arası imtihan taban puan koşulunu sağlayarak yatay geçiş yapabilecek.

MUVAFFAKİYET KOŞULU ARANAN PROGRAMLARA YATAY GEÇİŞ
Açıklamada muvaffakiyet sırası aranan programlarla ilgili olarak şu tabirlere yer verildi:
“Ukrayna’daki programa kayıt yapılan yıldaki, ÖSYS/YKS’ye girmiş ve kılavuzda yayımlanan muvaffakiyet sırasına sahip olmaları yahut ÖSYS/YKS kılavuzunda bulunan sıralama kuruluşları listelerinde aranan sıralama koşulunu karşılayan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı olmaları gerekiyor. Ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarından aldıkları önlisans eğitimlerini yurt haricindeki yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına saydırarak kayırt yaptıranların da bu kuralları sağlamaları gerekir.”

Muvaffakiyet sırası aranmayan programlar için de, Türkiye’deki ilgili yıldaki muadil diploma programlarının ÖSYS/YKS imtihanında en düşük puana sahip olmaları ve kılavuzda yer alan sıralama kuruluşları listelerinde birinci binde olan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı olmaları koşulu yer alıyor.