Tullio Solenghi: “Woody Allen’ın komedisini sahneye taşıyorum”

Actinopteri

New member
“Tanrı öldü, Marx iyi ve ben de pek iyi hissetmiyorum…” Bir filmde okunan ünlü cümle Woody Allen (aslında alıntı Eugene IonescoAbsürt tiyatronun “kralı”) şimdi -her ne kadar Marx’a yapılan atıflardan arındırılmış olsa da, belki de aşırı uzunluktan dolayı- tarafından en son tiyatro önerisinin başlığında yeniden üretildi. Tullio Solenghi2-5 Mart tarihleri arasında sahnede olacak Roma’daki Parioli tiyatrosu. “Gösterinin başlığı, ‘Tanrı öldü ve ben de kendimi iyi hissetmiyorum’, Woody Allen’a, onun ironisine ve komedi yapma tarzına bir övgü niteliğinde olmak istiyor”, diye açıklıyor aktör. AdnKronos.

“İlk fikir – ortaya koyuyor Solenghi – ilk kitabını ilk kez okuduğumda, henüz yirmi yaşında geçirdiğim elektrik çarpmasının aynısını halkın da paylaşmasını sağlamaya çalışıyor, ‘bilgili’güzel bir sunumu olan Umberto Eko; ardından ‘Citarsi on’ ve ‘Yan etkiler’ izledi. O yazılar komedi açısından ufkumu açtı: O zamana kadar sadece klasik tiyatro yaptım ama kendimi komedi tiyatrosuna adama niyetini içimde geliştirdim ve bu bir dereceye kadar benim fikrimdi. Kutsal kase… İlk kez, gerçeküstü, sarsıcı, hatta çılgınca, komediye başvurarak insanları alışık olduğumdan farklı bir şekilde gülümsetmenin mümkün olduğunu anladım. Daha sonra da uyguladığımız bir tipoloji Marchesini-Lopez-Solenghi üçlüsü“.

Solenghi’nin tahminine göre şov, “Woody Allen’ın din, psikanaliz ve kadın evreniyle olan ilişkilerine atıfta bulunan kitaplarından alıntılarla oyunculuk ve müzik arasında inşa ediliyor; ve ara sıra onları onun ünlü aforizmalarından bazılarıyla süslüyorum. . Sahnede yanımda topluluk yuvaları Woody Allen’ın bazı filmleri için kendisinin seçtiği bazı müzik parçalarını izleyicilere önerme fikrini tasarladık. George Gershwin ile Cole PorterWoody Allen’ın karmaşık dünyasına daha da iyi nüfuz etmek için”.

(İle ilgili Enzo Bonaiuto)