“Seninle aşk hakkında konuşmak için Sappho ve Platon'u okudum ama 30 yaşında hayatımı değiştirdim”

Actinopteri

New member
'''Gitmek!' Kaliforniya'da doğdu ve yazdığım albüm nedeniyle gittiğim yer, 'Dünyayı kimin yarattığını bilmiyorum ama onun aşık olduğunu biliyorum' (gelecek 16 Şubat'ta çıkacak, ed.). Bu biraz folk, biraz country rekoru ve bu tür şarkı yazımını daha iyi tanımak için oraya gittim. Hava 30 dereceydi, Mullholland Drive'daydık ve o böyle doğmuştu, elinde gitarla”. Alfa, Adnkronos'la özgürce konuştu: 2000 doğumlu Cenevizli şarkıcı, Ariston'un yarışmasında sahneye çıkmak üzere. 'Vai!' ile ilk kez Sanremo festivalinde, geçen yıl denedikten ve grip nedeniyle diskalifiye edildikten sonra onun infaz için hazır bulunmasına izin vermemişti.

Andrea De Filippi doğumlu Alfa, “Bu benim için oldukça travmatik bir duraktı” diye anımsıyor. Bu yıl getirdiğim şarkı aslında otobiyografik bir konsept olarak doğdu ve yaşananlarla bağlantılıÇünkü hayal kırıklığından sonra ayağa kalktık ve daha da güçlü bir şekilde ilerlemeye başladık. Festivale büyük bir isim olarak katılmak benim için Amadeus'un bir yıl boyunca bize vermek istediği bir ödül, başımızı öne eğerek ilerledik, pek çok şey yaptık, 'Bellissimissima' çıktı (platin plak, ed.) , 50'den fazla konser verdim“. Getireceği şarkı, “folk pop olarak tanımlayacağım düz davullu ve sesli bir parça” diye açıklıyor, “durum ne olursa olsun, gitmesen bile gitmesi gereken bir yaşam seçiminden bahsediyor. Nerede olduğunu bilmiyorum. Benim kuşağımın çok az referans noktası olan ve yola çıkmanın cesurca ama aynı zamanda mümkün olan tek seçim olduğu bir tercihi.”

Dijital platformlarda 602 milyondan fazla yayın ve Youtube'da 175 milyondan fazla görüntüleme, TikTok'ta 1,5 milyondan fazla takipçi: Z Kuşağının mükemmel bir örneği, ancak Alfa'nın sabah 10'da hafife alınamayacak bir enerjisi ve fikir netliği var. Aşktan bahsederken bile bu tema müziğinde çokça mevcut. “Yeni albümde bundan otobiyografik olmayan bir şekilde bile çokça bahsediyorum çünkü 23 yaşında olduğum için aşk hakkında 'yetkili' bir şekilde konuşmak zor. Eric Fromm'dan, Eric Fromm'a kadar pek çok şey okudum. Paolo Krepet, Sappho ve Platon'u da kurtardım. Ama yaptığım tek şey kulak misafiri olmaktı. Metroda başkalarının telefon konuşmalarını dinlediğim gibi, onların hikayelerini, tartışmalarını hayal ettim. Bahsettiğim şey daha çok bir gözlemcinin sevgisidir, çünkü ona kişisel olmaktan çok evrensel bir anlam vermek istedim.

Sanremo'ya gelince, “Beklentileri sıfıra indirmeye çalışıyorum – Alfa Adnkronos'a söylüyor – çünkü benim için 23 yaşında büyük bir isim olarak Ariston sahnesine çıkmak ve Amadeus tarafından böyle kabul edilmek bir onur. zirvede, o sahneye çıkma konusunda çok fazla endişe var, oraya çıkıp ışık yanana kadar oraya çıkıp çıkamayacağınızı bilmiyorsunuz. Bunu mümkün olduğunca az düşünmeye çalışıyorum.” Neyse ki şöyle açıklıyor: “Batıl ritüellerim var ve beni seven, dinleyen insanlar da var, çok gergin olacağım için çok dinlemek zorunda kalacaklar ama kendimi şanslı bir insan olarak görüyorum”.

2024, Sanremo ile başlıyor ve 24 Şubat'tan itibaren arenalarda turneye çıkacak olan Cenevizli şarkıcı-söz yazarı için patlayıcı olacağa benziyor (Assago'daki Mediolanum Forum'dan başlayarak ardından Padua, Torino, Napoli, Bari ve Floransa'ya gidecek). 21 Nisan'da Mandela Forumu'nda kapanış). Onu oldukça heyecanlandıran bir tur. “Benim için o kadar büyük ki, üç ay sonra hala göremiyorum. Yaşadığım deneyimi anlayacağım. Bu bir rüyanın doruk noktası. Anlaşılmaz olarak tanımlayacağım bir duygu.” Ve bunun “tamamen müzikten oluşan bir canlı gösteri olacağını, biraz 'Jovanotti benzeri' bir gösteri hedefliyoruz. Amacım, hayran olanların evlerine ses çıkarmadan gitmelerini sağlamak” olacağını öngörüyor.

Andrea, 30 yaşında Alfa'yı nasıl gördüğüyle ilgili hemen şöyle yanıt veriyor: “Umarım mutluyum. Müzikte hâlâ umutluyum ama uzun bir süre değil, Hayatım boyunca müzik yapmak istemiyorum. Animasyon filmleri gibi başka tutkularım da var. Ya kulağa nasıl geliyorsa, ya da bunları kendim yazıyorum. Pixar'da rol almak en iyisi olurdu“. Net fikirlerim var derken. Sanremo'ya yaklaşımı da bunu gösteriyor: “Neyse ki bu benim ilk Sanremo'm olduğu için kıskançlık duymuyorum, rekabetçi bir yapıya sahip değilim. Ve bu yıl pek çok arkadaşım var; Annalisa, Irama, Sangiovanni, Il Tre. Bunların arasında Annalisa ne olursa olsun hak ediyor. Onun zamanı çok fazla ve bundan mutlu olurum.” Kısacası sıfır rekabet. “Evet – Alfa onaylıyor – Cenevizlilerin bir özelliği de şudur: doğru mesafeden rüya görmek.”

(Ilaria Floris tarafından)