“Sinemadaki soğuk ve kararlı Barbara Balzerani'm”

Actinopteri

New member
“Soğukluk ve karar”. Marco Bellocchio'nun 'Esterno Notte' adlı filminde bugün 75 yaşında ölen eski Kızıl Tugay üyesi Barbara Balzerani'yi canlandıran oyuncu Federica De Cola'nın, Roma kolunun liderinin temel özellikleri hakkında hiçbir şüphesi yok. Moro'nun kaçırılmasına katılan Kızıl Tugaylar. Aktris Adnkronos'a şöyle diyor: “Oynadığım karakterin bazı yönlerini tanımlamam gerekirse kesinlikle bu ikisi, çünkü Kızıl Tugaylar'ın yaptıklarıyla ilerlemek için bunlar temel gerekliliklerdi.” 84 doğumlu De Cola, o setin hazırlıklarını anımsayarak şöyle diyor: “O döneme, Moro'nun kaçırılmasına ve onun hakkında bulabildiğim her şeyi okuyarak hazırladığım o bölümle yüzleşmek, o dönemi yaşamamış olmak. İyisiyle kötüsüyle ülkemizin tarihini yazan karakterleri keşfetmek, tanımak ve onlara kendinizi kaptırmak her zaman zenginleştiricidir.”

“Balzerani, diye devam ediyor, belki de yaptığı şeye tamamen inananlardan biriydi, hiçbir zaman pişmanlık duymadı ve bu yüzden yıllarca hapis yattı”. Bellocchio'nun filmi hakkında ise: “Sinemanın büyük bir ustasıyla çalıştığımız ve anlattıklarımız nedeniyle sanatsal açıdan önemli bir deneyimdi. Bunu büyük bir cesaretle, çok fazla filtre olmadan bir hikaye anlatmak isteyerek yaptığına inanıyorum. ama aynı zamanda önemli bir sanatsal tercihi de sürdürüyor”, diye ekliyor sinema için ilk filminin çekimlerini yeni bitiren De Cola, Simone Valentini'nin yönettiği, Sicilya'da çekilen 'Indelebili'.

Son olarak eski Kızıl Tugaylar üyesinin ölümü üzerine: “Yorumladığım, üzerinde çalıştığım ve araştırdığım bir karakter öldüğünde, bunun her zaman belli bir etkisi olur. Ve bugün, haberi duyduğumda – itiraf ediyor – o döneme geri döndüm. filmi çektik ve bu durumda kaçınılmaz olarak tarihe daldım.” (Federica Iannetti tarafından)