Üniversitelerde norm takım düzenlemesi

Lena

Global Mod
Global Mod
Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Genel Heyetinde, devlet üniversitelerinin öğretim elemanı istihdamındaki norm takım oranının 2/3’ten 3/4’e çıkarılması, araştırma üniversitelerinde ise daha fazla esneklik tanınarak bu oranın kaldırılması istikametinde ocak ayında karar alınmıştı. Heyette ayrıyeten makul müddetlerde mesleksel deneyime sahip bulunanlara meslek yüksekokullarında öğretim nazaranvlisi olma imkanının sağlanmasına ait karar da benimsenmişti.

Genel Konseyin bu sonucu uyarınca hazırlanan Yükseköğretim Kurulunca Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Takımlarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına Ait Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna bakılırsa, minimum takım sayısı haricindeki norm takımlar, ilgili ana bilim, ana sanat kolu ve kısım heyeti ile ünite idare konseyinin görüşü alınarak rektör tarafınca planlanacak. Yükseköğretim kurumlarında norm takımların kâfi olmaması halinde norm dışı takım talebi, ilgili ana bilim, ana sanat kolu ve kısım heyeti ile ilgili ünite ve üniversite idare şurasının görüşü alınarak rektör tarafınca Yükseköğretim Heyetine iletilecek.

FAKÜLTE SEVİYESİNDE İKİ KATINA KADAR ARTIRILABİLECEK
Norm takım sayısı, ilgili ana bilim, ana sanat kısmı ve kısım şurası ile ilgili fakülte ve üniversite idare şurasının görüşü alınarak rektör tarafınca kısım yahut fakülte seviyesinde iki katına kadar artırılabilecek.

Bu kapsamdaki özellikli ve uygulamalı alanlara ait öğretim bakılırsavlisi takım talepleri de ana bilim, ana sanat kısmı ve kısım heyeti ile ilgili ünite ve üniversite idare heyetinin görüşü alınarak, rektör tarafınca Yükseköğretim Konseyine iletilecek ve karara bağlanacak.

Bunun haricindeki araştırma vazifelisi takımları, 2 sayılı Genel Takım ve Tarzı Hakkındaki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 6. hususunun üçüncü fıkrası kararları uyarınca ana bilim kollarına tahsis edilecek.

Taban takım sayısı haricindeki norm takımlar, ilgili ünite ve üniversite idare şurasının görüşü alınarak rektör tarafınca kullanılabilecek.

Öğretim elemanı minimum takım sayısını aşan bütün atamalarda minimum takımlar da dahil takımların en çok 3/4’ü tıpkı unvan için kullanılabilecek. Bu unsura bakılırsa, devlet üniversitelerinin öğretim elemanı istihdamındaki norm takım oranı 2/3’ten 3/4’e çıkarıldı. bu biçimdece norm takım oranı, yüzde 66’dan yüzde 75’e yükseltilmiş oldu.

Yükseköğretim Kurulunca, öğretim üyesi temininde kuvvetlik çekildiğine karar verilen ünitelerdeki tabip öğretim üyesi takımları ile araştırma üniversiteleri ve meslek yüksekokullarında bu kural aranmayacak.

Cumhurbaşkanı sonucuyla her yıl ilgili yükseköğretim kurumu için belirlenen atama müsaade sayılarının ünitelere dağılımı, ilgili ünite ve üniversite idare şurasının görüşü alınarak rektör tarafınca yapılacak.

MESLEKSEL DENEYİMİ BULUNANLARA ÖĞRETİM VAZİFELİSİ OLMA İMKANI
Öte yandan, Öğretim Üyesi haricindeki Öğretim Elemanı Takımlarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi İmtihan ile Giriş İmtihanlarına Ait Yordam ve Temeller Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu yönetmelikle, en az 4 yıl mesleksel deneyime sahip lisans mezunlarına, merkezi imtihan muafiyeti tanınarak, meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulunca belirlenen uzmanlık alanlarındaki uygulamalı dersleri vermek öğretim bakılırsavlisi olma imkanı getirildi.

Meslek yüksekokullarının YÖK tarafınca belirlenen uzmanlık alanıyla direkt ilgili lisans mezuniyeti bulunmayan alanlardaki programlara öğretim nazaranvlisi olarak atanma koşulları da aşikâr oldu. Bu alandaki öğretim bakılırsavlisi takımlarına başvuracak adaylarda, en az lisans mezunu olup belgelendirmek kaydıyla alanında en az 2 yıl deneyim sahibi olma kuralı aranacak.