Üniversiteye performansa nazaran kaynak

Lena

Global Mod
Global Mod
Erciyes Üniversitesi mesken sahipliğinde düzenlenen Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı, Erciyes Kültür Merkezi’nde başladı. YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar’ın da katıldığı programın açılış konuşmasını yapan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, araştırma üniversitelerinde çalışmaların başarısı ve sürdürülebilirliği açısından dayanakların kritik değere sahip olduğunu belirtti.

‘ÜNİVERSİTELERİMİZİN ÖNCÜ BİRER KURUM OLMASINI İSTEK EDİYORUZ’
YÖK Lideri Özvarsa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem üniversitelerin kalitesi birebir vakitte memleketler arası rekabet gücünü artırmak için yükseköğretime yönelik mali takviye programlarını zenginleştirdiğini tabir etti. Yükseköğretim kurumlarının Türkiye’nin kalkınma amaçları doğrultusunda nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde, bilgi ve teknoloji birikiminin oluşturulmasında öncü birer kurum olmalarını istek ettiklerinin altını çizen Özvar kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Türkiye Cumhuriyeti; ülkenin insan kaynağının niteliğini artırmak ve genç nüfusla bir arada artan yükseköğretim talebine karşılık vermek için son senelerda yükseköğretime yurt sathında erişilebilir kılmıştır. Dahası Türkiye, öncelikli maksatları bakımından nitelikli bilgi üretmek ve bunun ekonomik getirilerini teminat altına almak istemektedir. Ülkemizde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu irade ile hem üniversitelerin kalitesini birebir vakitte memleketler arası rekabet gücünü artırmak için yükseköğretime yönelik mali dayanak programlarını zenginleştirmiştir. Yükseköğretim sisteminde bilhassa 2006 yılı daha sonrasında yaşanan genişlemeye paralel olarak yükseköğretim kurumları içinde gitgide daha görünür olan bir farklılaşma kelam konusu olmuştur. Bu fiili farklılaşmayı daha sistematik hale getirmek ve kaynakları daha verimli kullanmak için yükseköğretim kurumlarımızın misyon farklılaşmasını dengeli bir biçimde özümsemelerini ve bu çerçevede faaliyet göstermelerini bilhassa önemsiyoruz. bu biçimdece üniversitelerimizin Türkiye’nin kalkınma gayeleri doğrultusunda nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde ve bilgi ve teknoloji birikiminin oluşturulmasında öncü birer kurum olmalarını istek ediyoruz.”

‘PERFORMANS SONUÇLARINA NAZARAN KAYNAK’
Araştırma üniversitelerine her yıl performans değerlendirmesi neticelerina bakılırsa Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafınca kaynak tahsis edileceğini de kelamlarına ekleyen Özvar, “Kalkınma planlarında yükseköğretim kurumlarına ait yer alan gayeler bizim için değer arz etmektedir. Bu çerçevede, üniversitelerin yüksek katma bedelli çıktılar üretimini desteklemek ve kapasitelerini geliştirmek için çaba sarf ediyor ve ülkemizin muhtaçlıklarını gözetiyoruz” dedi.

‘TURKOVAC GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR’
Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen Turkovac aşısı niçiniyle Rektör Mustafa Çalış’ı ve Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile grubunu tebrik eden Özvar, konuşmasını şu biçimde sürdürdü “Üniversitemizin aşı çalışmalarında göstermiş olduğu üstün bir başarısı var. Rektörümüz Mustafa Beyefendi, aşı konusunda büyük çabası olan Aykut hocamız ve grubu hakikaten Türkiye’nin medarıiftiharı sayılacak bir aşı geliştirdiler. Turkovac aşısının bütün ülke insanımız, bütün dünya için iyi olmasını diliyorum. Bu sahiden hepimizin göğsünü kabartıyor, inanç veriyor, çalışma azmi kazandırıyor. Bu sebeple üniversitemizi ve hocamızı tebrik ediyorum.”