TTK yönetmeliği bir daha düzenlendi

Lena

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yönetmelikte, Ulusal Eğitim Bakanlığının bilimsel müracaat ve inceleme organı olan Talim ve Terbiye Heyeti Başkanlığı’nın oluşumu, teşkilat yapısı, nazaranvleri ile çalışma tarz ve temellerine yer verildi.

Buna nazaran TTK Başkanlığı, eğitim ve öğretim plan ve programları, ders kitabı ve başka eğitim araç gereçleri, öğrenci çalışma kitapları, yardımcı kitaplar, elektronik eğitim içerikleri, program uygulama modül ve kılavuzlar ile öğretmen kılavuz kitaplarının hazırlanmasında yükseköğretim kurumları, sivil toplum kuruluşları ve öteki kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılmasını sağlayacak.

Başkanlık ayrıyeten rehberlik ve kontrol ünitelerinin raporlarıyla izleme ve kıymetlendirme raporlarını, eğitim sistemi ile eğitim ve öğretim programlarını, ders kitabı ve başka eğitim araç gereçlerinin amaçlanan amaca ulaşıp ulaşmadığını, yurt içi ve dışı eğitim hareketlerini, ulusal ve memleketler arası gelişmeler ve yönelimler çerçevesinde izleyip kıymetlendirecek.

TTK Başkanlığı; eğitim sistemi, eğitim ve öğretim plan ve programları, ders kitabı ve öteki eğitim araç gereçleriyle ilgili yurt içi ve yurt haricinde araştırmalar yapacak yahut yaptırılmasını sağlayacak.

Eğitim ve öğretimle ilgili özel ihtisas gerektiren alanlarda yüksek öğretim kurumları ile öteki bilim, meslek ve sivil toplum kuruluşlarının iştirakini da sağlayacak biçimde araştırma, inceleme ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmak üzere ihtisas komiteleri kuracak Başkanlık, öğretmenlik atama alanlarına ve ders okutma temellerine yönelik ilgili ünitelerden gelen talep ve tekliflere ait iş ve süreçleri yürütecek, bakılırsav alanı ile ilgili mevzuatı hazırlayacak.

en çok 2 LİDER YARDIMCISI GÖREVLENDİRİLEBİLECEK
Yönetmelikte Başkanlığın teşkilat yapısında ise lider yardımcıları ve hizmet üniteleri ibarelerine yer verilerek “daire başkanlıkları” ile “özel büro”, Başkanlığın hizmet üniteleri olarak nitelendirildi. Bu kapsamda hizmet ünitelerinin bakılırsavleri ayrıntılandırıldı.

Yönetmelikle konseyin vazifeleri, lider yardımcılarının sayısı ve nazaranvleri de açıklandı. Buna bakılırsa konsey, lider ve 10 konsey üyesinden oluşacak.

nazaranvlerin yürütülmesinde lidere yardımcı olmak üzere, liderin teklifi ve onayı ile konsey üyeleri içinden en çok iki lider yardımcısı nazaranvlendirilebilecek.

‘EĞİTİM ARAŞTIRMALARI DAİRE BAŞKANLIĞI’ KURULDU
Ayrıca yeni yönetmelikle bakılırsavleri, ‘Ders Kitapları ve Öğretim Gereçleri Daire Başkanlığı’nın vazifeleri kapsamına alınan “Elektronik Eğitim İçerikleri Daire Başkanlığı’ kapatıldı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin ilgili unsurunda yer alan ‘Eğitim sistemini, eğitim ve öğretim plan ve programlarını, ders kitaplarını hazırlatmak, hazırlananları incelemek yahut inceletmek, araştırmak, geliştirmek ve uygulamaya ait görüşlerini Bakana sunmak’ kararı doğrultusunda da ‘Eğitim Araştırmaları Daire Başkanlığı’ kuruldu.

Öte yandan, Ulusal Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Şurası Başkanlığı Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik de Resmî Gazete’de yayımlandı. Buna bakılırsa, 12 Eylül 2012 tarihindeki ve 28409 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan ‘Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Heyeti Başkanlığı Yönetmeliği’ yürürlükten kaldırıldı.