Piyanoyu tabletten öğrendi, 6 ayda 3 ödül aldı

Lena

Global Mod
Global Mod
Ankara’da yaşayan ortaokul 7’nci sınıf öğrencisi Barkın Başaran, 6 aylık profesyonel piyano sürecinde; ‘Ulusal Altın Nota’ ve ‘Tekirdağ Ulusal Piyano’ yarışmalarında 1’incilik, ‘6’ncı Alkonova Online Music Competition’ yarışmasında ise 2’ncilik mükafatı aldı. Başaran, pandemi devrinde 11 yaşındayken, tabletine indirdiği piyano uygulaması ile serüveninin başladığını belirterek, “Oradan piyano notalarını öğrenmeye başladım. Klasik müziği daha evvel de dinliyordum. Bu durumu aileme deklare ettiğımda, bana org aldılar. Orgda kendimi güzelce ilerlettikten daha sonra piyanoları araştırmaya gittiğimizde tesadüfen şimdiki öğretmenimle karşılaştım. Bana ders vermek istediğini söylemiş oldu. Ders almaya başladıktan 3 ay daha sonra bir yarışa katıldım. Türkiye 1’inciliği ve özel yetenek mükafatı kazandım. çabucak sonrasında katıldığım yarışta da bir daha Türkiye 1’inciliği aldım. Memleketler arası bir yarışta dünya 2’nciliği mükafatı kazandım” dedi.

‘HEDEFİM TÜRKİYE’NİN İSMİNİ DÜNYAYA DUYURMAK’
Hedeflerinden bahseden Başaran, “Kısa vadeli amacım konservatuvara girmek, uzun vadeli maksadım ise konser piyanisti olarak Türkiye’nin ismini tüm dünyaya duyurmak. Bestecilerden Frederic Chopin’i seviyorum. Günümüz piyanistlerinden de Gülsin Onay ve Fazıl Say’ı seviyorum. Müsabakalardan kazandığım paraları biriktirip duvar tipi piyano almayı ve eğitimime harcamayı düşünüyorum. Bu süreçte ailemin takviyesi epey fazla oldu. Yakın vakitte katılacağım müsabakayı 1’incilik ile bitirmek istiyorum” diye konuştu.

‘piyano İÇİN YARATILMIŞ ÇOCUK’
Türkan Başaran ise oğlunun piyano ile tanışma sürecine ait “Barkın, 4-5 yıldır daima klasik müzik dinliyordu. Aslında bize bildiri vermiş lakin biz fark etmemişiz. Koronavirüs vakti tabletine indirdiği piyano programı ile bizim hayat döngümüz başladı. sonrasındasında fiyatsız bir biçimde YouTube’dan daima ders aldı. Birfazlaca hoca Barkın’ın yaşıtlarına bakılırsa epeyce üst seviye çaldığını söylemiş oldu. Okulundaki öğretmenleri inanılmaz destekliyor, o mevzuda epey şanslı. Geri dönüşler inanılmaz hoş. Okula gitmeden bir saat evvel piyano çalıyor. Okuldan gelince de yemek yemeden piyanonun başına geçiyor. Piyano için yaratılmış bir çocuk, onunla gurur duyuyorum” dedi.